Někdy stačí jen obyčejné nářadí. Ale jestli vás baví technické novinky, samozřejmě se jich při jarních přípravách ani během celé sezóny nezříkejte.

Nedoceněné hrábě

Spojujeme si je spíš se sekáním a sušením trávy, ale hrábě ideálně provzdušní záhonky, které byly dobře zryté před příchodem zimy. Stačí jen prohrabat vrchní zeminu. Můj děda to dělal do kříže, aby mu neuniklo žádné místečko. Nemusíte moc tlačit. Když totiž zůstanou příliš hluboké rýhy, půda nehospodárně vysychá.

Reparát

Pokud jste rytí na podzim odbyli a teď je záhon zarostlý, „spečený“, nebo jsou v něm příliš velké hroudy, bude třeba to opakovat. Sáhněte po rýči nebo rycích vidlích. Možná bude stačit i ruční kypřič, což je motyčka se třemi drápy. Různé kultivátory na provzdušnění půdy seženete i s teleskopickou prodlužovací tyčí, abyste se nemuseli předklánět. V nakypřené půdě zelenina lépe prospívá a méně strádá suchem. Také se vyvarujete křivě narostlých mrkví a další kořenové zeleniny.

Dělení

Aby se půda nesešlapávala, vytvořte si menší záhonky a mezi nimi cestičky. Na úzkém záhonu se dobře pracuje, jelikož se dá z obou stran bez námahy dosáhnout doprostřed. Lze to změřit provázkem od podpaží k zápěstí a zdvojnásobit. Pokud děláte záhonek pro děti, rozdělte ho ještě cestičkou napůl.

Přídavek

Před setím a sázením se vyplatí půdu přikrmit. Přichází chvíle domácího kompostu, nejlépe se rozhazuje na záhonky vidlemi v tenké vrstvě, kterými se také dá do půdy trochu zapracovat. Do větší hloubky (kolem 10 cm) se dostane tak, že záhon uhrabete v pruzích jedním směrem, pokryjete kompostem a pak zahrabete kolmo.

Rozhlédněte se okolo, jestli vám krtci neudělali také pár jarních krtinců. Je to parádní vrchní vrstva na záhonky, protože v ní není plevel. Je z hlubších vrstev, takže má živiny a při přesunování ji krtek báječně nakypří.

Osvědčené

Odstartujte pěstování ředkvičkami. Děda semínka ze sáčku smíchal s pískem, aby se lépe dělila do řádku. Na obou krajích záhonku naznačil řádky asi 10 cm od sebe. Propojil je posunováním prkna, které udělalo řádek rovný a ideálně hluboký asi 1 cm. Samozřejmě si můžete natáhnout třeba provázky a řádek vyhloubit násadou od motyčky. Jemně zasypat a zalít konví s kropenkou nebo hadicí s mlžením, aby se semínka nevyplavila.

Rady

  1. Ředkvičky se dají pěstovat i v létě, ale při nákupu pro jarní výsev hledejte označení rané. Když je teplo, vykouknou už za 4-5 dní.
  2. Když poporostou a řádek je moc hustý, ředkvičky protrhejte.
  3. Na jaře není tak horko a sucho, ale pravidelným mírným zaléváním předejdete praskání ředkviček a pálení.
  4. Říká se, že se má typ zeleniny střídat a na stejné místo nedávat po ředkvičkách znovu kořenovou zeleninu, například kedlubny. Vysaďte proto například salát.

Zdroj: vlasta.cz thompson-morgan.com/top-10-spring-garden-tips

Související články