Vysadit živý plot není tak náročné, jak by se mohlo zdát. Nejprve je vhodné ujasnit si, proč chcete živý plot mít. Existují totiž různé živé ploty pro různé účely. Některé se tvoří z okrasných keřů, které kvetou, jiné z keřů a stromků, které nekvetou a primárně slouží k tomu, aby k vám nebylo vidět. Jak tedy postupovat?

VIDEO: Jaké keře se nejčastěji používají do živých plotů? Podívejte se.

Zdroj: Youtube

Na co myslet při zakládání plotu

Rozhodně vybírejte takové druhy, které jsou odolné proti škůdcům a chorobám a které vyhovují vašim klimatickým a zahradním podmínkám. Když vyberete moudře, bude se vám pak živý plot snáze udržovat. Nejlepší jsou pomalu a středně rostoucí rostliny. Rychle rostoucí budete muset častěji udržovat. Krásný a udržovaný živý plot vyžaduje pravidelné stříhání, dáváte-li přednost naturalistickému designu, pak postačí pouze každoroční stříhání.

Vysoké nebo nízké živé ploty

Živé ploty se obvykle zakládají ze stálozelených rostlin nebo opadavých. Chcete-li se radovat z krásy živého plotu po celý rok, zvolte stálozelené keře. Mezi nejoblíbenější stálozelené keře patří túje. Z nich jsou nejlepší vysoké ploty, které poskytnou zahradě bezpečí a soukromí. Dalšími vhodnými druhy jsou tisy, jalovce, cypřišky, cesmína, ale také smrky, javory či vrby. Chcete živým plotem pouze olemovat chodníčky nebo záhony či předzahrádku? K nim se hodí levandule, šalvěj, růže nebo stále oblíbenější zimostráz.

Ideální doba pro založení živého plotu

Záleží na tom, jaké keře jste pro založení plotu vybrali. Obecně lze většinu druhů vysazovat během celého vegetačního období, tedy od jara do podzimu. Rostliny by měly být mrazuvzdorné. Listnaté vysazujte na podzim poté, co opadají, nebo brzo na jaře, jehličnany během března a dubna.

Příprava místa pro výsadbu

Nejprve si vyznačte oblast, kde budete živý plot vysazovat. Myslete na šířku, ta se může lišit v závislosti na velikosti rostlin. Dodržovat správnou vzdálenost mezi keři je důležité. Pokud by byly rostliny moc daleko od sebe, nevytvořili byste si dost soukromí. Když budou moc blízko, rostliny by chřadly. Ideální je vysazovat je ve vzdálenosti 30–50 cm. Chcete-li mít živý plot tak trochu divoký, vzdálenost může být větší.

Jak keře správně zasadit

Než začnete keře vysazovat, musíte zrýt, prokypřit půdu a zbavit jí plevele. Pak vykopejte lopatou jámu po celé délce. Hloubka se bude lišit podle druhu rostliny. Jáma by měla být dost hluboká, aby horní části kořenových balů byly jen na úrovni země nebo o něco výš. Na dno jámy umístěte kompost. Ideální je použít rostliny, které se dají koupit v kontejnerech, protože už jsou dobře zakořeněné a můžete je zasadit s celým balem. Pak přikryjte kyprou zeminou a dobře udusejte. Vhodné je umístit kolem sazenic mulčovací kůru, ta keřům zajistí dostatek vlhkosti a zároveň zabrání růstu plevele.

Pravidelně prořezávejte a zalévejte

Po vysazení pak zahradnickými nůžkami odřízněte všechny odumřelé nebo poškozené rostliny, neposlušné větve, které neodpovídají tvaru živého plotu. Místo výsadby důkladně zalijte, aby se mohly kořeny usadit. Aby živý plot rychle rostl, během prvního roku růstu je rychle zalévejte zejména v blízkosti kořenů. Nezapomeňte také pravidelně stříhat, abyste podpořili zdraví, růst a hustotu. Chcete-li hustý plot, hnojte keře každých 6 měsíců. Tvar živého plotu udržujte jednotný, když se horní část živého plotu stane širší, než je spodní část, zastíní spodní část rostliny a oslabí ji.

Zdroj: vlasta.cz, truevalue.com, pestitelka.cz, bhg.com

Související články