Rozpočet v tabulkách

Stovka sem, pětistovka tam, tisícovka sem. Zkuste se hecnout a sepsat si měsíční příjmy a výdaje. Chce to důslednost a brzo se nestačíte divit, kde všude jsou „černé díry“ na peníze. Manžel vytvořil tabulku, kde jsou platby rozdělené na kategorie: jídlo, knihy, léky...

Spoření s aplikací

Víte, že existují nejrůznější virtuální obálky na spořicích účtech nebo aplikace na sledování příjmů a výdajů?

  • Spořicí obálky vám umožní spořit na jednom účtu na více věcí najednou. Díky tomu můžete svoje uspořené peníze rozdělit do několika obálek (třeba až do 9) podle toho, na co si chcete našetřit. Jakmile převedete peníze do některé obálky, už jsou rezervované a nepočítají se do disponibilního zůstatku vašeho spořicího účtu. To znamená, že s penězi v obálce nemůžete zaplatit, tedy je neutratíte. Tuhle věcičku nabízejí skoro všechny banky.
  • Aplikací na sledování příjmů a výdajů je celá řada, super jsou tuzemské aplikace Spendee nebo Wallet. Ty vám umožní snadno, spolehlivě a efektivně spravovat peníze. Všechny finance, které do aplikace zadáte, najdete přehledně roztříděné do grafů, z nichž pak snadno vyčtete, za co nejvíc utrácíte (já za knihy). Navíc se dají propojit s vaší bankou a samy si vytáhnou údaje o platbách kartou. Nemusíte pak zadávat do apky nic ručně. Obě uvedené aplikace jsou zdarma, jen prémiové funkce se platí. 
  • Chcete si trochu šetřit a zároveň zhodnocovat peníze, ale nechcete o tom moc přemýšlet? Zkuste aplikaci Acorns (pro Android, iOs za 3 dolary měsíčně). Tuhle aplikaci propojíte se svou kartou a ona za vás investuje drobné z každého nákupu. Peníze procházejí přes šest burzovních fondů a investici rozloží do více než sedmi tisíc akcií. Bezpečné a snadné.

Mrazení: vlastní vývar

Dost často používám při vaření vývary. Klasické kostičky v papírové krabičce dnes stojí kolem padesátikoruny, v lahvi v tekuté formě i přes stovku. Já si ho vyrábím sama. Z kořenové zeleniny, která mě přijde maximálně na 100 Kč (mrkev, petržel, pórek, celer, cibule) vyrábím domácí zeleninový vývar. Naleju do ledovníku a zmrazím.

Zdroj: Youtube

Na sporáku chytře

Při vaření je lepší krájet brambory, zeleninu i maso na menší kousky. Rychleji se uvaří a objemově se vejdou do menšího množství vody, takže ušetříte až dvojnásobek. A když vaříte třeba špagety, využívejte zbytkové teplo (pokud tedy máte elektrický sporák). Stačí vypnout o pár minut dřív a nechat dojít.

Související články

Můj nápad: Sdílení a swapování

S kamarádkami jsme začaly s výměnou knížek. Když nějakou přečteme, vyměníme si je nebo je pošleme o dům dál. Je to taková skvělá knižní štafeta, kterou jsme si oblíbily. Moje maminka, které je 82 let, zase začala se sdílením časopisů. Dostala pod stromeček předplatné na několik časopisů, které po přečtení „pouští“ dál v ulici. Takhle ušetří asi deset seniorek, a ještě se dozvědí něco zajímavého. A před měsícem jsem objevila na facebooku skupinu Food sharing v Praze, ve které lidé nabízejí přebytky z uvařeného jídla nebo potraviny, které mají ve skříni a chystají se je třeba vyhodit. Hřeje mě u srdce, že potraviny, které nejsou prošlé, neskončí v popelnici, ale že je někdo opravdu rád využije. Doporučuji!

Tip pro čtenáře

Jste náruživí čtenáři a nechcete utrácet v knihkupectvích? Kupujte knihy z druhé ruky. Na www.knihobot.cz najdete tisíce titulů. Ty nové pořídíte zhruba za 150 korun za kus. Starší i hodně pod stovku.

Vaříme levně a sezonně: Lívance

Královnou úsporné kuchyně je Anuše Kejřová. Z devátého vydání její kuchařky (poprvé vyšla r. 1905), vybíráme recepty, na které se nespravedlivě zapomnělo.

Doba přípravy: 90 minut

Suroviny na 4 porce:

  • 1 litr mléka
  • 1 brambora
  • 1 žloutek
  • 1 lžička soli
  • špetka muškátového květu
  • 20 g čerstvého droždí
  • 500 g hladké mouky
  • máslo nebo sádlo na smažení

Postup:

1. Kvasnice utřete se špetkou cukru a nechte vzejít kvásek. Vlažné mléko nalijte do mísy, přidejte kvásek, rozstrouhaný vařený brambor, žloutek, sůl, špetku muškátového květu a mouku. Vypracujte řídké těsto, které nechte na teplém místě vykynout. Trvá to asi hodinu.
2. Lívance smažte v rozpálené pánvi nebo lívanečníku na másle nebo sádle, nikoliv zprudka, aby nebyly na povrchu spálené a uvnitř syrové.
3. Hotové lívance podávejte povidly mazané, sypané tvrdým tvarohem a pokropené kysanou smetanou. Můžete je taky mastit máslem a sypat skořicí s cukrem. Přidáte-li do těsta vyšlehaný bílek, budou kypřejší.

Související články

ZDROJ: časopis Vlasta