První rodina posledního dílu Výměny žije v menším pronajatém domě 3+kk v Kolíně. Mamince Kristýně je 29 let, je na mateřské dovolené, ale chodí si přivydělávat do casina. Jejím partnerem je dvaadvacetiletý Jiří, který pracuje jako údržbář v chemické továrně. Mají spolu dceru Valerii (2). Do Výměny rodinu přihlásila Kristýna, aby se alespoň na chvíli zbavila životního stereotypu.

Druzí účastníci Výměny žijí na sídlišti v Týně nad Vltavou ve svém vlastním bytě 3+1. Dvaatřicetiletá Barbora je na mateřské dovolené, jejím partnerem je Honza, kterému je 27 let a na začátku Výměny byl zrovna druhým dnem nezaměstnaný.

Mají spolu syny Damiána (5) a Sebastiána (1,5). Rodinu přihlásila do Výměny Barbora, nejspíš proto, že zatím s partnerem tráví každičký den a nikdy nebyli jeden bez druhého. 

Pocity po příjezdu

Kristýna je s novým bytem spokojená, obdivuje kuchyň a těší se na vaření. Když si ale čte manuál, nemá radost z toho, kolik ji čeká práce. Namítá, že ona má doma v tomto ohledu pomocníka v partnerovi. „Myslím si, že tatínka hodím hodně rychle do latě, aby pomáhal Barče,“ myslí si.

Barbora si okamžitě všimne, že se v jejím novém domově příliš nedbá na úklid. „Já se tady snad ani nenapiju,“ bojí se na cokoli sáhnout. Během procházení domu si všimne mnoha pavouků a je vyděšená. Ještě horší pocity ji přepadnou při vstupu do ložnice. „Na plesnivé matraci já spát nebudu,“ kroutí hlavou. 

Uklízí a uklízí

Jiří ihned dostane za úkol, aby vymetl všechny pavučiny. Když odejde do práce, začne Barbora uklízet. Špíny je v domě opravdu hodně, možná i více, než si zpočátku myslela. V krabici s hračkami dokonce najde cigaretu.

Když odsune dětskou kuchyňku, znovu je v šoku. V domě se usídlili brouci všeho druhu. „Ty vole, tohle ne. Jestli tady najdu ještě něco takového, tak tady nebudu,“ má jasno. Dokonce přemýšlí, že vytočí číslo na deratizátora.

Brzy dojde i na slzy. Barbora si totiž začne představovat, jak to asi bude vypadat u ní doma. Bojí se, že Kristýna bude jen sedět a nic nedělat. Také nechápe, že si chodí po brigádách a dítě nechává hlídat.

„Domácnost zanedbaná a Valinka má jen tebe,“ říká Jiřímu. Postupně se ukáže, že Jiří i Barbora jsou každý z jiného těsta. Jiřímu dojde trpělivost a chce být alespoň jednu noc bez své náhradní manželky. „Ať tady klidně spí, ale já půjdu ke tchyni,“ stojí si za svým a Bára jen kroutí hlavou. 

A dojde i na drsnou hádku. Náhradní matka znovu Jiřímu připomene, v jakém bordelu s partnerkou a dcerou žijí, rovněž mu vyčte, že se o své dítě příliš nestarají. „Mluvíš o tom, jak kdyby vy jste bydleli v paláci a my v nějakém squatu,“ rozčílí se hlava rodiny Jiří. Barbora po hádce nakonec z domu uteče s tím, že už Jiřího nechce vidět. 

Převýchova tatínka

Už od začátku je jasné, že Kristýna bude ctít manuál s úkoly, snaží se převychovat Honzu a zapojit ho do domácích prací. Ten neskáče radostí, ale pomáhá, ale do toho také řeší novou práci. Sama na kameru prozradí, že jako rodina vydělají mnohem víc peněz, a kritizuje Barboru, že si nenajde alespoň brigádu.

Honza s Kristýnou si celkem vyhovují, vše dělají společně. Kristýnu ale nebaví, že rodina má jasný režim, nudí se. „Tady se točí vše kolem dětí a nezbývá pak čas na Honzu a na Báru,“ shrne.

Kristýně se musí nechat, že zapojit do domácnosti všechny členy zvládá na jedničku. Když doma není Honza, pomáhají jí i děti. Když se pak spolu baví, pochlubí se Kristýna, že v jejím vztahu s Jirkou byla oboustranná nevěra. „Lepší mít doma Itálii než se nudit,“ má jasno. 

Konfrontace stála za to

Když se všichni sejdou u jednoho stolu, Kristýna řekne Barboře, aby si vážila, jakého má doma chlapa. Se vším jí pomáhal a nebyl s ním jediný problém. Dokonce Barboru rozbrečí tím, že jí dá vytištěný voucher na wellness pobyt, který jí zaplatila. „Vy to fakt potřebujete,“ řekne jí. 

Barbora se jí za to odvděčí výčitkami, že se Kristýna o svou dceru nezajímá, netráví s ní čas a raději ji dává na hlídání. „Mně to takhle vyhovuje,“ praví. V tu chvíli ale Jiřímu dojde trpělivost a také začne na Kristýnu tlačit, aby práci a všechny své aktivity omezila.

Ta o tom ale nechce ani slyšet. Když jí Jiří řekne o tom, že mají dceru v nemocnici, neprojeví starostlivost. A dokonce se naštve, když jí řekne, aby s ní noc u lékařů strávila. „Chci si zakouřit a jedem domů,“ dodá. 

Bordeláři, mají jasno diváci

Většina diváků na sociálních sítích nechápe, proč rodina se zanedbanou domácností vůbec chodí do Výměny. „A zase jsme na návštěvě u bordelářů. Ani čuník nemá takový bordel ve chlívě,“ míní divačka Ludmila.

„Byla úplně trapná,“ nechápe zase Marta chování Barbory. „Takový trapas,“ nebere si servítky Fred v komentáři na sociálních sítích. „Je mi tak moc líto malé holčičky, protože to není máma prostě. Ani v tý nemocnici s ní nezůstala, zrůda,“ kroutí hlavou Tereza. 

Související články

Zdroj: vlasta.cz, tv.nova.cz, facebook.com, instagram.com