Učení cizího jazyka

Učení cizího jazyka může být v dnešním propojeném světě velmi obohacující a život ulehčující. Konečně budete rozumět, o čem to mluví vnoučata používající anglicismy nebo si na dovolené bez problémů objednáte jídlo. Studie z roku 2019 navíc ukázala, že lidé ve věku 59 až 79 let, kteří se zúčastnili studijního jazykového programu, zaznamenali zlepšení kognitivních schopností. Zapište se na kurz, vybírat můžete z online i offline variant, nebo si stáhněte výukovou aplikaci do mobilu. A směle do učení.

Zdroj: Youtube

Fotografování

Další studie poukázala na blahodárný vliv pořizování krásných fotografií. Lidé ve věku 60 až 90 let se fotografování věnovali po dobu tří měsíců asi 16 hodin týdně a po uplynutí této doby byly otestovány jejich kognitivní schopnosti. Zlepšila se jim zejména paměť, ale také třeba rychlost zpracování informací. Fotografování je také skvělou záminkou, jak se dostat ven a objevovat nová místa.

Vyučování

Víte, kdy se dost možná naučíte nejvíce a zabráníte tomu, aby vám zakrněl mozek? Když budete vyučovat někoho jiného. Někoho učit znamená látce skutečně hluboce rozumět a neustále udržovat mozek v běhu. Nemusíte hned nastupovat na katedru vysoké školy, na což dost možná ani nemáte klasifikaci. Neocenila by třeba vnoučata pomoc s domácími úkoly?

Žonglování

Rozvíjí motorické dovednosti a také má pozitivní vliv na mozek – jak ukázala studie z roku 2022. Žonglování je nejen kratochvílí, kterou můžete bavit ostatní na oslavách, ale také k ní nepotřebujete žádné speciální vybavení. Jen pár míčků a odhodlání se to naučit.

Lekce tance

Blíží se další řada taneční soutěže StarDance a to znamená, že tanec bude mezi lidmi zase velmi populární. Jde o skvělý druh pohybu, který je zábavný, má potenciál zlepšovat náladu, a když ho nebudete zrovna provádět na náročné profesionální úrovni, pomůžete i svému tělu. Třeba trénováním rovnováhy či flexibility. A není to jen o tělesných, ale i o duševních dovednostech. Snahou zapamatovat si kroky potrénujete i mozek.

Videohry

Video nebo počítačové hry rozhodně nejsou jen pro mladé. Zapomeňte ale na všelijaké střílečky. Pohybové hry s konzolí se senzory pohybu vám pomohou trénovat soustředění, postřeh a parádně se při nich zapotíte. Zkusit si můžete tenis, golf, tanec a mnoho dalších.

Zdroj: vlasta.cz Martha Stewart Fremantletrust.org Elder Frontiers in Neuroscience Psychological Science – Association for Psychological Science – APS IJERPH | About (mdpi.com)

Související články