Stromeček

Skočte na zahradu nebo do lesa a posbírejte pár rovnějších větví. Celkem jich bude potřeba devět, ale můžete udělat strom menší nebo větší. Delší větve se dají nařezat na více kusů. Velmi hezky vypadají větvičky se světlou kůrou, třeba březové, ale protože se budou natírat, tolik na tom nezáleží. Ani drsnější povrch nevadí, dodá výsledku zajímavou strukturu.

Příprava:

  • brusný papír
  • provázek
  • barva
  • štětec
  • dekorativní drobnosti

Krok za krokem:

1. Doma nechte větvičky pořádně vyschnout. Pokud jsou moc drsné, srovnejte povrch smirkovým papírem. Poskládejte na stůl podle velikosti, aby vytvořily pyramidu. Jestli budete větve zkracovat pilkou, zabruste také okraje.

2. Větve natřete ze všech stran. Krycí, vodou ředitelná barva rychle schne a nepáchne. Naneste ji štětcem ve dvou vrstvách s odstupem čtyř hodin. Na některé použijte lazuru na dřevo, ale pár větví můžete nechat přírodních.

3. Znovu poskládejte stromek a odměřte si provázek, přidejte ještě jednou tolik délky a přehněte. Vytvořte ve stejné vzdálenosti devět ok.

4. Provlékejte větve oky, začněte od nejdelší. Nakonec dozdobte podle vlastní fantazie hvězdou na špici, dekorativními panáčky nebo světelným řetězem.

Zimní věnec

Různé korpusy seženete v hobby marketech, kde jsou obvykle levnější než v květinářství. Podle toho, jak hustě ho nazdobíte, může být i obyčejný z polystyrenu, ale pokud ho necháte vykukovat, lépe vypadá korpus proutěný nebo ze zelených jehličnatých větviček. Samozřejmě, dá se vytvořit z domácích zdrojů, například z novinového papíru, zpevněného aranžovacím drátkem.

Jak na to:

1. Zdobení posbírejte venku a v kuchyni. Vyberte si, jestli bude věneček přírodní, pak mu budou slušet větve, ať už jehličí, tis, bobkovišeň, mahon, cesmína. Zkuste se poptat přátel nebo v práci, nás zásobují poklady ze zahrádky kolegyně. Hitovka jsou šišky, které se navíc v teple doma rozvinou, což vypadá velmi pěkně.

2. Zaskočte také do kuchyně. Parádně vypadají oříšky ve skořápce, skořice, badyán. Máte-li víc času, nasušte si třeba kolečka z pomerančů nebo citrusů. 3Slavnostní nádech vytvoříte laděním do tónů vzácných kovů, stříbra nebo zlata. I děti to zvládnou a bude je bavit použít barvy ve spreji.

Rada navíc: Nejlépe drží na korpusu ozdoby, které přilepíte tavnou pistolí. Pokud se horkého lepidla bojíte, dají se z aranžovacího drátku vytvořit očka, které do podkladu zapíchnete.

ZDROJ: časopis Vlasta

Související články