Od 1. září nesmíte topit starým kotlem
V České republice platí od 1. září 2024 zákaz starých kotlů I. a II. emisní třídy. V těchto kotlích se nejčastěji topí uhlím nebo koksem, ale můžete používat i dřevo.
Zákaz měl vstoupit v platnost už v roce 2022, ale s ohledem na politickou a energetickou situaci se vláda rozhodla odložit vydání nového nařízení až na září letošního roku. Zvláště lidé, kteří bydlí na vesnicích ve starých domech, můžou mít problém. Léta byli zvyklí topit i ohřívat si vodu na koupání a umývání nádobí pomocí svého starého kotle na pevná paliva, ale teď budou muset řešit modernizaci.
Pokud se situace možná týká i vás, zkontrolujte si na svém kotli, jestli má štítek od III. třídy výše. Za používání kotle s třídou I a II můžete dostat pokutu až 50 000 Kč.
Takhle vypadá moderní kotel na tvrdá paliva 5. třídy:
Pokuta 50 000 Kč, když vás udá soused
Za neuposlechnutí nařízení a používání starého kotle, který nesplňuje emise, vám hrozí nemalá pokuta, jak už bylo řečeno. Částku 50 000 Kč můžete zaplatit i opakovaně, pokud nepřejdete na nový model kotle s třídou aspoň III.
Otázka je, jak se státní instituce dozvědí, že používáte nevhodný typ kotle na pevná paliva. Pokud nechystáte rekonstrukci, kdy byste museli například pro účely kolaudace znova nechat vypočítat energetické hodnoty stavby, nikdo na vás nepřijde. Nicméně budete ze sebe mít špatný pocit – že znečišťujete přírodu více, než je nutné.
Je tu ovšem ještě jeden faktor – sousedská nevraživost. Jestliže se sousedy nemáte dobré vztahy a čoudíte jim uhlím třeba přímo do oken, můžou vás udat.
Zakážou nám topení dřevem?
Ohledně zákazu topení dřevem se mezi Čechy šíří řada mýtů, polopravd, nebo dokonce lží. Skutečnost je taková, že zákaz topení dřevem se zatím nechystá. Případné regulace se mohou týkat zpřísnění emisních limitů topných zařízení, ne přímo topení dřevem.
V roce 2022 prošla směrnice Evropské unie pro Ekodesign změnami, které zavedly nové minimální ekologické požadavky na různé produkty, včetně topných zařízení. Hlavním cílem je zvýšení jejich energetické účinnosti a snížení negativního vlivu na životní prostředí.
Tato aktualizace, označovaná jako Ekodesign 2022, zavazuje nově vyráběná topná zařízení k dodržení přísných limitů pro emise škodlivin a účinnost. Výrobci tak musejí při vývoji svých produktů brát v potaz tyto ekologické a bezpečnostní standardy, což napomáhá vzniku šetrnějších a bezpečnějších topných systémů pro evropský trh.
Průkopníky jsou Británie a Německo
Z evropských zemí hrají na ekologickou notu nejvíce Velká Británie a Německo. Ve Spojeném království už dokonce padly první pokuty za nadměrné emise při spalování dřeva. V sousedním Německu zase vstoupila v platnost další etapa vyhlášky, která určuje přísnější limity emisí týkajících se prachových částic.
Spolková vyhláška pro ochranu před emisemi si klade za cíl postupně omezovat emise prachových částic, které topidla vypouštějí, ve snaze zabránit jejich vlivu na dýchací cesty a celkově lidské zdraví. Ostatně to je také cílem všech regulací – nikoliv otravovat občany s nesmyslnými nařízeními, ale přispět k větší ekologii a celkové udržitelnosti.
Zdroj: Vlasta.cz, Asenior.cz, Energozrouti.cz, Drevostavitel.cz, Dumazahrada.cz