Poslední díl Zlaté labutě začíná zklamáním. Petr se totiž od Toni dozví, že Gruber žije a bomba v autě nevybuchla. „Musíme dostat všechny lidi z Labutě ven,“ je jeho první reakce. Je mu totiž jasné, že se Gruber bude chtít mstít.

Reakce Grubera se obává také Rudolf, který by se ještě rád stihl rozloučit se Sofií. „Ireno, co kluci, na ně nemyslíš?“ ptá se své sestry. Rudolfovi se líbí představa vše hodit na Toni, ale zbytek rodiny s tím nesouhlasí. Irena nabádá ostatní, aby jeli domů, že je to jen o ní a Petrovi, Lukáš ale nesouhlasí a v Labuti také zůstává.  

Gruber nemilosrdným katem

Když Gruber přijíždí se svými vojáky do Labutě, působí jako mstitel. Okamžitě rozdává rozkazy a dává všem povolení při potížích střílet.

Chce Irenu a nikoho jiného

Toni s Petrem se snaží chránit Irenu, která je jedinou osobou, kterou chce v Labuti Gruber najít. „Já se nebojím krve, mně nevadí sténání s bolestí, škemrání o život, já z každého dostanu všechno, co ví,“ praví Gruber a nabádá vojáky, aby každých pět minut zastřelili v Labuti jednoho člověka. Najednou se ale objeví Irena a je připravena nést následky. Gruber nechá všechny ostatní odvést, chce být s Irenou jen sám. 

Lukáš v sobě objeví spasitele

Když už Gruber na Irenu míří zbraní, najednou se v místnosti z ničeho nic objeví Lukáš, aby chránil svou manželku. „Mohl jsem vás zastřelit, ale já do zad nemířím ani takovým hajzlům, jako jste vy,“ říká Gruberovi. Lukáš požaduje s Gruberem souboj. Ten zpočátku nesouhlasí, ale nakonec se nechá přemluvit.

Souboj probíhá podle starých pravidel, oba musejí udělat 10 kroků a poté budou střílet. Nakonec se ukáže, že postřeh měli oba stejný. Výstřel padne ve stejný okamžik a oba muži padnou. Irena oplakává smrt manžela, ale zároveň ví, že se celá Labuť definitivně zbavila Grubera.

Větší ztráta, než si myslela

Irena je šťastná a je připravena s Petrem vybudovat novou Labuť, třeba v Brně či Bratislavě. Samozřejmě má ale obavy, jak synové vezmou smrt otce. „Oba ho milovali a já vlastně taky,“ přiznává. Nakonec Ireně odpustí i otec a konečně ji přijme takovou, jaká celou dobu je. „Já mám prostě tři kluky,“ rozpláče Irenu. 

Bára s Petrem chystají útěk

Bára konečně cítí, že bude mít Petra jen pro sebe, a moc se těší na jejich společný útěk. „Vždycky jsem mu odpustila, i když se jednou rozhodl pro Markétu a potom pro Toni,“ svěří se Bára Ditě. Nemá žádné obavy, že ji vystřídá za jinou. Prošli si totiž tolika zkouškami, že dobře ví, že k sobě patří. Petr se přizná matce a otci, že s Bárou odchází. „Odjedeme spolu, vezmeme se a založíme rodinu,“ prozradí Petr své plány.

Jednou spolu budeme

Trochu diskrétnosti si vyžádá Irena pro sebe a Alenu. „Jednou budou moct bejt holky jako my spolu,“ říká Alena. Obě se domluví, že jakmile skončí válka, potkají se v parku na svém místě a už je nikdo nerozdělí. 

Toni získá Edu

Petr čeká v Labuti s Bárou na příchod Toni. Ta se nakonec objeví ve dveřích i s malým Edou v náručí. Podařilo se jí přemluvit Dittrichovy, což je pro všechny ta nejlepší možná zpráva. „Dřív jsem ti chtěla tolik ublížit, ale tys mě proměnil,“ nechce nic na oplátku. Na konci posledního dílu se pak bytná Marie pomocí signálu v rádiu dozví, že Martin i s Arne Pulkrábem zvládli emigrovat a jsou v pořádku. 

Chvála i kritika

Oblíbený seriál po odvysílání posledního dílu samozřejmě přinesl i ohlasy televizních diváků. V komentářích se objevily nejen pochvalné komentáře, ale i kritika. „To je fraška! Seriál začal dobře, ale to, co z toho scenáristé udělali, to je neuvěřitelná fraška,“ napsala divačka Jana.

Úplně opačné pocity má v sobě ale jiná z fanynek seriálu. „Tohle bylo grandiózní finále,“ sdílela na Instagramu. Další divačka ocenila charisma Grubera. „Byl to sviňák, ale do háje, byla jsem z něj načatá,“ dala najevo své emoce.

Zdroj: vlasta.cz, tv.nova.cz, instagram.com, facebook.com 

Související články