První díl Babovřesků, letní komedie odehrávající se ve stejnojmenné vesničce, kde mají drbny pré a sledují každý váš krok, byl do kin uveden v roce 2013 a stal se nejnavštěvovanějším českým filmem toho roku.

Není tedy divu, že v následujícím roce Troška přispěchal s pokračováním Babovřesky 2 a o rok později si svou premiéru odbyly i Babovřesky 3.

Při natáčení komedie, v níž si zahráli například Pavel Kikinčuk, Veronika Žilková, Lukáš Langmajer, Jana Altmannová, ale třeba i Lucie Bílá nebo čeští hokejisté v čele s Jakubem Voráčkem, bylo určitě veselo. Dost možná mnohem víc než potom divákům u sledování. Přečtěte si několik zajímavostí o natáčení.

VIDEO: Poslechněte si titulní píseň k filmu v podání Lucie Vondráčkové.

Zdroj: Youtube

Natáčelo se i v Turecku

K názvu Babovřesky inspirovala tvůrce obec Žabovřesky, odkud pochází spoluautor scénáře Marek Kališ. Ve skutečnosti se ale děj natáčel v několika různých vesničkách v Troškově oblíbených jižních Čechách.

Konkrétně v Netolicích, Pištíně, Záboří, Dobčicích, Malých Chrášťanech, Hluboké nad Vltavou a Dřítni. Třetí díl Babovřesků se nenatáčel jen v jižních Čechách, ale štáb si zaletěl i do Turecka. Konkrétně do městečka Side.

Mistryně v háčkování Jarmila Bursová

Některé ženy do rolí babovřeských drben byly vybírány z řad ochotnických hereček, poloprofesionálek a komparzistek. Jedna z nich si podle Trošky dokonce na konkurzu vyndala zuby, a vypadala tak jako Valerie Kaplanová, která ve Slunce, seno ztvárnila babičku v posteli.

Šlo o jednu z nejstarších filmových drben, kterou si zahrála Jarmila Bursová. V rámci natáčení dokonce předstírala skok s padákem. Chtěla sice skočit doopravdy, ale tvůrci jí to kvůli pokročilému věku nedovolili.

Důchodkyně z Pardubic na festivalu rekordů v Pelhřimově před lety ukázala nejdelší háčkovaný řetízek, měřil deset kilometrů a pracovala na něm čtrnáct dnů.

VIDEO: Podívejte se na nepovedené scény z filmu Babovřesky.

Zdroj: Youtube

Kikinčuk nepoznal manželku

Do role vesnického starosty obsadil Troška i jednoho herce ze své předchozí úspěšné trilogie Slunce, seno. Pavel Kikinčuk v ní před lety ztvárnil studenta Šimona Pláničku. V Babovřeskách si jednu z místních obyvatelek, drbnu jménem Božena Němcová, zahrála i Kikinčukova manželka Jindřiška.

V kostýmu a pajdající měl její manžel prý velký problém, aby ji vůbec poznal. A před kamerou se rodiče sešli i se svou dcerou Kamilou, která je rovněž herečkou. O hudbu se stejně jako u Slunce, sena postaral Karel Vágner.

Lucie Bílá odmítla honorář

Lucie Bílá, která ztvárnila cikánku Aranku, si na natáčení donesla vlastní kostým a doplňky v podobě masivních řetězů. A protože si spolupráci s Troškou vysnila, nechtěla za svůj výkon ani žádný honorář.

Druhý díl byl jasný

Přestože Troška nemohl vědět, jestli budou lidé na film chodit v hojném počtu, už před premiérou se vědělo, že vznikne i pokračování. Scénář pro další díl už byl totiž tou dobou hotov.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, csfd.cz, kinobox.cz, cs.wikipedia.org, jihoceskyvenkov.cz, yumpu.com, zdenektroska.cz, idnes.cz