Řada běžných domácích spotřebičů může mít značnou spotřebu energie. Při jejich používání proto dejte pozor, abyste je využívali maximálně efektivně. Minimalizujete tím zbytečné energetické ztráty. A nezapomeňte, že každý malý krok může udělat rozdíl.
Důležitost energetické třídy
Při nákupu nových spotřebičů se zaměřte na jejich energetickou třídu, tedy odhadovanou spotřebu. Tyto okolnosti jsou zásadní a ovlivňují, jak moc energie vaše zařízení během provozu spotřebuje. Občas není od věci zkontrolovat tyto faktory i u spotřebičů starších. Nemálo z vás zjistí, že se vyplatí staré „žrouty“ vyměnit za nové a šetrnější pomocníky.
Nízký tarif: využijte odložený start
Díky nízkému tarifu platíte několik hodin denně za elektřinu méně. Dříve se mu říkalo noční proud, dnes už se ale nespouští pouze během noci. Časy spínání jsou rozděleny podle distribučního území. Rozhodně se vyplatí zjistit, pod které území spadáte, a s energií podle toho nakládat. Pokud máte možnost nižší tarify elektrické energie využívat, přizpůsobte čas provozu vašich zařízení, vytápění domu a podobně.
U některých spotřebičů můžete také využít funkci odloženého startu. Zkuste nastavit jejich spuštění na dobu nižšího tarifu, na vaše měsíční náklady to může mít významný vliv.
Ledničky a mrazáky
Ledničky a mrazáky jsou nezbytné pro moderní domácnost, pokud je ale používáte neefektivně, mohou spotřebovat opravdu mnoho energie. A často zbytečně!
Při plnění ledničky potravinami dbejte na způsob uskladnění. Rozhodně se vyvarujte ukládání příliš horkých jídel a potravin, které se mohou v ledničce odpařovat.
Důležité je i samotné umístění spotřebičů, ty by neměly být v blízkosti jakéhokoliv zdroje tepla. Například mrazák hned vedle topení nebo trouby není nikdy dobrým krokem.
Některé domácnosti disponují více zařízeními, která slouží ke stejnému účelu. Je pak namístě zvážit, zda je nutné udržovat při funkci druhý mrazák na půdě či poloprázdnou chladničku na vína.
Sušičky a pračky
Sušičky jsou další vymožeností dnešní doby, jejich funkce jsou velice praktické a ušetří nám spoustu práce. Přestože je využívá řada domácností, bohužel nejsou příliš šetrné. To samé platí o pračkách, u kterých ale můžeme jejich spotřebu regulovat nejen odloženým startem, ale také volbou krátkých programů a nižších teplot praní.
Myčky
Stejně jako u praček, i u myček snižujete regulací délky programu a použité teploty zbytečnou spotřebu. Při používání dejte také pozor na to, aby byla myčka vždy plná. Poloprázdné běhy nejsou nikdy dobrým krokem a představují zbytečné plýtvání, spotřeba energie na jedno mytí se tím rapidně zvyšuje.
Bojlery
Pokud jste vlastníkem bojleru, pokuste se naučit s ním správně pracovat. Můžete například nastavit teplotu, na kterou se má voda ohřívat. V případě, že nepotřebujete mít k dispozici neustále teplou vodu, zapojte bojler přes spínací hodiny.
LED žárovky
Dalším skvělým způsobem, jak můžete ušetřit, je výměna tradičních žárovek za jejich LED variantu. Nejenom že budete mít nižší účty, ale významně se tím prodlouží samotná životnost žárovek. Jelikož vydrží svítit 20x až 50x déle než ty klasické, ušetříte si i starost s jejich montováním.
Rada na konec
Je to jednoduché, když nevyužíváte spotřebič, vypněte ho nebo úplně vytáhněte ze zásuvky. Režim stand-by často představuje skrytý a zároveň velice zbytečný výdaj.
Zdroj: vlasta.cz Top 10 energy-saving tips Top Energy Saving Ways for Your Home | GreenMatch Top Energy Saving Ways for Your Home | GreenMatch