Pro své domácí mazlíčky jsme ochotni udělat téměř vše, s čímž souvisí i fakt, že spoustu věcí tolerujeme. Například i všudypřítomné chlupy. Ulpívají na oblečení, na koberci, na závěsech a především na gauči. Ať se tam posadí kdokoli, chlupům se nevyhne. A to ani v případě, že se je snažíme pravidelně odstraňovat. Naštěstí ale existuje několik způsobů, jak tuto spoušť minimalizovat. Na každý povrch totiž platí něco jiného.

Koberce a předložky

Pokud jde o koberce a předložky, vysávání je nejúčinnějším nástrojem v boji proti zvířecím chlupům, říká Brian Sansoni z Amerického úklidového institutu. „Vysavače mohou odstranit nečistoty a zrnité částice, které do koberců zašlapáváme a které oslabují vlákna koberce,“ říká. Po vyluxování můžete koberce každý den nebo dva přejet válečkem na chlupy nebo speciálním kartáčem na čištění zvířecích chlupů.

Zdroj: Youtube

Hloubkové čištění koberců a předložek

Hloubkové čištění koberců a předložek několikrát ročně odstraní všechny odolné nánosy zvířecích chlupů, zejména v místech, kde se vaši čtyřnozí kamarádi často pohybují. Zvažte pronájem parního čističe nebo služby odborníka, který se o vše postará. Pokud se však do čištění pustíte sami, nezapomeňte předtím koberec nasucho vysát a po parním čištění co nejrychleji vysušit. Vhodné je také zapnout ventilátory a otevřít okna, aby se vlhkost z místnosti dostala ven.

Dřevěná, vinylová nebo dlaždicová podlaha

Pokud jde o chlupy domácích mazlíčků, je mnohem snazší udržovat v čistotě podlahy z tvrdého hladkého povrchu, jako je vinyl, parkety, dlaždice nebo dřevo.

Pomůcky, které budete potřebovat

  • vysavač nebo mop z mikrovlákna
  • domácí čisticí prostředek (vždy dejte přednost nezávadnému přírodnímu prostředku, který je vhodný pro zvířata nebo děti)

TIP pro vás: Vysávejte nebo vytírejte prach z podlah mopem z mikrovlákna. Začněte na okrajích místnosti a zametejte nebo vytírejte směrem ke středu. U schodišť začněte u horního schodu a vytírejte chlupy z rohů, přičemž při postupu dolů měňte polohu utěrky, aby byla čistá část připravena zachytit další nečistoty.

Ložní prádlo, povlečení a ručníky

K odstranění zvířecích chlupů z ložního prádla, povlečení a ručníků můžete použít gumovou rukavici. Navlhčete ji vodou a přejeďte rukou po prostěradle nebo přikrývce. Chlupy se na ni přichytí. Až budou textilie z nejhoršího venku, vše vyperte.

EXTRA TRIK:

  • Nejdříve prádlo projeďte desetiminutovým cyklem sušičky bez ohřevu, abyste uvolnili zbytek zvířecích chlupů.
  • Poté věci vyndejte a důkladně vytřepejte, nejlépe venku.
  • Přesuňte oblečení do pračky a do bubnu přidejte 1/2 šálku bílého octa, který pomůže uvolnit i ty nejmenší chloupky a nečistoty.
  • Na závěr opět vysušte v sušičce.

Oblečení

Pokud jde o oblečení, váleček na žmolky bude vaší největší zbraní, kterou byste měli mít vždy po ruce. Ideální je rozmístit si válečky na více míst v domácnosti. Jeden můžete mít ve skříni s oblečením, jeden na komodě v předsíni a klidně si jeden připravit i do auta. Nikdy totiž nevíte, kdy se vám takový pomocník může hodit. Váleček vždy udržujte čistý. Oblečení samozřejmě můžete prohnat podobným pracím cyklem jako ložní prádlo anebo je možné použít ruční napařovač.

Čalouněný nábytek

Čalouněný nábytek otírejte suchou houbičkou na nádobí. Chlupy se na ni přichytí. Snadno to však půjde také s vlhkým hadrem. Před použitím však nezapomeňte z hadru vyždímat vodu, abyste zabránili promočení.

Zdroj: vlasta.cz marthasteward.com

Související články