Čeká nás sice kouzelné babí léto, ale dny se krátí a noci už jsou chladné. Teď je ta pravá chvíle opečovat okolí vašeho domu. Záhony, stromky i trávník vyžadují vaši pozornost. Některé rostliny potřebují uložit ke spánku, ale pro jiné naopak začíná jejich sezona. Co všechno ještě můžete na zahradě vysadit?

Zdroj: Youtube

Začněte sklizní

Některé druhy ovoce a zeleniny ještě dozrávají, ale zralé plody je potřeba posbírat. Byla by škoda nechat zbylé kusy napospas jejich osudu. Sklizené dobroty uskladněte na chladnějším místě, očištěné zamrazte nebo zavařte do sklenic. Naopak trvalky jsou v plném rozkvětu. Okrasné keře a růže budou vaši zahrádku ještě nějaký čas zdobit.

Existuje mnoho druhů pozdní zeleniny, které lze naopak právě teď vysadit. Vysít můžete například ředkvičky, polníček, špenát, pekingské zelí, mangold nebo růžičkovou kapustu. Myslete do budoucna a vysaďte si cibuloviny, jako je hyacint, narcis nebo tulipán. V polovině září je ideální vysadit právě tyto květiny, protože stihnou do zimy hezky zakořenit. S prvním jarním sluníčkem vykouknou a budou dělat vaší zahrádce parádu.

Sázení ovocných stromů

Nastává ideální období pro sázení ovocných stromků, bobulovin a růží. Dejte si pozor na výběr odrůd, aby se jim u vás dařilo. Pozornost při nákupu stromku směřujte na kořeny a kmen rostliny, aby nebyly poškozené. Jámy v zemi by měly být dostatečně hluboké. Nejdříve je prolijte vodou, na dno nasypte kvalitní zeminu a hnojivo (hodí se např. rohozka). Po zasazení opět zalijte vodou a mulčujte například drcenou kůrou.

Očista zahrady

Úklid je důležitý nejen u vás doma, ale i venku. Abyste se na jaře mohli vrhnout do zahrádkaření, je potřeba si to maximálně ulehčit. Staré nemocné a mrtvé stromy ze zahrady odstraňte. Musíte je ale je vykopat i s kořeny. Je potřeba zlikvidovat části všech rostlin, které odumírají a jsou v odkvětu. Zabráníte tak množení škůdců, chorob a plísní.

I trávník doporučujeme posekat nakrátko. Přišel čas uklidit také zahradní dekorace a veškeré nářadí. Ať se chystáte uložit k zimnímu spánku trpaslíka, nebo lopatu, vždy by mělo dojít k pečlivému omytí vodou a osušení. Nezapomeňte s prvními mrazíky vypnout přívod vody do hadice, smotat ji a uklidit. Prodloužíte tím její životnost.

Poslední hnojení

Odborníci radí poskytnout rostlinám naposledy výživnou hnojicí kúru. Přichází období vegetačního klidu a vy tím pomůžete své zahrádce přečkat zimu. Hnojivo by mělo obsahovat především vysoký obsah draslíku a fosforu, který posiluje kořeny. Dejte si ale pozor na hnojení chlévským hnojem! Ten je sice blahodárný pro mnoho rostlin, ale je vyloženě nevhodný pro mrkev. Pokud totiž pohnojíte takto záhon s mrkví, onemocní vám pochmurnatkou mrkvovou a vaše úroda bude plná červů. Nezapomeňte, že zahradu je potřeba dál zalévat. Sice o něco méně než ve vyprahlých letních dnech, ale i teď je důležité dodat půdě potřebnou vláhu.

Jako v peřince

Po sklizni a ošetření zahrádky je důležité záhonky i trávník zakrýt. Mulčování záhonů chrání rostliny před mrazem, udržuje stálou vlhkost a teplotu. Zabraňuje zároveň prorůstání půdy plevelem a pomáhá rozkladu organické hmoty. Mulč je materiál navrstvený na povrchu půdy, který viditelně zlepšuje její úrodnost. Používá se kůra stromů, štěrk nebo listí. Nejběžněji se používá kůra z borovice, smrku a modřínu. Pokud vlastníte drtič větví, můžete si zimní pokrývku pro vaši zahradu vyrobit sami.

Místo pro relaxaci

Čeká nás ještě mnoho dní, které můžeme trávit venku, a to nejenom prací na zahrádce. Je důležité mít prostor i pro odpočinek. Možná ještě není pozdě postavit si na zahradě malý altánek nebo jinou relaxační zónu. Dnů a večerů, kdy budete moci trávit příjemné chvíle s kávou v křesle, bude ještě dostatek. Nechte už zahradu odpočívat a poseďte si venku třeba s dobrou knížkou.

Zdroj: vlasta.cz lifehacker.com

Související články