Láska nebeská

Na obrazovkách rok co rok nesmí chybět vánoční romantická komedie Láska nebeská od tvůrců snímků Deník Bridget Jonesové a Notting Hill. Filmový hit z roku 2003 s hvězdným hereckým obsazením a chytlavým soundtrackem popisuje několik životních příběhů a naráží na to, že smutek a zklamání jsou součástí Vánoc stejně jako radost a láska.

Filmovou píseň si můžete poslechnout ve videu:

Zdroj: Youtube

Co jste o filmu možná nevěděli?

  • Režisér Richard Curtis přizval k natáčení celou rodinu včetně svých potomků. Scarlett Curtis se objevila v dětském kostýmu jako langusta, její bratr Jake Curtis byl v masce Spider-Mana se zlatou korunou.
  • Natáčení scén v nákupním centru probíhalo v noci. Ve dne byl obchoďák plný návštěvníků a turistů.
  • Nabídku na roli ministerského předsedy dostal před Hughem Grantem mimo jiné Anthony Hopkins. Hugh protestoval proti taneční scéně, nakonec ji vystřihl, ale příliš si ji neužíval.
  • Písničku "Christmas Is All Around", kterou skutečně nazpíval Bill Nighy, a která vyšla ve Velké Británii i jako samostatný singl, můžeme znát už z filmu Čtyři svatby a jeden pohřeb, kde ji interpretovala skupina Wet Wet Wet. Originální song je od skupiny The Troggs.

Sám doma

Kdo by neznal hlášku "Harry, jdu do baráku!"? Příběh malého chlapce, který se na Vánoce ocitl sám doma, protože zbytek rodiny odjel na dovolenou, a chytrými vynálezy bojuje s lupiči, milují malí i velcí. A to už neuvěřitelných 32 let.

Co jste o filmu možná nevěděli?

  • Scenárista John Hughes napsal scénář za pouhých devět dní.
  • Role "toho bystřejšího" z obou padouchů byla původně psána pro Roberta De Nira. Ten ale nabídku hrát Harryho odmítl, a proto byl osloven Joe Pesci.
  • I role Kevina byla psána malému Macaulayi Culkinovi na tělo. Režisér ale přesto nechal vypsat konkurz, kterého se zúčastnila stovka dětí, aby si byl jist, že vybral správně.
  • Sám doma se dostal do Guinessovy knihy rekordů jako nejvíce výdělečná komedie v kinech. Celkem film vydělal neskutečných 533 milionů dolarů.

Mrazík

Legendární ruská pohádka vypráví příběh o pracovité Nastěnce, statečném, ale samolibém Ivanovi a lásce, která si poradí se zlou macechou stejně jako s mrazivým kouzlem berly mrazilky. Snímek z roku 1964 nám každoročně zpříjemňuje sváteční čas také nezapomenutelnými hláškami a chytlavými písničkami, které si notují lidé napříč generacemi.

Co jste o pohádce možná nevěděli?

  • Originální scénář není veršovaný. O rýmy v českém podání se postaral až překlad režiséra a scenáristy považovaného za průkopníka českého dabingu, K. M. Walló, který české znění také sám režíroval.
  • Scenárista Mrazíka Nikolaj Erdman strávil 30. léta 20. století ve vyhnanství na Sibiři za to, že napsal satirickou bajku o Stalinovi.
  • Představitel Baby Jagy Georgij Miljar prý holdoval alkoholu. Filmoví tvůrci ho proto během natáčení museli hlídat, aby se od pití držel dál.
  • Mladinká herečka Natalja Sedych se na casting na roli Nastěnky vydala bez svolení rodičů. Účast v pohádce jí rodiče zatrhli, pomohla až intervence režiséra a přislíbený honorář. Po premiéře to Nastěnka neměla jednoduché. Chodily jí tisíce obdivných dopisů a nabídky sňatku od mužů. Režisér dívce nařídil odepisovat všem, ona však odpovídala jen vězňům, kterých se bála.
  • Na postavě Marfušy se maskéři vyřádili. Na přání režiséra měla vypadat hůř než Nastěnka. Když se však herečka Inna Čurikova uviděla v zrcadle, rozplakala se a přemýšlela o odchodu z natáčení.

Anděl Páně

Bez Petronela a Uriáše jako by snad ani nebyly Vánoce! Pohádka dle předlohy Boženy Němcové byla režisérem Jiřím Strachem natočena přímo pro sváteční čas a radost nám dělá už neuvěřitelných sedmnáct let.

Co jste o pohádce možná nevěděli?

  • Točilo se v Kašperských horách na hradě Kašperk, na Křivoklátě, v Českém Šternberku, kostele sv. Mořice v obci Annín, na Kvildě a Špičáku. Při natáčení pohádky na Šumavě se režisér Jiří Strach seznámil se svou budoucí manželkou Magdalenou Stupkovou.
  • Anděl Páně vznikal jako televizní pohádka, primárně určená pro štědrovečerní promítání České televize. Ve střižně ale Jiří Strach zjistil, že by snímek mohl mít úspěch i v kinech. Televize s návrhem souhlasila pod podmínkou, že si sežene finance sám. V jedné fázi tak režisér dokonce ručil vlastním bytem.
  • Do kin pohádka vstoupila 3. listopadu 2005, televizní premiéra se pak odehrála 24. prosince 2006 a vidělo ji rekordních 2 731 000 diváků.
  • V prvním díle si měla malou roli zahrát Jiřina Bohdalová, jenže ji odmítla. Když však viděla, jak je pohádka úspěšná, bylo jí to líto. Jiří Strach proto slíbil, že pokud bude pokračování, obsadí ji. A skutečně se tak stalo - v Anděli Páně 2, pohádce z roku 2016, si zahrála Duši.
  • Režisér pohádek Zdeněk Troška se k filmu vyjádřil negativně: "Nechápu, jak tam Jirka Strach, režisér, který je věřící katolík, mohl nechat třeba scénu, kde si malý Ježíšek hraje v nebi s malým Jidáškem! Jidáš byl přece normální člověk – co by dělal v nebi? Nebo jak může oddávat čert v kostele? To jsou nesmysly, které jsou v tomto žánru za čárou. Jsem přesvědčen, že do pohádky nepatří."

Tři oříšky pro Popelku

Pohádka, kterou jsme viděli stokrát a stejně se na ni s chutí podíváme znova. Libuška Šafránková jako Popelka je zkrátka štědrovečerní klasika, bez níž by to snad ani nebyly ty pravé Vánoce.

Co jste o pohádce možná nevěděli?

  • Scénář vznikl sloučením dvou pohádek Boženy Němcové - O Popelce a O třech sestrách.
  • Autorem hudby je Karel Svoboda. Za její tvorbu tenkrát inkasoval 40 000 Kčs. Průměrná hrubá mzda v roce 1973 přitom činila 2 164 Kčs.
  • Popelku měla původně hrát Jana Preissová. Role se však vzdala, jelikož byla v očekávání. V jejím podání by tak Popelka měla v době natáčení těhotenský pupík.
  • Libuše Šafránková měla v době natáčení údajně pouhých 53 centimetrů v pase.
  • Statek s hospodářskými budovami a stájemi, kde Popelka žila s macechou a sestrou, je ve skutečnosti vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Ples královské rodiny se pak natáčel na zámku Moritzburg. Dnes je na schodišti přede dveřmi umístěn památeční kovový střevíček, do něhož si turisté mohou vložit nohu a vyzkoušet si ho.
  • Kočár z této pohádky můžete zhlédnout v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem.

S čerty nejsou žerty

Tahle pohádka má vše, co správná pohádka má mít - stárnoucího znuděného knížete, vypečeného správce, nafoukanou i skromnou princeznu, chasníka s dobrým srdcem a nakonec celou partu čertů. V roce 1984 ji natočil režisér Hynek Bočan dle knižní předlohy Boženy Němcové.

Co jste o pohádce možná nevěděli?

  • Scéna, kdy se nejbohatšímu princi v podání Václava Vydry přikutálela magnetická koule k botě, se točila pomocí vlasce.
  • Čerta Janka, kterého si zahrál mladičký Ondřej Vetchý, jednou z natáčení odvezla do nemocnice sanitka - ve filmovém pekle, kde létaly jiskry a chrlily se ohně, na něm vzplanul kostým.
  • Petr Máchal v podání Vladimíra dlouhého se měl původně jmenovat Mácha. Jméno ale tvůrci nakonec změnili, aby nezesměšnilo básníka Karla Hynka Máchu.
  • Režisér Hynek Bočan dlouho přemýšlel, jak by měl vypadat správný čert, a tak požádal svého syna, učitele na základní škole, aby svým žáčkům zadal úkol nakreslit, jak podle nich takový pekelník vypadá. Z těchto dětských kreseb se poté vycházelo při tvorbě kostýmů.
  • Věta: „Strhla nám váhu,“ při vážení Doroty Máchalové v podání Jaroslavy Kretschmerové na pekelné váze nebyla ve scénáři. Technici váhu špatně zajistili, Lucifer Karel Heřmánek to okomentoval a věta již ve filmu zůstala.

Zdroj: vlasta.cz csfd.cz kinotip.cz

Související články