Základem všeho je nezačínat na poslední chvíli, ale už několik týdnů před Vánocemi. Myslete na to, že by úklid měl být záležitostí celé rodiny, a ne jenom váš. Pokud se děti či manžel do úklidu nehrnou, zkuste na ně vyrukovat s tím, že pokud přiloží ruku k dílu, budou moci ochutnat vánoční cukroví dříve než na Štědrý den. Takový menší úplatek vám možná ušetří více práce, než si myslíte. Klidně k úklidu pusťte koledy či jinou oblíbenou muziku, ať vám to jde lépe od ruky.

Zdroj: Youtube

Zbavte se zbytečností

Předvánoční období je tím nejlepším časem pro to, abyste se zbavili nepotřebných věcí v domácnosti. Sami určitě víte, jak se během roku nahromadí. Projděte všechny skříně a úložné prostory a promyslete, zda opravdu všechny ty věci, které už roky nepoužíváte, potřebujete. Pokud se jich totiž zbavíte, kromě dobrého pocitu tak získáte další úložný prostor, kterého přece nikdy není dost. Staré, ale ještě zachovalé oblečení či látky pak můžete věnovat na charitu či jednoduše odvést do sběrného kontejneru. Nejenom že budete mít více místa, ale ještě uděláte dobrý skutek, který vás zahřeje na duši.

Lednička a trouba

Není žádným tajemstvím, že právě tyto dva spotřebiče jsou během vánočního období těmi, které se používají skutečně nadmíru. Lednička musí pojmout množství jídla, trouba se zase nezastaví při pečení cukroví a přípravách pohoštění pro rodinu a návštěvy. Je tak důležité mít je připravené a dokonale čisté.

Odpojte ledničku i s mrazákem; ten nechte odmrazit. Celou lednici poté vyčistěte roztokem z bílého octa a horké mýdlové vody. Tahle kombinace vám pomůže lednici vyčistit i od těch největších nečistot. Nezapomeňte také na všechny vnější plochy a těsnění, na kterých se usazuje nečistot nejvíce. Stejný roztokem vyčistíte i troubu. Na připečené nečistoty použijte roztok v kombinaci s jedlou sodu. Vše nechte pár hodin působit a poté vydrhněte hrubší stranou houbičky na nádobí.

Soustřeďte se na místa, kde bude rodina trávit nejvíce času

Určete si hlavní místnosti, ve kterých budete během svátků trávit se svými nejbližšími nejvíce času. S největší pravděpodobností to bude obývací pokoj, jídelna a koupelna. Těmto místům věnujte při uklízení zvláštní pozornost. V koupelně nejprve utřete prach ze skříněk, pokračujte dezinfekcí sprchy, vany i umyvadla. Pak se dejte do leštění vodovodních baterií a zrcadla.

V obývacím pokoji vyluxujte sedačku a převlečte polštáře do povlaků s vánoční tematikou, i takový zdánlivý detail pomůže k vytvoření té nejlepší atmosféry. Vysajte a vydezinfikujte koberce, případně vytřete podlahu a zkontrolujte i místa za nábytkem.

Okna nechte na konec

Ano, dobře víme, jak se vám do mytí oken nechce, ale byla by škoda koukat na padající vločky sněhu přes neumyté sklo. Vaše okna budou dokonale čistá díky našemu tajnému tipu na skvělý čistič. Vezměte prázdnou lahev s rozprašovačem a nalijte do něj 2 hrnky destilované vody, polovinu hrnku bílého octa a 10 kapek esenciálního oleje. Smíchejte všechny ingredience v lahvičce a jemně protřepejte, dokud se úplně nespojí. Poté naneste na okna a otřete povrch čistým hadříkem, případně použijte stěrku, abyste dosáhli zářivého výsledku.

Zdroj: vlasta.cz lifestylecleaningservices.com, betterbondcleaning.com.au, bhg.com

Související články