Na stuhy vezměte žehličku, pomlázku nechte ptáčkům a vajíčka dobře uchovejte aneb Velikonoční recyklace

Lucie Fendrychová | 11. 4. 2023
Klíčení semínek doma
Zelený košíček z obalu na vajíčka
Vajíčko s kruhem není zkažené

To nám to zase uteklo. Ale sváteční náladu vám prodlouží, když se budete věnovat výzdobě a výslužce a vymyslíte jim novou roli. Projděte si naše návody, třeba vás inspirují k dalšímu využití velikonočních nezbytností.

Každoroční výzdobu sklidíte zpátky do krabic, kde bude čekat na další sezonu. Jenže co s velikonočními pozůstatky, které by do příštích svátků nevydržely? Dejte jim ještě druhou šanci. Uplatnění najdou jak plata od vajíček, tak pomlázka.

Plata od vajíček

Natrénovali jste malování na kraslicích, tak v tom pokračujte. Vytvořte si z plata na vajíčka košíček na drobnosti. Slaďte se s jarem do zelena. Omalujte vnitřek univerzálním barvou, použijte menší štětec. Praktické je použít místo štětce houbičku na nádobí, dobře se s ní dostanete do jednotlivých misek a vznikne zajímavý efekt. Pro méně šikovné kutily jsou ideální také křídové barvy ve spreji. Malujte či stříkejte ve dvou vrstvách. Efekt košíčku vytvoříte, když připevníte ucho z drátku. Kovový omotejte zelenou bavlnkou na vyšívání.

Zdroj: Youtube
Hola, záhon volá! Jak pěstovat zeleninu podle osvědčených rad našich babiček
Inspirace

Hola, záhon volá! Jak pěstovat zeleninu podle osvědčených rad našich babiček

Než půjdou na záhon

Zahradníci už dávno vědí, že plata od vajíček jsou ideální na předpěstování rostlinek. Většina zeleniny totiž klíčí v teplotě nad 20 stupňů, na to se teď venku ještě nedá spolehnout. Ani ve skleníku se neudrží teplo, protože v noci venku klesá teplota až k nule . Pokud si rajčata, papriky, okurky či salát chcete nechat vyklíčit, dejte osázené plato na teplé místo. Ideálně k oknu, které je otočené na jih. Karton saje vodu, proto je nutné hlídat, aby zemina moc nevyschla. Pokud máte slunný balkon, dají se později v platech pěstovat i ředkvičky.

Proč jsou lidé narození v březnu výjimeční: Mají úspěch, dar empatie i silnější imunitu
Inspirace

Proč jsou lidé narození v březnu výjimeční: Mají úspěch, dar empatie i silnější imunitu

Pomlázka do země

Dřív se to tak na vesnici hodně dělalo. Kluci po koledě a pořádném provětrání ženských sukní odvázali z pomlázky stužky. Pak ji, samozřejmě vlastnoručně stvořenou, nahoře trochu rozpletli. Vrbové proutky uvolnili i dole, znovu je seřízli. Potom pomlázku zatlačili do bláta u rybníka. Spousta z nich se chytla, a tak dorůstaly stále nové zásoby vrbiček s proutím. Pokud to chcete zkusit na zahradě, vyberte místo s vlhkou půdou. Pomlázka musí být živá, ne z loňska. Proutky, když jsou svěží, trochu vržou, když pomlázku ohnete. Vrba sluší každé zahradě a přiláká do ní i ptáčky.

KVÍZ: Jak dobře znáte filmy se zvířaty? Otestujte se
Inspirace

KVÍZ: Jak dobře znáte filmy se zvířaty? Otestujte se

Stuhobraní

Ozdoba pomlázek se hodí k dalšímu použití. Neukládejte stuhy pomačkané, co nejdříve je vyžehlete. Po jedné by to sebralo moc času. Položte na žehlicí plochu alobal a na něj utěrku. Stuhy vyrovnejte vedle sebe. Postříkejte vodou z rozprašovače. Přiklopte druhou utěrkou. Nastavte žehličku na bavlnu. Přikládejte plochu žehličky na utěrku postupně, nežehlete sem a tam. Nechte ji na místě, dokud se nezačne pářit, pak postupte dál. Nechte stuhy pod utěrkou „dojít“, dokud nevystydnou. Když bude třeba, proces zopakujte.

Po uši v blátě: Omlazuje tvář, zbaví pupínků a pomůže s celulitidou
Kosmetika

Po uši v blátě: Omlazuje tvář, zbaví pupínků a pomůže s celulitidou

Kam s koledou

Vejce natvrdo jsou určeny k rychlé spotřebě. Co nejrychleji je ubytujte to ledničky. Zapomeňte na načančané držáky ve dveřích. Tam se střídá teplota při každém otevření. Vajíčka dejte do misky a zastrčte je na dolní polici až dozadu. Snězte je do tří dnů. Některá vydrží až dva týdny, ale obvykle už si na nich tolik nepochutnáte. Když vejce rozkrojíte a kolem žloutku má nazelenalý nebo šedý pruh, neznamená to, že je zkažené, ale dlouho vařené.

Zdroj: vlasta.cz, loveandlemons.com/how-to-make-hard-boiled-eggs, gardeningknowhow.com/ornamental/trees/willow/grow-a-willow-tree.htm

Jak se nalíčit: 5 hitů jarního líčení. Sluší všem!
Kosmetika

Jak se nalíčit: 5 hitů jarního líčení. Sluší všem!

Tagy stuha vejce Velikonoce