Každoroční výzdobu sklidíte zpátky do krabic, kde bude čekat na další sezonu. Jenže co s velikonočními pozůstatky, které by do příštích svátků nevydržely? Dejte jim ještě druhou šanci. Uplatnění najdou jak plata od vajíček, tak pomlázka.

Plata od vajíček

Natrénovali jste malování na kraslicích, tak v tom pokračujte. Vytvořte si z plata na vajíčka košíček na drobnosti. Slaďte se s jarem do zelena. Omalujte vnitřek univerzálním barvou, použijte menší štětec. Praktické je použít místo štětce houbičku na nádobí, dobře se s ní dostanete do jednotlivých misek a vznikne zajímavý efekt. Pro méně šikovné kutily jsou ideální také křídové barvy ve spreji. Malujte či stříkejte ve dvou vrstvách. Efekt košíčku vytvoříte, když připevníte ucho z drátku. Kovový omotejte zelenou bavlnkou na vyšívání.

Zdroj: Youtube

Než půjdou na záhon

Zahradníci už dávno vědí, že plata od vajíček jsou ideální na předpěstování rostlinek. Většina zeleniny totiž klíčí v teplotě nad 20 stupňů, na to se teď venku ještě nedá spolehnout. Ani ve skleníku se neudrží teplo, protože v noci venku klesá teplota až k nule . Pokud si rajčata, papriky, okurky či salát chcete nechat vyklíčit, dejte osázené plato na teplé místo. Ideálně k oknu, které je otočené na jih. Karton saje vodu, proto je nutné hlídat, aby zemina moc nevyschla. Pokud máte slunný balkon, dají se později v platech pěstovat i ředkvičky.

Pomlázka do země

Dřív se to tak na vesnici hodně dělalo. Kluci po koledě a pořádném provětrání ženských sukní odvázali z pomlázky stužky. Pak ji, samozřejmě vlastnoručně stvořenou, nahoře trochu rozpletli. Vrbové proutky uvolnili i dole, znovu je seřízli. Potom pomlázku zatlačili do bláta u rybníka. Spousta z nich se chytla, a tak dorůstaly stále nové zásoby vrbiček s proutím. Pokud to chcete zkusit na zahradě, vyberte místo s vlhkou půdou. Pomlázka musí být živá, ne z loňska. Proutky, když jsou svěží, trochu vržou, když pomlázku ohnete. Vrba sluší každé zahradě a přiláká do ní i ptáčky.

Stuhobraní

Ozdoba pomlázek se hodí k dalšímu použití. Neukládejte stuhy pomačkané, co nejdříve je vyžehlete. Po jedné by to sebralo moc času. Položte na žehlicí plochu alobal a na něj utěrku. Stuhy vyrovnejte vedle sebe. Postříkejte vodou z rozprašovače. Přiklopte druhou utěrkou. Nastavte žehličku na bavlnu. Přikládejte plochu žehličky na utěrku postupně, nežehlete sem a tam. Nechte ji na místě, dokud se nezačne pářit, pak postupte dál. Nechte stuhy pod utěrkou „dojít“, dokud nevystydnou. Když bude třeba, proces zopakujte.

Kam s koledou

Vejce natvrdo jsou určeny k rychlé spotřebě. Co nejrychleji je ubytujte to ledničky. Zapomeňte na načančané držáky ve dveřích. Tam se střídá teplota při každém otevření. Vajíčka dejte do misky a zastrčte je na dolní polici až dozadu. Snězte je do tří dnů. Některá vydrží až dva týdny, ale obvykle už si na nich tolik nepochutnáte. Když vejce rozkrojíte a kolem žloutku má nazelenalý nebo šedý pruh, neznamená to, že je zkažené, ale dlouho vařené.

Zdroj: vlasta.cz, loveandlemons.com/how-to-make-hard-boiled-eggs, gardeningknowhow.com/ornamental/trees/willow/grow-a-willow-tree.htm