Poslouchejte motor. Při akci by měl mít rovnoměrný zvuk, pokud kolísá, zkontrolujte trubice, jestli nejsou ucpané, třeba hračkou pro psa nebo ponožkou… Zvuk často signalizuje, že máte plný sáček. Nečekejte, až vám dá vysavač signál červeným světlem, protože motor zatěžuje, už když je sáček plný ze 2/3. Vysavač se tím namáhá a snižujete jeho životnost. Ovšem také nevcucne dokonale nečistoty. Místo jednoho tahu po podlaze musíte udělat třeba tři.

Zdroj: Youtube

Kontrola odklopením

Většina vysavačů používá papírové sáčky. Jsou lepené z několika vrstev filtračního papíru. Při vysávání se může sáček poškodit nebo uvolnit kolem kartonu, kterým se připíná do vysavače. Třeba když omylem vcucnete nějaký větší nebo ostrý předmět. Občas odklopte víčko a zkontrolujte, jestli sáčková komora není špinavá a zaprášená.

Mikrovlákno je odolnější

Možná jste si všimli sáčků z mikrovlákna. Jsou odolnější a některé lépe izolují pachy, což se hodí, když vysáváte často, máte velkou domácnost nebo línající mazlíčky. Při výměně sáčku nezapomeňte zkontrolovat také filtr vysavače.

Pozor na nárazy

Taháním vysavače za sebou po podlaze za hadici mu neškodíte, od toho má kolečka. Ale vadí mu nárazy. Pokud máte doma schody nebo různé úrovně podlahy, vysávejte vždy zdola nahoru. Je to otravné, ale měňte hubice podle povrchů a míst, která vysáváte. Ulehčíte práci sobě i vysavači.

Zdroj: časopis Vlasta

Související články