Svět se změnil. Současné ženy ve stejném věku žijí zcela odlišnou realitu s jinými pravidly. Trend, kdy luxusní značky oslavují nadčasovou krásu a eleganci, pravidelně zařazují starší modelky, se často označuje jako Grey Shift (Šedý posun). Přitom ještě v roce 1996 rozvázala značka Lancôme s modelkou Isabellou Rossellini pracovní poměr kvůli stáří. Bylo jí 43 let.

Mimochodem, o 23 let později jí znovu nabídli spolupráci. Dříve považované za staré, dnes jsou ženy 50+ inspirativními ikonami, velkou kupní silou a dominují ve světě, který byl dlouhodobě posedlý mládím a uniformní krásou.

Letošní ročník Miss Universe zbořil už veškerá tabu. Kdybychom před deseti dvaceti lety viděli v této soutěži jednaosmdesátiletou ženu, považovali bychom to za bláznovství. Letos zrušili organizátoři věkový limit a odstranili i další omezení, jako jsou úroveň vzdělání, výška nebo znalost jazyků.

Nejenže dosud nejstarší účastnice dokázala, že nikdy není pozdě zkusit něco nového, ale kosmetickému průmyslu, který už nyní nabízí řešení pro téměř každého, se rozšiřuje ještě větší pole působnosti.

„Zatímco naše maminky a babičky měly obyčejný krém proti vráskám, v naší generaci se díky různým způsobům stárnutí tříští problematika do mnoha potíží - někdo bojuje s pigmentovými skvrnami, jiný zase s liftingem,“ říká Andrea Mouaddab Vémolová, zakladatelka festivalu přírodní kosmetiky Green Beauty Market, který proběhne druhý listopadový víkend v Praze a bude mu předcházet i Pečující konference.

„Myslím, že nejdůležitější je pro ženy péče, ať už je jí botox, aromaterapeutický rituál, nebo čištění zubů vodou, každý máme jiné hranice a potřeby. Někdo si nechá vsadit implantáty, jiný přizná alopecii a nenechá si vytetovat obočí. Pamatuji si, že zvětšené rty i v branži, jako jsou luxusní módní časopisy, byly před 17 lety k smíchu. Dnes je to nový způsob emancipace aneb můžeš být přesně taková, jaká chceš být, a nikdo tě nemá právo soudit.“

V posledních letech čím dál tím více žen bere své tělo takové, jaké je, bez potřeby skrývat projevy stáří. Například od covidu se změnil pohled na barvení vlasů a existenci šedin v generaci 35+, kdy ženy své stříbrné vlasy nosí hrdě jako projev životních zkušeností.

Podle Vémolové ani produkty už nebojují proti vráskám, ale nabízejí pleti komfort, příjemný pocit, dostatečnou výživu a rozzářený vzhled: „Nečekáme, že omládneme o 10 let, takové marketingové slogany jsou minimálně v přírodní kosmetice rozhodně passé.“

Když stárnou megahvězdy 

Téma stárnutí (nejen) žen dnes rezonuje společností více než kdy dříve, což je způsobeno řadou důvodů jako třeba demografickou křivkou nebo stárnutím populace. „Z globálního hlediska vnášela změny do společnosti generace květinových dětí, kdy po celý svůj život bouchala do stolu, aby řekla něčemu dost. U nás, až na pár jednotlivců, kvůli čtyřicetiletému vládnutí komunismu přirozeně chybí,“ uvádí jako další důvod socioložka Lucie Vidovićová a dodává: „A generace hippies teď stárne. To se týká nejen hereček, ale i režisérů, producentů, zkrátka velké většiny, která se podílí na tvorbě obsahu, a hollywoodská produkce a streamovací platformy mají tu moc nastavovat ve společnosti novou normalitu.“

Květinovým dítětem a zároveň onou příslovečnou vlaštovkou, která přinesla zprávu, že starší ženy nepatří na druhou kolej, je Jane Fonda. Nejenže zanechala výraznou stopu v americké kinematografii, ale díky svému politickému a společenskému aktivismu zásadně ovlivnila americké dějiny.

Silně protestovala proti válce ve Vietnamu, byla hlasem feministického hnutí v 70. letech. O dekádu později se stala jednou z pionýrek fitness průmyslu, když motivovala miliony Američanů k pravidelnému cvičení, přičemž její videa aerobiku jsou jedněmi z nejprodávanějších v historii.

Dnes se věnuje ochraně klimatu a ve svých 81 letech aktivně organizovala protesty před Kapitolem, kdy byla i několikrát zatčena. A konečně, je ztělesněním generační revoluce, která změnila pohled na ženskost a stárnutí. V seriálu Grace a Frankie otevírá společně s herečkou Lily Tomlin témata jako ageismus, sexualita u starších žen, gender či LGBTQ+ otázky.

Seriál tím daleko přesahuje rámec komedie o stáří, čímž přispívá k proměně jeho tradičního vnímání jako období pasivity. Otevřeně o svém stárnutí hovoří ve výborném dokumentu Jane Fonda v pěti dějstvích, kde lituje, že podlehla své marnivosti, tlaku na vzhled a podstoupila plastické operace.

I když chápe, proč to kdysi udělala, dodává, že ji mrzí, že cítila potřebu upravovat svůj vzhled: „Na určité úrovni nenávidím fakt, že jsem musela měnit své tělo, abych se cítila dobře. Přeji si, abych byla odvážnější.“ Její veřejné přiznání přispělo k debatě o společenském tlaku na vzhled a přirozenosti stárnutí. Inspiruje tak tisíce žen, aby přijaly svůj věk, žily podle vlastních pravidel a zůstaly věrné samy sobě – ať už mají vrásky, plastiky, nebo šediny.

Zdroj: časopis Vlasta, vlasta.cz