Věci, které jsou dlouhodobě součástí našich životů, v posledních letech ovlivnily nové technologie a hlad po pokroku. Velký vliv na to měla pandemie. Ukázala nám, jak moc už jsme schopni si život zjednodušit. Pokrok je nevyhnutelný, ale jak se budeme loučit s věcmi, které používáme celý život? V příštích deseti, dvaceti letech nám tak pravděpodobně nenávratně zmizí z očí mnoho věcí. Které to budou?
Kovové klíče
Pamatujete si na klíče na šňůrce, které jsme nosili na krku? Ano, tento evergreen z našeho dětství bude jednoho dne pryč. Zabezpečení pomocí technologií je již několik let na vzestupu a s příchodem klíčenek, systémů bezklíčového zapalování, rozpoznávání obličeje / otisku prstu a elektronických zámků s klávesnicí není mnoho důvodů, proč by klasické kovové klíče měly zůstat.
Ruční psaní
Mnozí z nás si pamatují, jak se ve škole učili ručně psát křivky psacího písma. Vypadá to ale, že s klesající potřebou psát papírové dopisy a poznámky, a naopak s rostoucí rychlostí textů a e-mailů se rukopis jako celek stává vzácností. Mnoho škol omezilo psaní ručně, aby uvolnilo místo počítačům a psaní na klávesnici. Podle odborníků je to špatný krok, protože ruční psaní je propojeno s mozkem a pamětí.
Kalkulačky
Kalkulačky už možná nejsou tak všední, ale ve srovnání s našimi chytrými zařízeními blednou ještě víc. Dnes díky umělé inteligenci aktivované hlasem nemusíme ani používat prsty, abychom získali správné odpovědi.
Telefonní automaty
Kdysi byly telefonní automaty ve velkoměstech téměř na každém rohu, ale s příchodem mobilních telefonů se jejich počet radikálně snížil. Přesto se telefonní budky hodí, pokud se vám vybije telefon nebo nemáte signál. Ty, které zůstaly, však často trpí vandalismem a zanedbáním, případně nefungují. V budoucnu je už ve městech nepotkáme.
Kabelová televize
Streamovací platformy radikálně změnily naše vnímání televize, protože jsou na vyžádání a nabízejí mnohem větší výběr než kabelové televize. Generální ředitel Netflixu Reed Hastings dokonce prohlásil, že tradiční kabelová televize do pěti až deseti let zmizí, což potvrdil i generální ředitel Roku Anthony Wood.
Čokoláda
Tak toto je velmi smutná zpráva. Podle všeho nám zbývá něco málo přes deset let s touto lahodnou pochoutkou. Podle studie Mezinárodního centra pro tropické zemědělství se produkce kakaa do roku 2030 dramaticky sníží kvůli méně než ideálním teplotám v oblastech, kde se kakao pěstuje, a poptávka mezitím převáží nad nabídkou.
Spojkový pedál
Podle zdrojů by jednou měla auta být výhradně automatická. K zániku spojky v podobě, v jaké ji známe, přispívají dva faktory. Za prvé – automaty jsou stále účinnější, nehledě na to, že se s nimi lépe jezdí. Za druhé – prosazuje se „automatické“ manuální řazení, při němž spojku ovládá elektronika namísto levé nohy.
Veřejná anonymita
Od kamer monitorujících ulice až po chytrá zařízení monitorující naši mysl. To je teprve začátek biometrických technologií. „Žijeme v době, kdy je digitální profilování normou a zákazníci oceňují hyperpersonalizované zapojení. Za tímto účelem neustálý dohled denně ohrožuje citlivé údaje o chování, ať už v podobě biometrických identifikací, nebo digitálního sledování,“ říká Damien Martin, marketingový manažer služby Shufti Pro, která se zabývá ověřováním identity na základě umělé inteligence. „Věřím, že tato úroveň propojení ukončí veřejnou anonymitu, jak ji známe.“
Dálkové ovládání
Dálkové ovládání k televizi nám ještě před pár lety připadalo jako úžasná moderní vychytávka. Vypadá to ale, že i ovladač bude minulostí. Už žádné hledání mezi polštáři na gauči, protože mnozí věří, že hlasové příkazy a ovládání chytrým telefonem v blízké budoucnosti učiní tyto plastové pomocníky zastaralými.
Hesla
Pamatujete si všechna svá přístupová hesla? Každý zná potíže, pokud nějaké náhodou zapomene, ale naštěstí se možná brzy stanou zastaralými. Začínají se objevovat nové technologie bez hesla, jako je například ověřování napříč zařízeními, které zajistí větší ochranu osobních údajů a zároveň zajistí, že si nebudete muset pamatovat kombinace různých hesel a v pravidelných intervalech si je měnit za nová.
Křídové tabule
Křídové tabule byly kdysi revoluční pro svou opakovanou použitelnost. Pak ale přišly bílé tabule, na které se tolik neprášilo, a nyní se ve třídách stále častěji používají chytré tabule, protože je lze ukládat a sdílet a nabízejí mnohem více multimediálních nástrojů. Uvolnilo se tak místo počítačům a psaní na klávesnici.
Nákupní centra
Alespoň tak, jak jsme je znali, jako obchodní centra s obchody a občerstvením, které vám dodá energii k dalším nákupům. V dnešní době, částečně kvůli pandemii, lidé stále častěji nakupují online a některé obrovské obchodní domy se tak zavírají. Obchodní centra se do budoucna budou muset stát více společensky užitečnými centry s tělocvičnami, klinikami, pracovními prostory, bary atd., aby i nadále přitahovala lidi.
Kreditní a debetní karty
Kreditní a debetní karty jsou stále častěji nahrazovány digitálními platbami prostřednictvím telefonu nebo chytrých hodinek. Digitální platby jsou rychlejší, pohodlnější a bezpečnější díky zabudovanému ověřování, monitorování a šifrování dat.
Řidiči
Ačkoli se o jejich bezpečnosti vedou vášnivé debaty, těžko lze popřít, že autonomní vozidla jsou na dobré cestě. Po vzoru Tesly se do nich pustil například Ford, Volvo a BMW. Je možné, že za našeho života se řidiči, od obyčejných lidí až po profesionály, jako jsou taxikáři a řidiči kamionů, stanou zbytečnými.
Doprava
Pozitivní je, že se samořiditelnými vozy se výrazně sníží pravděpodobnost, že se dostanete do dopravní zácpy. Člověk je hlavní příčinou dopravních nehod, takže teorie říká, že autonomní vozy, které se pohybují nepřetržitě a konstantní rychlostí, by mohly eliminovat dopravní zácpy a možná i většinu nehod.
Hotovost
Hotovost začala upadat už s platbami kartou, ale s digitálními transakcemi v telefonech a chytrých hodinkách nemají mince a bankovky pokryté bakteriemi šanci, zejména v postpandemickém světě.
Papírové účtenky
Dávno pryč jsou doby, kdy lidé sbírali všechny papírové účtenky. Některé obchody nyní nabízejí účtenky zaslané e-mailem.
Pevné disky
I když někteří stále lpí na spolehlivosti fyzického pevného disku a úložný prostor je stále důležitým faktorem při výběru počítače nebo telefonu, do popředí se pomalu dostává cloudové úložiště.
Parkovací automaty
Parkovací automaty, které jsou zdánlivě pevnou součástí mnoha městských center, nahradí technologie rozpoznávání registračních značek a automatické dobíjení z kreditní karty.
Peněženky
Pouzdra na telefony s malými vložkami na karty byla signálem, že peněženky jsou na ústupu, protože hotovost už u některých lidí vyšla z módy. Nyní, když se snižuje potřeba i kreditních a debetních karet, je pravděpodobné, že peněženky jako celek zmizí.
Pokladny a pokladní
Samoobslužné pokladny již ohrožují práci pokladních, ale společnost Amazon se svým řetězcem samoobsluh Amazon Go ohlásila budoucnost bez pokladen. Namísto čekání ve frontách u pokladen zákazníci při vstupu jednoduše naskenují svůj chytrý telefon, vyzvednou si požadované zboží a poté opustí obchod. Amazon pomocí senzorů přímo v prodejně sleduje nákupy a automaticky jim strhává peníze z účtu.
Podpisy inkoustem
Elektronické nebo digitální podpisy se stávají standardem, většinou dokonce kopírují zážitek z psaní podpisu, ale nevyžadují mokrý inkoust a papír. To se v průběhu pandemie jen rozšířilo, protože lidé se nemohli setkat osobně, aby podepsali dokumenty, a elektronické podpisy jsou zde i nadále.
Zaměstnanci rychlého občerstvení
Díky kioskům s dotykovou obrazovkou, které zákazníkům umožňují zadávat a platit objednávky, aniž by potřebovali pomoc, řetězce rychlého občerstvení snižují počet zaměstnanců u pokladen. Tento druh automatizace proniká i do kuchyně, kde budou robotická zařízení schopna obracet hamburgery, smažit hranolky a mýt nádobí. Zaměstnanci tam budou stále, ale většinou v rolích vedoucích nebo údržbářů.
Místní poštovní sběrná schránka
Na mnoha místech se omezuje počet poštovních schránek, protože dnes už jen málo lidí vhazuje do schránek pohledy a dopisy a kurýry stojí čas a pohonné hmoty, aby se u každé z nich zastavili. Místo toho budou na frekventovaných místech, jako jsou nákupní centra, zastávky veřejné dopravy a obchody s potravinami.
Výpadky proudu
V mnoha částech světa zajišťují vylepšení „chytrých sítí“, aby se elektrická síť stala inteligentnější, ale možná ještě působivější je předpověď, že solární energie bude dostupnější, takže lidé budou mít k dispozici domácí baterie, které se mohou nabíjet i při výpadku proudu.
Nabíjecí kabely
Bezdrátové nabíjení již zbavuje spotřebitele frustrace ze zapomenuté nabíječky. Existují zařízení, na která stačí telefon položit a ten se nabije. Nyní si představte nabíjecí stolní plošiny, které dodají šťávu vašemu notebooku, reproduktorům a dalším zařízením.
Plastové sáčky
Již jsme zaznamenali obrovský úbytek jednorázových plastových tašek, které jsou pro životní prostředí velmi škodlivé, a mnoho lidí se rozhodlo pro nákup opakovaně použitelných tašek. Mnoho obchodů zase nabízí papírové tašky. Nebude trvat dlouho a plastové tašky přestanou být používány.
Jazyky
Zatímco jazyky jako angličtina nebo francouzština získávají na světě stále větší vliv, existují jazyky, kterými mluví jen několik stovek lidí, a jsou tak ohroženy zánikem.