Přestože nádherné vinohrady, které představují nejen zdroj hroznů, ale také zdravý a pečlivě hýčkaný ekosystém, máme spojené spíše s jižní Moravou, jistě se nám vybaví také např. Mělnicko, Kutnohorsko a Litoměřicko – regiony pyšnící se taktéž krásnými vinicemi a víny s jedinečným charakterem. Proto nikoho nepřekvapí, že oslavy vína probíhají víceméně po celé České republice.
Svátek sv. Václava, patrona vinařů
28. září je svátek sv. Václava, jednoho z patronů vinařů. Podle legendy byl zavražděn ve Staré Boleslavi služebníky svého bratra Boleslava poté, co se ho sám Boleslav pokusil zabít, právě 28. září v odhadovaném věku 28 let. Ačkoliv měl krátký život, zvládl toho udělat dost. Údajně založil Svatováclavskou vinici na Pražském hradě, a dokonce víno sám vyráběl, především to mešní. Jeho život velmi ovlivnila babička Ludmila, velká milovnice vína, která stojí za vysazením vinohradu mezi obcemi Nedomice a Dřísy u Mělníka.
Mělnické vinobraní 15.–17. září
I v letošním roce se můžete těšit na tři dny plné zábavy, dobrého jídla, vína a bohatého kulturního programu na čtyřech scénách. Chybět nebude ani velkolepý ohňostroj. Zvláštní pozornost si zaslouží historický průvod, který symbolizuje příjezd Karla IV. na Mělník a připomíná historii panovníka, který se zasadil o položení základů vinařství v Čechách.
Přímo v historickém centru města budou připraveny čtyři scény, na kterých se budou střídat skvělé kapely, artisté, tanečníci a další umělci. Nejmenší si užijí spoustu zábavy v rámci Dětské scény, kde jim budou k dispozici tvořivé dílničky a kouzelnická představení. Milovníci dobrého vína by určitě neměli vynechat Degustační dvůr – místo, kde bude probíhat degustace mělnických vín Cechu českých vinařů s prezentací vybraných vín spolku Mělnický košt. Můžete se přesvědčit, že i v Čechách se dají dělat skvělá vína. Vrcholem vinobraní je sobotní historický průvod a ohňostroj.
Královopolské vinobraní 8.–9. září
Máte náladu na vinobraní v duchu historických tradic? Navštivte to Královopolské v Brně! Na Moravě totiž vzývají Jana Jindřicha Lucemburského, moravského markraběte a zakladatele kartuziánského kláštera, který se ve druhé polovině 14. století zasadil o rozvoj vinařství a vinohradnictví právě v tomto regionu. Proto ho uctí také v rámci Královopolského vinobraní. Program začíná v pátek 8. září od 16:00, v sobotu 9. září již od 14:00. Každou hodinu můžete navštívit společné degustace, které jsou zdarma. Hraví jedinci se jistě zapojí do zábavných soutěží plných krásných vinařských cen. Součástí akce je také sobotní sabráž sektů.
Vinobraní na Kačině 9. září
Kutnohorsko je kraj zaslíbený vinné révě, které se tam nesmírně daří. Tradiční akcí je společné regionální vinobraní a dožínky v krásném parku empírového zámku Kačina. Vinobraní připomíná tradici vinařství na zámku Kačina, které se zde konalo již v roce 1847. Dožínky zase oslavují konec žní a podporu místních farmářů a zemědělských podniků. Těšit se můžete na krajové speciality – nejen víno, ale i potraviny. Zábavu zaručuje příjemný doprovodný program vhodný i pro rodiny s dětmi. Organizátoři zajistili kyvadlovou dopravu z Kutné Hory a Čáslavi.
Přehled vinobraní, která byste si neměli nechat ujít:
- 8.–9. září: Královopolské vinobraní
- 8.–10. září: Pálavské vinobraní a Znojemské historické vinobraní
- 9. září: Vinobraní na Kačině u Kutné Hory, Vinobraní na Kuksu, Lednické vinobraní & gulášfest, Roudnické vinobraní, Trojské vinobraní, Vinobraní Třeboň
- 15. září: Jablonecké Vinobraní & Dýňobraní
- 15.–16. září: Bzenecké krojované vinobraní a Velkopavlovické vinobraní
- 15.–17. září: Mělnické vinobraní
- 16. září: Retro vinobraní a mistrovství ve sběru hroznů ve Valticích, Litoměřické vinobraní
- 23. září: Svatováclavské vinobraní v Praze
- 23.–24. září: XXV. karlštejnské vinobraní a Žernosecké vinobraní
- 30. září: Velkobílovické vinobraní
- 30. září – 1. října: Svatováclavské vinobraní v Lokti
Bzenecké krojované vinobraní 15.–16. září
Toto vinobraní patří mezi ta spíše tradiční, protože mj. zahrnuje nádhernou přehlídku folklorních souborů, muziky a vystoupení pod širým nebem. Začíná se v sobotu odpoledne, kdy obcí projde slavnostní krojovaný průvod, kde nemůže chybět ani Bacchus neboli řecký bůh vína známý spíše jako Dionýsos s nymfami a hraběnka se správcem. Ochutnávat můžete u stánků i ve sklepech. Kvalitu místních vín dokazuje i fakt, že si je oblíbili např. básník Petr Bezruč, mistr Josef Suk či malíř Mikoláš Aleš.
Retro vinobraní a mistrovství ve sběru hroznů ve Valticích 16. září
Na tomto unikátním vinobraní se nudit rozhodně nebudete! Organizátoři ho pojali především zábavnou formou soutěže družstev. Začíná se brigádou na vinohradech v tolik oblíbeném retro stylu – v montérkách, zástěrách, rádiovkách i šátcích jako v 50. a 60. letech.
Vyráží se v sobotu 16. září v 8:30 z areálu vinařství Chateau Valtice. Na místě soutěžící vyfasují kyblík a nůžky a poté se vydají do vinic v otevřených vozech tažených traktorem za zpěvu budovatelských písní a posilněni burčákem. Odměnou za výkon může být chleba se škvarkovou pomazánkou a gulášek. Pozor, na akci je nutné udělat si předem rezervaci a uhradit zálohu.
Karlštejnské vinobraní 23.–24. září
Máte-li rádi velké vinařské akce s historickou tematikou, navštivte vinobraní na Karlštejně. Bude se konat o víkendu 23. a 24. září – v sobotu od 10:00 do 21:00, v neděli od 10:00 do 18:00. Vinobraní bude probíhat na několika prostranstvích – před vinařskou stanicí, za mostem, na náměstí pod hradem, dětském hřišti u školy i na samotném nádvoří hradu. Kromě kvalitního vína si užijete průvod se samotným Karlem IV. a Eliškou Pomořanskou, přehlídku gotického odívání, výuku historických tanců, vystoupení polykačů ohně, fakírů a dvorních mágů.
Zdroj: vlasta.cz vinazmoravyvinazcech.cz