Každá koruna se počítá, a o té ušetřené to platí obzvlášť! Jestli pořád hledáte, na čem by se dalo trochu stáhnout rodinný rozpočet, přinášíme vám pár tipů, které můžete vyzkoušet.

Šetříme s lednicí

Je z hlediska úspor lepší prázdná, nebo přeplněná lednice? Pravda je někde napůl, prázdná chladí jako o život, přeplněná nemá prostor pro cirkulaci chladu. Ideál je zaplněnost 75 %. Totéž se týká i mrazicího prostoru.

Věčný hadřík: Babi by se divila

Na údržbu kuchyně jsem objevila poklad. Buclatý hadřík z mikrovlákna, který nahradí utírací houbičku na kuchyňskou linku, co za týden smrdí jak psí kšíry. Hadřík lze prát a vydrží násobně dlouho. Sada 3 ks stojí v drogerii 35 Kč.

Ať žije drátěnka: Ovšem ta bez drátů

Klasická silonová drátěnka je sice při mytí připálené kaše nedostatečná, naopak velmi efektivní pomocník se z ní stane při mytí první zeleniny. Čerstvou mrkev, mladou petržel, rané brambory s ní očistíte pár tahy.

Kůže na okna: Zase je to hit

Jelenici na okna jsem si pořídila už před pár lety a nestála mě moc. Trik, jak docílit toho, aby nebyla po použití jako kámen, jsem ale odhalila až nedávno. Kůže se musí po mytí oken vyprat ve slané vodě! Už to vím a dělím se!

Nápad šéfredaktorky Aleny: Ať se to blýská

Mám tuze ráda, když je doma uklizeno. Pořádek, podlaha bez poskvrnky, okna bez šmouhy. Nedaří se mi to, není čas, není čas. Nicméně o Velikonocích jsem nechala vybublat na povrch své vášni pro blýskání a pustila jsme se do cídění svých několika kousků měděného nádobí. Už po péči volaly! Kdybych měla pomocnici do domácnosti jako v časech, kdy se očekávalo, že je jedním z poslání ženy cídění hrnců, a v kuchyni to nesvítilo nerezem, ale slunečnou mědí, nebylo by mé nádobí zašlé tak moc. Ze starých časů pochází trik na jejich údržbu, který používám. A je velmi levný (na rozdíl od toho měděného nádobí). Na měď platí sůl a ocet. Ne že by pak špína odcházela zázračně, jak to někdy bývá nakamuflováno v reklamách, ale ze všech prostředků, jaké jsem vyzkoušela, to jde se solí a octem opravdu nejlépe. Ocet funguje jako vlhčidlo a sůl jako jemný brousek.

Zdroj: Youtube

Vaříme podle čtenářů: Jarní salát z mladých cibulek

Tento recept nám poslala věrná čtenářka Milada. Její babička si ho schovala z prastaré Vlasty.

Doba přípravy: 10 minut

Suroviny na 4 porce:

  • 3 svazky jarních cibulek i s natí
  • 200 g jablek
  • 100 g majonézy
  • 1 sladkokyselá okurka
  • 1 sterilovaná kapie (nemusí být)
  • 2 vejce natvrdo
  • sůl, pepř, cukr, citronová šťáva

Postup:

  1. Dobře oprané cibulky nakrájíme nadrobno, smícháme s oloupanými a na kostičky nakrájenými jablky a zakapeme citronovou šťávou, aby jablka nehnědla. Spojíme s majonézou, osolíme a opepříme.
  2. Nakonec vmícháme nadrobno nakrájená natvrdo uvařená vajíčka, nasekanou okurku a proužky kapie můžeme použít na ozdobu.

Zdroj: časopis Vlasta

Související články