Příprava pohoštění pro hodující, ale i širší rodinu, by ani náhodou neměla končit u hrnců. I když v nich bude bublat slavnostní velikonoční hostina, z trouby se poline vůně pečené masa a nádivky. Svátky jara si zaslouží zvláštní slavnostní prostírání. Ať už se vydáte cestou jemné zeleně v kombinaci s přírodními prvky, nebo popustíte uzdu fantazii a stůl bude hýřit všemi barvami, nemůžete udělat chybu. Svátky jara jsou odjakživa svátkem radosti po dlouhé a náročné zimě.

Víly vily věnce

Jarní věnce nejsou žádnou novinkou, ale stále jsou oblíbeným způsobem, jak vnést do domácnosti trochu velikonoční nálady. Grafička a stylistka Jess Martin prozradila magazínu You své velikonoční tipy. „Zkuste to nejen s květinovým věncem ozdobeným pouze jedním druhem květin, ale úplně klidně zkombinujte sezónní květiny s větvičkami s čerstvými lístečky.“ Kam s ním? Na dveřích nikoho nepřekvapí, ale klidně z něj udělejte zářivý středobod velikonočního stolu nebo do jeho středu postavte mísu s velikonočními dekoracemi.

Zdroj: Youtube

Příroda v hlavní roli

Návrat k přírodě se dnes slaví ve všech sférách. A o Velikonocích tomu není jinak. Kvetoucí větvičky, kočičky, sedmikrásky nebo mech jako podestýlka pod zajíčky nebo velikonočními vajíčky vnesou kousek přírody přímo do vašeho domova. Ale i při výrobě nebo výběru dekorací sáhněte po přírodních materiálech, jako je proutí, juta, len, dřevo nebo sláma. Kombinace tradice a moderního minimalismu je absolutně dokonalá. Pozor ale, na mech nechoďte do lesa, kupte si ho v zahradnictví!

Zkuste to letos s dekoracemi trochu jinak, než obvykle. Vajíčku vyrobte uši z drátku a s dětmi si vykouzlete mrkvičkovou girlandu.

Pokud máte po ruce černý nebo měděný drátek, můžete si velikonoční vajíčka ozdobit i jednoduchou korunkou. Z drátku vytvarujete kolečko se zaječími oušky a nasadíte je na natvrdo uvařená bílá vajíčka. Máte-li po ruce ketlovací kleštičky, můžete se vyřádit s drátkem ještě víc a vykouzlit spirálky a krouceninky. Fantazii se meze nekladou. Jestli chcete tvořit s dětmi, zkuste hit pinterestu, girlandy s papírovými nebo filcovými mrkvičkami. Vystříhat je můžete buď z barevného papíru, nebo z látky (třeba filcu), pak je podlepte čtvrtkou (nebo kartonem), tavnou pistolí na ně nalepte nať vytvořenou ze zelených bavlnek a nakonec mrkvičky v pravidelných rozestupech připevněte na provaz ze silnějšího lýka nebo konopí.

Vejce na vejce

Kromě velikonočního zajíčka pravděpodobně neexistuje oblíbenější velikonoční motiv než vajíčko. Představují nový život a o Velikonocích by opravdu neměla chybět v žádné domácnosti. Sáhnout můžete po těch od slepic, ale také například po dřevěných nebo skleněných, která jsou letos velmi trendy. Pokud jde o zdobení, v módě je přírodní barvení, například šťávou z červené řepy nebo cibulovými šupinami, ale oblíbená je i batika nebo krajka.

Jestli letos chcete vyzkoušet něco nového, pak to jsou vajíčka jako zajíčci v ubrousku. Malý ubrousek složte na trojúhelník a pak skládejte dál a dál, aby vznikl proužek. Ten omotejte kolem vajíčka a navrchu stáhněte provázkem, aby nesklouzl. Voilà, máte z vajíčka králíčka i s ušima!
Absolutním hitem jsou mini vajíčka, ať už z polystyrenové hmoty, nebo od křepelek. Připevněte k nim stužku tavnou pistolí a navěste je na větvičku bez lístků, kterou postavte ve váze na stůl. Rychlé, jednoduché a dokonalé!

Voňavá krása

Perníkové těsto je ideální nejen na výrobu sladkých dobrot pro koledníky, ale také jako dekorace do květináčů s jarními primulkami, jakýmikoliv jarními kvítky nebo s osením. Upečené perníčky jednoduše napíchněte na špejli a ozdobte. Můžete zvolit klasické motivy nanášené bílou bílkovou polevou pomocí zdobicího sáčku, ale ještě lepší bude, když bílkovou polevu nabarvíte kapkou potravinářského barviva, aby vznikl jemňoučký pastelový odstín, a na perníková vajíčka je nanesete v jednolité vrstvě.

Moře květin

Vždycky je příjemné vylepšit svůj domov čerstvými květinami, zvlášť když jde o slavnostní čas kolem Velikonoc. Kdy jindy než teď je ten správný čas dovolit si podlehnout pokušení a zaplnit domov rozkvetlými narcisy a tulipány!

vlasta.cz, www.you.co.uk, www.casprezeny.pluska.sk