Vlastně je to stejné jako s naším tělem, to nám před nástupem nemoci také dává signály, že se něco děje. Většinou je to zvýšená únava, bolesti kloubů, tlak za očima a jiné. A signály o změnách dává živým tvorům i mocná matka příroda.

Náhlý odliv moře

Velice rozeznatelné signály dává moře. Pokud pozorujeme nepřirozeně rychlý ústup vody z pobřeží, může to potenciálně znamenat blížící se tsunami. V takovém případě je důležité vzdálit se od pláže a najít vyvýšená místa. Díky bohu, že se nám toto v naší české krajině u Mácháče stát nemůže.

Náhlá změna stavu vody v potoce nebo řece

Varování před tsunami lze ale pozorovat i dále ve vnitrozemí, a to neobvyklými přívaly nebo výkyvy vody v řekách nebo jezerech. To může signalizovat také blížící se sesuv půdy.

Zdroj: Youtube

Krupobití bez srážek

Mraky, které vytvářejí kroupy, ale bez srážek, jsou obvykle spojeny se silným větrem, který může vyvolat tornáda. Letos na jaře, 29. 4. 2023, byla na našem území zaznamenána tři tornáda: kolem 12:40 v obci Nejepín u Chotěboře, kolem 13:10 v obci Lubná u Poličky a kolem 13:45 sedm kilometrů od českých hranic nedaleko Znojma, v rakouské obci Niederfladnitz. Všechna tornáda byla slabá a velmi krátkého trvání.

Půda s vybouleninami nebo prasklinami

Riziko sesuvu půdy se projevuje nejrůznějšími vybouleninami a prasklinami, nejčastěji na chodnících, silnicích nebo v otevřeném terénu. V Americe je to běžný úkaz po nebo před zemětřesením.

Vztyčené vlasy

Pokud jste venku a všimnete si, že vám elektrizují a tzv. vstávají vlasy, může to být znamení blížící se bouřky. Udělejte potřebná opatření a vyhněte se blízkosti stromů.

Divoká zvířata běžící proti vám

Divoká zvířata v lese se obvykle vyhýbají lidem, takže pokud se k vám blíží, je pravděpodobné, že utíkají před nebezpečím, například před lesním požárem.

Kuželovité nálevkovité mraky

Pokud si všimnete, že se mrak na obloze začíná otáčet kolem své osy, může to znamenat pravděpodobnost velmi silných větrů a potenciálně silných bouří.

Zpomalení hmyzu

Některý hmyz, například můry nebo mšice bramborové, reaguje na blížící se bouřku snížením své aktivity a šetřením energie. Pokud si tedy všimnete, že se brouci pohybují jako po flámu, utíkejte se schovat.

Zelený odstín oblohy

Tento neobvyklý jev se často vyskytuje před bouřkami nebo před krupobitím. Odborníci se domnívají, že zelenkavá barva vzniká kombinací slunečního světla s modrým světlem vyzařovaným bouřkovými mraky.

Počet sekund mezi bleskem a hromem

Podle většiny zdrojů lze blízkost bouřky určit počítáním vteřin mezi bleskem a hromem. Každých pět sekund se rovná jedné míli (1 míle = 1,609 km).

Zdroj: vlasta.cz starsinsider.com

Související články