Tzv. nízký tarif

Díky nízkému tarifu (dříve nočnímu proudu) se dá celkem dost ušetřit. Časy zapnutí a vypnutí nízkého tarifu se liší podle využití a taky podle distribuční oblasti. Najdete je na stránkách svého distributora.

Nakupování do vlastního

Dřív jsem to nedělala, teď na to myslím. Zásadně chodím nakupovat s vlastní taškou. Pořídila jsem si několik síťovek a jsem z nich nadšená. Unesou toho víc než papírová taška a ušetříte nejen peníze, ale i planetu.

Konečně vratné lahve

Konečně to přišlo i k nám a některé obchody začaly vybírat prázdné PET lahve a plechovky. Za odběr dostanete slevové kupony. Zatím jde o pilotní projekt, ale věřím, že se brzo chytne po celé republice.

Ovoce jako čerstvé

Nebojte se mraženého ovoce, zvláště teď v zimě. Mnohdy je kvalitnější než to, které se prodává jako čerstvé. Vanička španělských jahod stojí 70 Kč, balení českých mražených jahod 40 Kč. Po rozmrazení chutnají jako čerstvé.

Nápad redaktorky Ivany: Hotově, online, či kartou?

Začala jsem používat opět hotovost. Zjistila jsem, že když někam jdu a mám v peněžence „jen“ pětistovku a záměrně si doma nechám debetní kartu, je jasné, že víc než pět set korun nemůžu utratit, ani kdybych se rozkrájela. Občas se na mě divně v obchodě dívají, ale aspoň několikrát týdně to praktikuji. Chytrým telefonem neplatím, takže nemám žádné nutkání koupit víc, než musím. Taky jsem začala nakupovat online potraviny. Někdo možná řekne, že je to dražší, ale když si všechno poctivě spočítám, ušetřím nejen na benzínu, ale i celkově. Koupím totiž opravdu jen to, co mám na seznamu, a nevyluxuju v supermarketu vše, kolem čeho projdu a kde je nějaká „akce“. Nehledě na to, že ušetřím čas.

Vaříme levně a sezonně: Preclíky

Královnou úsporné kuchyně není Rettigová, ale Anuše Kejřová. Z devátého vydání její kuchařky, vydané poprvé v roce 1905, vybíráme recepty, které nespravedlivě upadly v zapomnění.

Doba přípravy: 1 hodina

Suroviny:

  • 250 g mouky
  • 1 lžíce cukru krupice
  • 20 g másla nebo sádla
  • 10 g kvasnic
  • 5 lžic mléka
  • špetka soli
  • mák a sůl na obalení
  • špetka zázvoru
  • lžíce mouky na vaření

Postup:

  1. Dejte na vál mouku, do ní cukr, špetku zázvoru a rozdrobte v tom tuk se špetkou soli. Z kvasnic, mléka, špetky cukru a trochu mouky připravte hustý kvásek, nalijte jej do mouky a přidejte trochu mléka. Tuhé těsto hodně vypracujte. Pak z něho umotejte preclíčky.
  2. Menší kousky těsta vyválejte v tenčí tyčinky, stočte je v kulatý preclík, přičemž vždy levý konec tyčinky přes pravý konec přehněte, v prostředku je prsty k sobě přimáčkněte.
  3. Dejte do kastrolu vařiti vodu; jakmile začne vříti, zaprašte ji lžicí mouky. K vařící vodě přidejte sběračku vody studené a pak do ní vhoďte preclíky, nechte na povrchu ztvrdnouti.
  4. Preclíky vyndejte, obalte je v máku se solí smíchaném a pokládejte je na suchý plech. Pečte je na vyšší teplotu po obou stranách do růžova.

Zdroj: časopis Vlasta

Související články