Podle odbornice na spánek W. Troxel, Ph.D., vedoucí behaviorální a sociální vědkyně v RAND Corporation, je pro některé lidi usínání při zapnuté televizi nezbytnou součástí jejich nočního rituálu. Naladění televize před spaním jim pomáhá odreagovat se od stresu z celého dne a odpočinout si. A stejně tak jim zvuk televize během spánku slouží jako příjemný, uklidňující bílý šum, který může přehlušit jiné rušivé vlivy, třeba hlučné sousedy nebo hlasitý pouliční provoz. Tyto v uvozovkách „relaxační“ účinky mohou vysvětlovat, proč je spaní se zapnutou televizí tak oblíbené.
Když vnitřní hodiny přestávají tikat
Na druhou stranu ale usínání u televize narušuje naše vnitřní hodiny. „Televizory, stejně jako jiná elektronická zařízení, vyzařují modré světlo, které může narušovat spánek, cirkadiánní rytmus a hormonální rovnováhu,“ říká W. Troxel. „Tato vlnová délka světla nejvíce narušuje produkci melatoninu,“ říká Susan Malone, Ph.D., MSN, výzkumnice spánku a odborná asistentka na NYU Rory Meyers College of Nursing. Melatonin je hormon, který pomáhá regulovat cirkadiánní rytmus a pomáhá při usínání.
„Naše vnitřní biologické hodiny nedokážou rozeznat, že světlo přichází z televize, a ne ze slunce, a proto jsou hladiny melatoninu při působení modrého světla z televize sníženy a naše přirozené cirkadiánní rytmy jsou narušeny.“ Melatonin se uvolňuje asi tři až čtyři hodiny po vymizení modrého světla, takže pokud je vystavení působení televizoru delší, produkce melatoninu se zpozdí. K narušení hladiny melatoninu ale není potřeba ani mnoho světla, stačí i malé paprsky vyzařované stolní lampou.
Ospalost, špatná nálada a deprese
Doktoři se dokonce shodují na tom, že zapnutá televize během spaní může vést k depresi, jelikož světlo televizoru není vůbec zdravé. Lidské tělo přirozeně potřebuje spát v naprosté tmě, to je mu také nejvíce příjemné. Neurologické výzkumy ukázaly, že spaní za světla, ať z televize, či lampy, je ve srovnání se spaním v naprosté tmě dlouhodobě nezdravé. Když máme zapnutou televizi, naše tělo nedosahuje hlubokého spánku, protože světlo z obrazovky narušuje přirozený průběh tělesných funkcí. To má za následek ospalost, špatnou náladu a úzkost během následujícího dne.
Vyspěte se dorůžova
Kvůli sledování televize zůstáváme déle vzhůru, od napínavého thrilleru nebo seriálu se lze jen těžko odtrhnout. Generální ředitel Netflixu se nechal slyšet, že jejich největším konkurentem je spánek, což ostatně mluví za vše… Varováním je však vyjádření odborníků, podle kterých pokud zůstáváte dlouho vzhůru a váš spánek je nepravidelný a krátký, jste náchylní k řadě zdravotních problémů. Nedostatečný spánek je spojen s větším rizikem deprese, cukrovky a kardiovaskulárních problémů.
Divoké sny a noční můry
Nejen pozdní usínání, ale i sledovaný obsah může náš spánek negativně ovlivnit. Milovníci hororů pak můžou mít noční můry, bizarní, až děsivé sny. „Strašný, vzrušující nebo děsivý obsah může opravdu narušit kvalitu spánku, protože náš mozek tento obsah nadále zpracovává,“ říká Troxel. „Taková emocionální aktivace před spaním může narušit kvalitu spánku.“ A co si budeme povídat, sledování zpráv je v dnešní době možná větší horor, než který kdy natočil slavný Alfred Hitchcock.
Bílý šum
Pokud jste na sledování televize před spaním zvyklí a nemůžete nebo nechcete se zlozvyku zbavit, sáhněte po kompromisu a nastavte si na svém televizoru program, který televizi po čase vypne nebo alespoň zhasne. Jestliže by vám měl chybět hluk na pozadí, pusťte si tzv. bílý šum napodobující vzdálené šumění vodopádu nebo padající déšť.
Lékaři doporučují usínat s klidnou myslí, tudíž přestat sledovat televizi a internet nejpozději 45 minut před ulehnutím do postele. Spánek před půlnocí bývá nejkvalitnější, ideální je tedy ulehnout kolem desáté hodiny večer.
Zdroj: vlasta.cz marthastewart.com