Láska nebeská

Když měl v listopadu před dvaceti lety premiéru snímek, který rozehrává několik vztahových minipříběhů, jeho tvůrci nejspíš netušili, že do kin právě vstupuje ultimátní vánoční klasika, která se neomrzí ani po letech. Třeba takové taneční číslo Hugha Granta jakožto britského premiéra prostě nejde nemilovat, stejně jako úvodní píseň v podání rockera Billyho Macka, kterého si zahrál Bill Nighy.

Sám doma

Co by to bylo za Vánoce bez rošťáka Kevina, kterého rodiče zapomenou doma a on se musí vypořádat s duem ne moc chytrých lupičů? Snímek měl premiéru v roce 1990 a o dva roky později na něj navázal Sám doma 2: Ztracen v New Yorku, v němž se Kevin pro změnu toulá velkoměstem, protože nastoupil do jiného letadla než jeho rodina.

Grinch

Zeleného mužíka, který nesnáší Vánoce, ale nakonec si k nim znovu najde cestu, nezapomenutelně ztvárnil v roce 2000 komik a herec Jim Carrey. Přestože jeho výkon byl skvělý, pod maskou, kterou mu každý den nasazovali tři hodiny, se mu neexistovalo zrovna snadno. V minulosti uvedl, že se v ní cítil, jako kdyby byl pohřbený zaživa.

Pelíšky

Je asi málo českých domácností, kde o Vánocích neběží komedie Jana Hřebejka z roku 1999. Je hodnocena jako jeden z nejlepších českých filmů vůbec a také jde o studnici hlášek, které se nikdy neomrzí. Od „Ty nevíš, že tohle je typický suchý vídeňský bramborový knedlik!“ po „Proletáři všech zemí…“.

Zdroj: Youtube

S tebou mě baví svět

Náramně zábavnou podívanou přináší i komedie z roku 1983, kterou také zná celá republika. Už jen samotný námět o tom, že parta kamarádů vyfasuje na pánskou jízdu také svoje děti, budí pobavení. Skvělé herecké výkony Jany Šulcové, Václava Postráneckého nebo Júlia Satinského to potom už jen vyšperkují k dokonalosti.

Anděl na horách

Každý rok se vysílá také Anděl na horách v hlavní roli s Jaroslavem Marvanem, který skvěle zahrál nerudného a věčně nabručeného revizora, jenž se vydává na zimní dovolenou do Vysokých Tater. Vzhledem k tomu, že film byl natočený v polovině padesátých let, je samozřejmě nutné brát ho s rezervou. Pro starší generace je ovšem takovou nostalgickou vzpomínkou na to, jak to vlastně v minulosti fungovalo/nefungovalo.

Rolničky, kam se podíváš

Přestože Arnolda Schwarzeneggera vídáme hlavně v akčních filmech typu Terminátor, v roce 1996 se předvedl coby starostlivý otec, který udělá téměř cokoli pro to, aby svému synovi pod stromeček sehnal Turbomana – superhrdinu a hit mezi hračkami.

Zdroj: Vlasta.cz Stars Insider Wikipedia ČSFD YouTube

Související články