1. Hradčanské rybníky

Není rybník jako rybník a nedaleko Mimoně se dozvíte proč. Hradčanské rybníky jsou totiž přírodní rezervací, kterou tvoří skupina několika lesních rybníčků, které propojuje přirozeně meandrující potok. V okolí jsou rašeliniště i mokřady, a tak tu vzniká velmi výjimečná a pestrá přehlídka různých rostlin i živočichů.

2. Lysá skála

Někdy se jí také říká Spící panna. Jde totiž o zajímavě tvarovaný neovulkanický vrch, který ční nad okolní krajinou a připomíná profil tváře ležící dívky. Skálu najdete zhruba 1,5 kilometru severně od obce Provodín a její vrchol nabízí působivý kruhový rozhled do širého okolí.

3. Rybník Harasov

Dvanáct kilometrů od Mělníka se nachází toto překrásné přírodní koupaliště. Výletním cílem ale může být v jakémkoli ročním období, za průzkum totiž stojí i jeho okolí. Na samém břehu stojí někdejší slavný hotel, kam jezdíval třeba i herec Oldřich Nový. Toto místo je také součástí úplně nové naučné stezky nazvané Poklady Harasova, která nabízí opravdu půvabnou a romantickou procházku.

Zdroj: Youtube

4. Hrad Kokořín

Uprostřed úchvatné krajiny Kokořínska, kterou tvoří skalní útvary, lesní porost, tůně, vzácné rostliny a živočichové i divoká kaňonovitá údolí, se tyčí hrad Kokořín, jehož původní stavba pochází už z 13. století. Bohužel v 17. století se z něj stala spíše zřícenina, a tak byl v letech 1911 až 1916 přebudován do současného vzhledu. Dominantu tvoří 38 metrů vysoká věž, hradní palác se proti původnímu zvýšil o jedno patro, novodobé jsou malby na stěnách i vybavení místností.

5. Čertovy hlavy

Asi devět metrů vysoké skalní reliéfy vyobrazující dvě lehce děsivé čertovy hlavy jsou dílem sochaře Václava Levého a pochází z poloviny 19. století. Najdete je, když se vydáte po modré turistické značce od obecního úřadu v Želízech.

6. Hora Říp

Památný původ hory Říp asi není třeba dlouze připomínat. Ale kdy jste tu byli naposledy? A věděli jste, že se dá krásně celá obejít? Na jejím vrcholu pak leží asi nejznámější románská památka v Čechách, rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha. Je tu ale i bistro, kde se můžete osvěžit.

7. Zřícenina hradu Ralsko

Na vrcholu kopce Ralsko stával stejnojmenný hrad, a to pravděpodobně už v 10. století. Dnes už z něj zbyly jen hradby, zříceniny dvou obytných věží, obvodové zdivo paláce a náznaky dalších budov. Je odtud ale skvělý výhled na možná o něco slavnější místa – Bezděz, Ještěd, Hazmburk, Říp, Luž, Jedlovou či Klíč.

Zdroj: Lexus Česká republika