Nemáte nějaké poklady stále v knihovně? Třeba Čtvrtkova Rumcajse, od Čapka Povídání o pejskovi a kočičce nebo Deník kocourka Modroočka z pera spisovatele Koláře? I kdyby ne, určitě si vzpomenete, že Rumcajs loupežničil v lese Řáholci a jak dopadlo, když pejsek s kočičkou pekli dort. Dodnes se rčení používá, když se někomu něco nepovede. Na prvním stupni nás namlsali a později hodili do spárů Jirásků a Erbenů. A což teprve na střední škole. Nestačilo se knížkou prokousat, ale ještě udělat rozbor... Když nebyl internet, opisovalo se od sečtělých spolužáků, někdy za úplatu. Dnes je spousta klasických děl zfilmovaných, tak se dá čtení ošidit. Nebo můžete mít kliku a výklad konkrétní knížky najít na internetu.
Kvíz: Čtenářský deník: Co vám zůstalo v hlavě z povinné školní četby?
Zkuste repete
Možná vás povinné čtení v mládí nebavilo, ale stane se, že člověk dozraje a změní se. Prozkoumejte zmíněnou domácí knihovnu, nebo si do čtečky stáhněte knihu, kterou jste kdysi jen přelétli. Klasická díla se většinou na webech nabízejí zadarmo, například na stránkách městských knihoven. Moderní doby nabízí také výhodu, že když vás zaujme v knížce nějaký fakt, dá se k němu dohledat na internetu spousta zajímavostí a souvislostí. Například, když si dáte čtecí repete Babičky od Boženy Němcové, potom kouknete, jak to v Ratibořicích vypadá dnes a třeba si hned naplánujete výlet. Je tam nádherně, především u splavu. I bez Viktorky.
Nová doba
Dnešní školáci už se mohou radovat, že do seznamu povinného čtení pronikly například knihy J. K. Rowling o Harry Potterovi. Spousta škol označuje knihy jako doporučené a nabízí větší výběr, než bývávalo. Nejde jen o to knihu předrtit, ale něco si z ní vzít. Třeba lepší slovní zásobu, pak by ze slovníku mladých mohlo zmizet záchranné heslo "jakoby", kterým často prokládají konverzaci. Někdy mohou vzniknout i úsměvné nové varianty. Například, když se poctivý školák učil nazpaměť Polednici a říkal: pod placatkou osoba. Lahev zvanou placatku znal, plachetku, tedy dobovou pokrývku hlavy, šátek jako součást lidového oděvu, nikoliv. Ovšem aktuálně se slovo plachetka vrátilo na výsluní díky mega talentovanému opernímu pěvci Adamovi. Těžko říct, kolik lidí ví, co jeho příjmení vlastně znamená.
Zdroj: vlasta.cz, youtube.com