Není to jen o předraženém kuchyňské nádobí a kvalitních surovinách. Zásadní je vědět, jak všechno používat. A když už si víte rady, úspěchy se dostaví velmi rychle.
Vezměte to zostra
Amatéři se ostrých nožů trochu bojí. Profíci je brousí každý den, protože díky tomu pracují rychleji a přesněji. Obvykle hned když dovaří a umyjí je, aby se tím ráno nezdržovali. Používají starou dobrou ocílku. Jak název napovídá, brusná tyč se vyrábí se z kvalitní nerezové oceli. Často mívá ještě potah z různých materiálů, například z diamantového nebo safírového prášku. Tím se nůž naostří a doleští. Návod, jak na to, skoukněte na videu. Trénujte na nějaké starším noži, ať si nezničíte drahý kus. Brousit není nutné tak často, jako v profesionální kuchyni. Stačí jednou za měsíc.
Bílá past
Dokonale uvařit rýži je oříšek. Všechno je o množství vody. Obvykle rýži utopíme a výsledek připomíná kaši. Nasypte ji na pánev a zatřeste, aby měla hladký povrch. Pak položte na povrch kolmo ukazováček a nalijte tolik vody, aby potopila první článek prstu. U těstovin míváme problém opačný, vodou šetříme a špagety dusíme, takže se slepí k sobě. Všeobecně platí, že na 125 gramů špaget patří litr vody. A nezapomeňte ji důkladně osolit, na litr dvě čajové lžičky. Na talíři už těstoviny nedosolíte, budou bez chuti a uberou na chuti i skvělé omáčce.
Souboj s troubou
Podle receptu nacvakáte v troubě teplotu, vložíte do ní koláč a po doporučené době ho vytáhnete ne křehký a šťavnatý, ale křupavý jako cookies. Pokud nemáte geniální troubu, která si teplotu hlídá, většina ostatních po zahřátí ještě pár stupňů přidá. Může to být i dvacet. Zjistíte to tak, že si koupíte kuchyňský teploměr do trouby či na uzení, stačí obyčejný, který stojí kolem 150 korun. Troubu rozehřejete na maximum. Když se teplota ustálí, změříte ji. Pokud rozdíl přesahuje 10 stupňů, zkraťte dobu pečení o 10 minut. A zkontrolujte, jestli už koláč není dokonalý.
Pánev rozpálit, nebo ne?
Také při vaření na pánvi si hlídejte teplotu. Pokud se chystáte na maso či rybu, pořádně ji nažhavte. Může se z ní už trochu kouřit, další poznávací znamení je, že nad ní neudržíte dlaň. Potom se vložené maso hned zatáhne, nepustí šťávu a nepřichytí se k pánvi. Ale když přidáváte cibuli, česnek nebo doděláváte omáčku, stáhněte teplotu a vařte pomaleji. Vyhnete se zhořknutí přísad a u omáčky tomu, že se vám příliš zredukuje nebo srazí.
Více se počítá
Trendem je v kuchyni olejem šetřit, ale myslete také na kondici nepřilnavého povrchu pánve. Když pečete steak skoro nasucho, adhezní vrstva se narušuje a loupe se. Maso se pak při vaření přichytává a nepeče se stejnoměrně. Vyhněte se také poškrábání povrchu kovovými nástroji. Není nad starou dobrou dřevěnou vařečku. Pánev nedávejte do myčky, to jí zkracuje život. A na ten oblíbený zchlazující trik napustit do pánve s horkým tukem ledovou vodu také zapomeňte. Představte si, kdyby to někdo udělal vám na koupališti.
Odpočinek
Většina z nás dává maso z trouby nebo pánve rovnou na talíř. Profi kuchaři vědí, že se vlákna v mase při úpravě stáhnou. Maso vzdoruje noži a když ho naříznete, vyteče z něj všechna šťáva na talíř, ztratí i část chuti. Steak či větší kus zabalte na 5 minut před podáváním do alobalu. Krájejte na porce ostrým nožem a na talíři steakovým.
Přiměřeně, přiměřeně
Dokonalé jídlo není třeba na talíři dochucovat. Pár výjimek se samozřejmě najde, špetka hrubé soli nebo čerstvě namletý pepř sednou například bifteku nebo carpacciu. Ale všeobecně profi kuchaři solí a koření suroviny už za syrova. Během přípravy jídlo několikrát ochutnají a přidají, co je třeba.
Zdroj: vlasta.cz, Glamour Magazine UK, youtube.com