Úzkostné sny jsou sny, které vyvolávají stres nebo úzkost. Jejich vliv se může projevovat i po probuzení. Nejedná se vždy o noční můry, ale spadají sem všechny sny, po kterých ve vás zůstává pocit strachu nebo nervozity. Tyto sny mohou být způsobeny špatným psychickým stavem, nejistotou, nespavostí, užíváním léků nebo traumatem.
VIDEO: Tipů, jak lépe spát, není nikdy dost. Podívejte se na některé z nich.
Příznaky úzkostného snu
- Sen je obzvláště živý a zapamatovatelný.
- Padáte, jste pronásledováni, máte zpoždění nebo jste nazí na veřejnosti.
- Sen vás probudí uprostřed noci a můžete najednou cuknout nohou.
Teplota má vliv na kvalitu spánku
Výzkumy ukazují, že na úzkostné sny mohou mít vliv i vnější faktory, jako je teplota, která ovlivňuje fyziologickou reakci těla na stres a kvalitu spánku. Teplé počasí zvyšuje intenzitu spánku a činí sny výživnějšími, což může vést k častějšímu probouzení během REM fáze spánku, kdy jsou sny nejživější.
Bušení srdce, pocení i extrémní panika
Klasické noční můry jsou snové zážitky, které provázejí obavy a úzkosti různé intenzity, od mírného strachu až po extrémní paniku. Nejhorší na těchto snech není jejich průběh, ale intenzivní pocity, které vyvolávají.
Tyto sny mohou být doprovázeny bušením srdce a pocením a často končí v momentě, kdy se zdá, že hrozí nebezpečí – například padající člověk se probudí těsně před dopadem nebo pronásledovaný těsně před chycením.
Stres během dne ovlivňuje mysl i v noci
Problémy ve snu často odrážejí naše denní psychické stavy. Pokud jsme během dne nešťastní nebo stresovaní, pocity negativně ovlivňují naši mysl i v noci. Sny mohou být znepokojivé, ne nutně děsivé, a často zobrazují situace, jako je například nevhodné oblečení ve společnosti či neschopnost pohybu při pokusu o útěk, někdy dokonce paralýzu a násilí.
Tyto sny jsou typickým odrazem našich vnitřních úzkostí a stresů. Pro snadné usínání je proto klíčové dodržovat pravidelný spánkový režim. Před usnutím je vhodné omezit stimulační aktivity a odpojit se od elektroniky, minimálně hodinu před ulehnutím.
Zdroj: vlasta.cz, healthline, sleepfoundation.org, Harvard Health, nih.gov