Bez pravidelné návštěvy zubaře a správného čištění zubů se neobejdete. Ale pokud chcete zdraví v dutině ústní podpořit, zkuste některé z následujících rad, které třeba pomůžou udržet bakterie na uzdě a budou bojovat proti zánětům.

Zdroj: Youtube

Zubní olej

Tato metoda vychází z ájurvédské medicíny a měla by pomáhat proti ustupování dásní, navíc působí antibakteriálně. Stačí si vzít do úst doušek (bylinkového) oleje a udržet ho v nich po 20 minut, aby se jím pokryla veškerá místa v ústech. Na 100 ml zubního oleje budete potřebovat 100 ml rostlinného (olivový, kokosový) a 30 až 40 g bylinek, například petržel nebo šalvěj. Bylinky posekejte nahrubo, s olejem rozmixujte na kaši, nechte louhovat, pak přeceďte a nalijte do lahvičky. V lednici vydrží 4–6 týdnů.

Správné čištění zubů

Kartáček s příliš tvrdými štětinami může poranit dásně. Lepší je používat kartáček s měkkými a na koncích zakulacenými štětinami. Při čištění používejte pohyb, jako by kartáčku byla zima – lehce se třepe ze strany na stranu, přičemž jím postupujte od dásní ke konci zubů. Takto se uvolní povlak ze zubů a dásně si namasírujete. Pak vyčistěte mezizubní prostory zubní nití nebo ještě lépe mezizubním kartáčkem.

Dobrý trénink

Při kousání se podráždí slinné žlázy a sliny jsou pro péči o dutinu úst důležité. Protože i díky nim se daří držet růst bakterií pod kontrolou. Především tvrdé potraviny jako jablka, mrkev, celozrnný chléb, které je potřeba silně kousat, pomáhají k tomu, že se vylučuje hodně slin, čímž se lépe chrání dásně.

Zdravá strava/výživa

Na zdraví našich dásní má samozřejmě vliv i to, co jíme. Příliš mnoho cukru může za to, že se zuby potahují kyselým povlakem, který pak způsobuje záněty dásní. I vitamin C, obsažený nejen v citrusech, ale i v brokolici, rakytníku nebo šípku, hraje důležitou roli: jeho dlouhodobý nedostatek může vést k těžkému poškození dásní. A pokud nejsou zdravé dásně, ocitnou se i zuby dříve či později v ohrožení.

Ústní voda s jablečným octem

Díky kvašení vzniká v jablečném octu spousta cenných látek, které mají v mnoha oblastech léčivý účinek. Jako přírodní ústní voda působí antibakteriálně, protizánětlivě a zvyšuje tvorbu slin. Na ústní vodu dejte do sklenice vody 2 lžíce jablečného octa a asi půl hodiny před čištěním zubů si touto vodou kloktejte a proplachujte ústa. Pak je vypláchněte vodou, aby kyselina z octa neničila povrch zubů.

Zdroj: časopis Vlasta

Související články