Mýtus č. 1 – vína na šroubovací uzávěr nejsou kvalitní
„Šroubovací uzávěry se na vinné láhve používají od poloviny 20. století. Dříve měly jisté rezervy, nicméně v současnosti tento typ uzávěrů může být díky nové technologii spolehlivější než korky. Šroubovací uzávěr je dobrou volbou nejen pro vína určená ke konzumaci během jednoho až dvou let, ale používá se také na vína bílá i červená určená k delšímu zrání,“ vysvětluje národní sommeliérka Klára Kollárová.
Mýtus č. 2 – led ve víně je naprosté tabu
„Dříve se mohlo považovat ředění vína ledem za něco nevkusného, v dnešní době je to už společensky přijatelné. U vín s vyšším obsahem alkoholu můžeme led použít k temperování nápoje, případně chlazení vína může pomoci vyzdvihnout jeho jemné chutě a nuance,“ říká sommeliérka.
Vinařství v Čechách
- Česká krajina byla políbena vínem údajně už kolem 3. století n. l. díky Římanům.
- První pověsti z konce 9. století zmiňují, že o vinařství se u nás zasadili kníže Bořivoj a jeho žena Ludmila. Ti totiž dostali k narození syna Spytihněva originální dárek od moravského knížete Svatopluka – sud vína.
- Rozkvět vinařství v našich končinách přišel ve 14. století díky Karlu IV., který víno miloval.
- V současné době se u nás rozprostírá 17 900 ha vinic. Pěstitelů vinné révy je u nás téměř 14 000, což je neskutečné číslo.
Mýtus č. 3 – červené víno se servíruje při pokojové teplotě
Tato tradiční rada byla pravdou dříve, kdy se žilo a pobývalo v chladnějších místnostech. Standardní teploty, které máme dnes ve svých bytech či při návštěvě restaurace, většinou neodpovídají pro červené víno doporučovanému rozmezí 14–18 °C. „Červené víno je proto lepší dát raději trochu nachladit do lednice než ho konzumovat v teplotách často nad 20 °C. Ideální stav je samozřejmě oddělená vinotéka na červené a bílé víno,“ říká sommeliér Filip Jantač.
Mýtus č. 4 – archivní víno je kvalitnější než mladé
Aby se víno mohlo dát archivovat, musí k tomu být určené a jeho výroba i selekce hroznů je tím podmíněná. Přitom většina vín je na vrcholu krátce po lahvování, a proto chutnají nejlépe, když jsou mladá. Vína určená k archivaci samozřejmě potřebují více času ve sklepě i v lahvi, aby dozrála do dokonalosti. Je třeba mít na paměti, že co víno, to jiná životnost. Mnoho bílých i růžových vín bývá určeno ke konzumaci během jedné sezony, některá se ale zlepšují stejně jako červená vína po roky i celá desetiletí.
Mýtus č. 5 – přírodní vína nezpůsobují kocovinu
Za kocovinou stojí spotřeba alkoholu, který je samozřejmě obsažen i v přírodních vínech. Za kocovinou nejsou primárně třísloviny ani siřičitany. Jestliže míváte po víně bolesti hlavy, raději se zaměřte na sledování obsahu alkoholu a pijte spolu s vínem dostatek vody. Pokud vás bolí hlava i po jedné sklence, pak problémem může být také alergie na histamin.
Mýtus č. 6 – bílé víno je pouze z bílých hroznů
„Není tomu tak. Bílé víno se vyrábí jak z bílých, tak i z modrých hroznů vinné révy. Nicméně na rozdíl od vín červených či růžových vinař nepracuje u bílých vín s barvivy obsaženými ve slupkách bobulí. Proto se hrozny po sklizni ihned vylisují a poté začíná proces řízeného kvašení čistého vinného moštu,“ říká Klára Kollárová. Lidé, kteří se o víno příliš nezajímají, si myslí, že např. Tramín červený nebo Veltlínské červené rané označují červené víno. Sice se jedná o odrůdy s červenými hrozny, ale vyrábí se z nich víno bílé.
Mýtus č. 7 – sekty by se měly podávat ve flétnách
Tento způsob servírování „bublinek“ je naprosto stylový, ale pokud zrovna nemáte při ruce tento typ číší, nic nezkazíte, nalejete-li ho do tulipánové sklenice na víno. Někteří konzumenti tento způsob dokonce preferují, protože se více rozvine aroma šumivého vína.
Zdroj: vlasta.cz vinazmoravyvinazcech.cz global-wines.cz