Udržitelnější praní vám pomůže nejen ušetřit elektřinu a vodu, čímž efektivně sníží vaši ekologickou stopu, ale výrazně uleví i rodinné peněžence. Výzkumy navíc jasně ukazují, že většina z nás touží po udržitelnějším životním stylu, ale jen necelá třetina podle jeho pravidel opravdu žije. Důvod je prostý – udržitelný životní styl je často spojen s obtížnou změnou návyků, používaných produktů a leckdy také něco stojí. Pojďme si proto ukázat, že to jde i mnohem snáz a levněji. A že můžete začít třeba v prádelně či koupelně.

Používejte energeticky účinnou pračku

Průměrná domácnost ročně vypere téměř 400 kusů prádla a spotřebuje k tomu asi 13 500 litrů vody. Pokud by všechny domácnosti začaly využívat moderní pračky, které mají ekologickou třídu A+++, podařilo by se ročně ušetřit až 26 495 litrů vody. Během přibližně 11leté životnosti pračky to stačí k naplnění tří zahradních bazénů nebo k doživotní spotřebě pitné vody pro šest lidí!

Snižte teplotu

Tradiční praní prádla při vyšších teplotách a delších cyklech spotřebovává zbytečně velké množství energie a vody. Tou skutečně největší zátěží pro životní prostředí je energie vyčerpaná na ohřev vody. Pokud se rozhodnete prát při nižších teplotách, například na 30 °C, spotřebu energie tím můžete snížit až o 60 %. Díky tomu ušetříte nejen peníze za energie, ale také snížíte část emisí skleníkových plynů spojených s výrobou elektřiny. Praní na nižší teploty je navíc o dost šetrnější k oblečení. Vyšší teploty totiž mohou způsobovat opotřebení materiálu a vyblednutí barev. Praní při nižších teplotách proto prodlužuje životnost oblečení, čímž šetří vaše finance dvojnásob – nemusíte si co půl roku kupovat nové tričko nebo spodní kalhotky.

Zvolte kratší cyklus praní

Většina moderních praček nabízí možnost volby kratších pracích cyklů. Namísto tradičních delších programů, které trvají i několik hodin, využijte rychlejší praní. I kratší cyklus kvalitní pračky dokáže oblečení vyčistit stejně efektivně jako časově náročnější programy. Těmito kratšími cykly ušetříte nejen drahocenný čas, ale opět o něco snížíte spotřebu elektřiny a vody. Například funkce „Eco“, kterou najdete prakticky na každé moderní pračce, je optimalizována právě tak, aby co nejvíce šetřila energiemi i vodou.

Perte pouze to, co je opravdu třeba

Ačkoli zní tahle rada dost banálně, věřte tomu, že není od věci. Mnoho z nás má ve zvyku si jednou obléknout šaty, kraťásky nebo sukni a pak vše rovnou hodit do koše na špinavé prádlo. Ne všechno oblečení je ale vhodné prát po jednom použití – šaty, sukně nebo kalhoty můžete příliš častým praním dokonce i poškodit. Jiná je samozřejmě situace u spodního prádla, ponožek a triček, které je skutečně vhodné měnit denně. Perte proto vždy s rozmyslem a pouze prádlo, které to momentálně vyžaduje. Pračku se také snažte naplnit co nejvíce. Praním pár triček nebo dvou ručníků spotřebujete zbytečně velké množství vody a energie.

Zdroj: Vlasta.cz, Ariel

Související články