Agroturistika se v poslední době stává stále vyhledávanější kratochvílí. Z městského shonu vás jako mávnutím kouzelného proutku přenese do prostředí českého venkova, kde si užijete čerstvý vzduch a vytouženou pohodu bez cinkajících tramvají, rachotících automobilů a zvonících telefonů. Zázemí ekofarmy je tak zcela jiný svět, který vám otevře nové obzory. Navíc si spolu se svými ratolestmi vytvoříte daleko těsnější vztah nejen k přírodě, která je neodmyslitelnou součástí našich životů, ale i ke zvířatům, o něž ekofarmáři pečují s láskou a ohleduplností.

Zdá se vám to jako nuda? Pak věřte, že na farmě lze zažít spoustu dobrodružství. Nahlédnete totiž pod pokličku péče o hospodářství a dozvíte se spoustu zajímavého o tom, jak se pěstují plodiny i jak vypadá každodenní starost o krávy, kozy, ovce nebo slepice. Do hospodaření se navíc můžete přímo zapojit a vyzkoušet si krmení, sbírání vajíček nebo třeba jízdu na koních. Pokud milujete zvířata a k lásce k živým tvorům vedete i své děti, pak se na ekofarmách určitě nudit nebudete.

Skvělý zážitek i nákup v jednom

Jste-li příznivci kvalitních potravin a supermarkety vám svou nabídkou ne vždy vyhovují, pak věřte, že čerstvé lokální biopotraviny všeho druhu vás na farmách nadchnou. Nákup domácí produkce je navíc skvělým způsobem, jak farmářům za poctivou a ohleduplnou práci poděkovat.

O čem je ekologické hospodářství?

Základem je zachování úrodnosti půdy. Hnojení je proto prováděno pouze pomocí hnoje, kompostu či zeleného hnojení, díky čemuž zůstává půda uchráněna od nežádoucích chemikálií. Do vody se pak nevyplavují žádné pesticidy, půda je živá, plná humusu a přirozených mikroorganismů.

A s péčí je přistupováno i ke zvířatům. Ta jsou považována za živé tvory s vlastními potřebami a individualitou. Jsou krmena lokálním krmivem a je jim umožněna dostatečná socializace. Samozřejmostí je také každodenní přístup na pastvinu nebo do výběhu. Ustájená je uvidíte pouze za nepříznivých klimatických podmínek, v případě nějaké zdravotní komplikace anebo těsně před porážkou. Ta musí proběhnout nanejvýš šetrně.

Zdroj: myjsmebio.cz kamprobio.cz lovime.bio