Místo čepce dneska nosíme prstýnek na prsteníčku levé ruky. Dřív se ale rodinný stav odhalil na první pohled. Měla-li žena na hlavě šátek nebo čepec, pak měla doma muže. Vdaná žena bez pokrývky hlavy domov opustit nemohla, na Valašsku nechodily prostovlasé ani doma. Ještě před sto lety chodily zahalené i bohaté selky v okolí Českých Budějovic.

Svatba bude

Adéla Elbel se s partnerem vydala na cestu do Santiaga de Compostela a o své pouti nyní vydali společnou knihu. „Ta cesta je náročná a je tam toho tolik, že jedenáct dní vydá za dva roky společného života. Nic neschováte, všechno se objeví,“ popisuje spisovatelka a komička, jaké to je, když se potkají dva lidé po čtyřicítce a těžkých vztazích, se svými záseky a mindráky. Tento příběh ale končí happyendem, Adéla Elbel s Michalem Rožkem chystají svatbu.

Přes čas nedělám

Otevřít počítač, udělat to, co máte v náplni práce a po osmi hodinách za sebou zabouchnout a jít domů. Vypnout služební telefon a až do druhého dne se věnovat jen sám sobě a vlastnímu životu. Quiet quitting neboli tichá rezignace je novodobý trend, který hýbe pracovním trhem.

Chirurg se musí bát

Když Jan Lesenský neoperuje, řeší po telefonu konzultace, komplikace, organizuje implantáty a vyšetření. Někdy je těžké netahat si práci domů. Když ale může, sedne na Harley nebo poseká zahradu. V onkologické ortopedii není totiž o silné příběhy nouze, takže čistá hlava je nutnost. Jaké jsou jeho postřehy z praxe a jsou nějaké světlé okamžiky v léčení rakoviny?

Pampelišky à la kapary

Příroda má prostřeno, stačí se jen sehnout a natrhat si suroviny, z nichž je hračka připravit polévku, salát nebo sirup. Nikdy v roce nebude chutnat tak dobře jako zjara. Vyrobit si kapary z pampelišek je hračka! K receptům jsme přidali malý atlas divokých bylin - praktických rad a tipů najdete ve Vlastě spoustu.