První rodina včerejší Výměny žije v městysu Vraný ve dvougeneračním domě. Hlavou rodiny je Evžen (55), který pracuje v potrubním marketingu. Jeho žena Martina (50) je ženou v domácnosti, v níž žije ještě třináctiletá Gabriela.

Manželé se často hádají, Evženovi vadí, že nemá po práci doma klid. Raději proto uteče do garáže a kouká tam na fotbal. „Přestali jsme pracovat na tom, aby náš vztah fungoval,“ míní Martina. 

V malé vesnici Zvíkov má pronajatý byt 3+1 druhá rodina této Výměny. Pětapadesátiletá Ivana pracuje jako zdravotní sestra na středisku, Ivo (53) se pak živí jako bezpečnostní technik. Žije s nimi ještě syn Ivo Mirko (16).

Oba mají z předchozích manželství každý tři děti, ale ty jsou už dospělé. Po dlouhých společných letech si už nemají co říct. Rodinu přihlásil do Výměny syn, protože ho zaujala odměna a také chce, aby spolu doma všichni více mluvili.

Doma s nikým není řeč

Martina je po příjezdu nadšená, celý objekt jí připomíná spíš hotel než dům. Uvnitř se jí ale příliš nelíbí. Na její vkus je všude mnoho dekorací, nikde žádný prostor. „Na úklid asi náročný,“ má jako zkušená hospodyně okamžitě jasno.

Student Ivo Mirko ráno nesnídá, protože mu poté bývá na zvracení. To Martinu také překvapí. A jelikož doma není s nikým moc řeč, dá se do mytí oken.

Martina později začne třídit desítky potravin, které si Ivana ve své domácnosti syslí. Okamžitě zjistí, že je mnoho z nich dávno prošlých, a přesune je do odpadkového koše „To je nemoc, to není normální,“ má jasno. Ivo přizná, že ho přehnané nakupování potravin trápí, ale manželce to nedokáže říct.

O dceru se nikdo nezajímá

Ivaně se v domě, ve kterém probíhá rekonstrukce, líbí. Ráno je ale v šoku, mladičká Gabriela evidentně není zvyklá k snídani ani vypít čaj. Stejně tak nesvačí a nepije ve škole. „To je špatně, ledviny trpí, celý den,“ řekne Ivana svůj názor.

Gabriela je ráda, že se o ni někdo konečně zajímá. Když ji pak ještě náhradní maminka doprovodí kousek do školy, je už vysloveně dojatá. 

Čím více Ivana s Gabrielou tráví času, tím více zjišťuje, že jí její skutečná máma moc času nevěnuje. Dcera by o to přitom měla zájem, klidně by jí i pomáhala v kuchyni, ona ale vždy říká, že se jí tam jen plete.

Později Ivana s Evženem jede na nákup, je nadšená, protože nakupování potravin miluje. „Nedivím se, že nemají peníze, protože tohle každodenní nakupování je zbytečný,“ má Evžen jasno. 

Výčitky a rozdílné názory

Když se obě rodiny sešly u jednoho stolu, nebyla nouze o názorové konfrontace. Ivana okamžitě Martině vyčetla, že se nezajímá o dceru a ta kvůli tomu trpí. „Je jí 13, měla by být samostatná,“ nepřipouští si Martina vlastní selhání. Evžen do sporu vstoupí s tím, že Ivana přehání, a připomene její přehnané nakupování. 

Martina doma žádné Ivanino jídlo nechce. „Já tam měla takové problémy se žaludkem, že se na to jen podívám a už je mi špatně,“ řekne s tím, že v náhradní domácnosti vyhodila jídlo za asi patnáct stovek. Ivo s tím souhlasí a namítá, že pokud bude v nakupování pokračovat, do bytu už se nevejde. 

Evžena diváci označili za alkoholika

Ačkoli byla Výměna na první pohled vcelku klidná, vyvolala mezi televizními diváky i velmi negativní emoce. „Takovýho chlapa akorát tak shodit ze schodů nebo pověsit za koule do průvanu. Další zbytečnej alkoholik,“ nebrala si servítky Martina. „Hňup, co holduje alkoholu, nejdřív alkohol pak ostatní,“ zhodnotila Evžena divačka Marta. „Rozmazlenec. Má být rád, že má co jíst a že mu to ještě někdo připraví,“ myslí si Josef.

Divákům se také nelíbilo, jak moc Ivana nakupuje a že ve své domácnosti syslí i roky staré potraviny. „Prošlé potraviny. To bych nedala ani psovi,“ stojí si za svým Kateřina.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, tv.nova.cz, instagram.com, facebook.com