Zarosená okna nenesou dobré znamení. V bytě se totiž co nevidět může objevit plíseň, která, pokud bychom ji neřešili, má neblahý dopad na naše zdraví. Čtěte dál a dozvíte se, jak se zarosenými okny zatočit pomocí jednoduchého triku.

Zdroj: Youtube

Proč se okna rosí?

Na úvod by bylo dobré si říct, proč se vlastně okna rosí zejména v zimě, a ne třeba v létě. Je to jednoduché. „Kapky, které vídáte v zimě na oknech, jsou ve skutečnosti nevyvětraná vlhkost. Dospělý člověk za noc nadýchá až litr vodní páry. Dále vaříte, perete, sušíte prádlo, zaléváte květiny, máte akvária… Ze všech těchto činností se postupně uvolňuje vlhkost,“ prozradil Tomáš Drozda, který se specializuje na montáž plastových oken. A právě to, že naše okna dobře netěsní, je jeden z hlavních problémů.

Kvalitní okna jsou základ

Ačkoliv to vypadá jako banalita, právě samotný výběr oken je více než důležitý. Pokud si totiž vyberete kvalitní výrobek a renomovanou firmu, která vám okna správně nainstaluje, výrazně si polepšíte. Dalším klíčovým faktorem je teplota, na kterou svůj byt udržujete vyhřátý.

Důležité je větrání

Přestože venku mrzne a vám se nechce do pokoje pouštět zimu, udělejte to. Je to jeden z klíčových faktorů, kterým můžete rosení oken zabránit. Takové větrání by mělo být rychlé, intenzivní a pravidelné. Okna otevírejte přibližně 3x denně na maximálně 6 minut. Před každým větráním ztlumte topení. Ale to není všechno. Rosení oken můžete zabránit i něčím jiným.

Použijte ponožku a kočkolit

Majitelé koček vědí, o čem je řeč. Postačí jedna obyčejná ponožka, kterou naplníte čistým kočičím stelivem. I když by vás zrovna kočičí stelivo nenapadlo, je to jedna z věcí, která dokáže rosení oken zabránit. Kdo má doma kočku, má vystaráno. Ponožky naplněné kočkolitem následně rovnoměrně rozložte na vnitřní parapety oken a o nic víc se nemusíte starat.

Pokojové rostliny

Dalším pomocníkem proti rosení oken jsou pokojové rostliny. Ty zvyšují vlhkost v našem obydlí, ale zároveň ji dokážou i snížit. Mezi takové rostliny, které vědí, co mají dělat, patří břečťan, různé kapradiny, ale i palmy. Nejenže pomohou našemu zdraví, ale rozzáří náš byt po estetické stránce.

Zdroj: Vlasta.cz, dailystar.co.uktchiboblog.cz

Související články