Scarlett Wilková, novinářka a spisovatelka
Každý rok si říkám, že v létě nebudu číst, protože pořád koukám do písmenek. Sama sebe přesvědčuju, že se budu jen dívat na moře, na lesy, na hory, věnovat se psaní svých knížek, nerozptylovat se čtením jiných. Nejde to dodržet, vždyť vychází tolik zajímavých knih. Chystám se na Paví hody Jana Štiftera, slyšela jsem, že píše krásným jazykem. A do Řecka si vezu knížku Řecké štěstí, kterou napsala Kateřina Panou, Češka řadu let žijící v městečku Parga. Už jsem ji četla, ale líbí se mi tak moc, že si ji dám znovu, u moře, na lavičce pod pevností v Parze, tam, kde to mám nejraději.
Leona Šmelcová, novinářka
Na prázdninové cesty si vybírám vždy nějakou alespoň trochu tematickou literaturu. Většinou román, i když průvodce a dějiny té či oné země si rovněž vždycky prolistuju. Když jsem jela ke kamarádce na Živohošť, vezla jsem si Rozmarné léto, když do Bosny a Hercegoviny Andrićův Most přes Drinu. Letos v létě nás místo cestování čeká velké stěhování, ale o tom si popravdě dvakrát číst nechci, to chci přežít, takže lovím v knižních novinkách. Docela mě láká román Jednoho krásného dne od izraelského autora Šemiho Zachrina. Rodinná sága, což mám ráda, navíc tam kromě izraelských reálií barvitě popisuje i tamní kuchyni. Už jsem do knihy nakoukla a všechny ty detailní popisy přípravy jídel z mletého jehněčího, citronů a bylinek mě vyloženě baví. A vzhledem k tomu, že dost myslím na nadcházející změny u nás doma, pořídila jsem si knihu Terezy Matějčkové Kdo tu mluvil o vítězství. Osm cvičení ve filosofické rezignaci. Tak nějak tuším, že se bude hodit.
Blanka Kovaříková, spisovatelka
Jako milovnice retra, o kterém také nejčastěji píšu, bych se chtěla v létě prokousat opravdu velkou publikací Spotřební imaginace státního socialismu. Reklama v Československu 1948–1989. Vydalo ji Národní muzeum a je svým způsobem objevná.
Eli Beneš, spisovatel
Občas mezi záplavou knižní produkce zapadnou knihy, co za to opravdu stojí – a Co všechno je muž je jednou z nich. Soubor devíti sevřených a tematicky propojených povídek britsko-maďarského autora byl nominován do úzkého výběru Man Bookerovy ceny zcela právem. Svižně napsané příběhy o mužích dnešní doby – od plachého teenagera po umírajícího oligarchu, na pozadí cest od Londýna po Prahu či Chorvatsko. Chytré, chytlavé, zábavné a propracované. Lehké i těžké čtení, dle čtenářovy libosti.
Michaela Kučerová, editorka
Pravidelně si s sebou na dovolenou balím několik knih a každý rok je, téměř neotevřené, vezu zpátky. Taky letos je můj prázdninový seznam pěkně dlouhý, jenže stejně nebudu mít na čtení čas. Takže si musím vybrat pečlivě knihu, která mě bude bavit. A myslím, že to letos bude prvotina Scarlett Wilkové o generaci řeckých uprchlíků v Československu 50. let Až uvidíš moře. Nebo Zahrada od mé oblíbenkyně Petry Dvořákové? Nebo pokračování skvělého románu o ruských uprchlících v Paříži Země zaslíbené od Jean-Michela Guenassii nebo novinka Simona Mawera Anatomie rodu...?
Daňa Horáková, filozofka, spisovatelka, překladatelka
Pustila bych se do těch stovek autobiografií a biografií, které celý život sbírám a „schovávám“ si je do důchodu. Hlavně bych sáhla po těch, o kterých nic nevím. Čili ne třeba Božena Němcová nebo Jan Amos Komenský, o kterých jsem se toho v průběhu let dozvěděla dost. Spíše životopisy vynálezců, principálek a abatyší, fanatiků a špionů … a slavných mileneckých dvojic…
Adéla Elbel, komička, moderátorka
V létě se konečně chystám mírně zvolnit pracovní tempo a více načerpávat síly i vědomosti. Těším se na knihu Jana Fingerlanda Hebrejky nebo novinku filozofky Terezy Matějčkové Kdo to tu mluvil o vítězství.
Petr Vydra, komik, spisovatel
Číst je pro mě radost, ale čtení je taky dobrovolně přijatý závazek, který nikdo nekontroluje. Člověk se snaží něco přečíst především kvůli sobě. Takže dovolenou budu opravdu asi mít spíš na dočítání toho, co mám rozečtené. Bude to nejspíš kniha povídek kolegy stand-up komika z Na stojáka Zbyňka Vičara nazvaná Temná rána. Zatím je to směs mysterióznosti, temnoty a humoru. Mohl bych si přidat knížku Pavla Tomeše Až na ten konec dobrý. Jsou to oba Brňáci, tak bych jim vykompenzoval posměšky, které před nimi často adresuju jejich městu.
Alena Němečková, šéfredaktorka
Na nočním stolku se mi hromadí knihy, které nutně potřebuji číst a doufám, že to o dovolené stihnu. Tou nejnovější, která trůní na samotném vrcholku hory, je knížka, jejíž autorkou je kamarádka Adéla Dražanová. Ta více než rok vedla obsáhlé hovory s mužem, který rozumí současnému Rusku jako málokdo u nás. Alexandr Mitrofanov předvídal imperiální choutky Putinova režimu a nepřekvapilo ho ani trochu, když ruská armáda napadla Ukrajinu. Jejich rozhovor vyšel právě v těchto dnech knižně.
A ještě pro jeden titul si hned dnes musím zaběhnout do knihkupectví! Štěpánka Pivcová mě upozornila na Joan Didion, jejíž román Demokracie musím (a chci) přečíst tohle léto taky.
Dagmar Pecková, operní pěvkyně
Na nočním stolku se mi nahromadilo hnedle několik knih, které čekají na přečtení. První se jmenuje Báječná léta s Babišem, kronika podivné doby od Pavla Šafra. Dále kniha autorky Petry Klabouchové U severní zdi s podtitulem Přišel čas zaplatit účty za padesátá léta. Milan Tesař nedávno vydal knihu Štěstí po česku – 42 způsobů, jak být v téhle zemi v pohodě, a konečně i další kniha Zuzany Dostálové Karneval zvířat z hudebního prostředí. Tak hurá do léta.
Martina Preissová, herečka
Mám na stolku u postele hned dvě. Jednu mi dala mladá kolegyně Denisa Barešová k premiéře v ND se slovy: „Tohle je pro tebe, budeš nadšená, protože já byla!“ Je to Smrtholka od Lucie Faulerové. Druhou jsem dostala od manžela, který ví, že miluju vše italské. Takže i příběhy, 100 dní štěstí od Fausta Brizziho.
Marie Irová, webeditorka
Vlak do Samarkandu, Guzel Jachina. Jeden z mých posledních čtecích restů od Vánoc! Buď jsem se nechala strhnout knižními novinkami, anebo jsem nebyla v tom správném rozpoložení. Vlak do Samarkandu zpracovává další temné období Ruska, povolžský hladomor, který na začátku 20. let 20. století připravil o život, podle odhadů, pět milionů lidí. Mladý voják Dějev dostal za úkol dopravit transport hladovějících sirotků do čtyři tisíce kilometrů vzdáleného Turkestánu, jenže zásoba jídla, která je mu přidělena, vystačí tak na tři dny.
Lucie Šilhová, spisovatelka a novinářka
Redaktorky z nakladatelství Motto by asi byly rády, kdybych si na dovolenou vzala rukopis své knihy, abych ji před vydáním ještě naposledy prošla. Ale protože potřebuji získat odstup od ženských hrdinek, ráda se podívám na vztahy pro změnu mužskýma očima. Takže do kufru přibalím útlou knížku Ivana Klímy Milostné rozhovory. Jako většina jeho povídek i tyhle jsou jako pohlazení, byť trochu drsnou dlaní. Ale proč ne, vždyť takový je život.
Pavlína Wolfová, moderátorka
Proč Alláh stvořil kalašnikov od Pavla Pawluschy Novotného a těším se na Dům duchů od Isabel Allende, román o čtyřech generacích žen a pohled na události 20. století v Chile. Kritiky románovou prvotinu úspěšné autorky přirovnávají k Márquezovým Sto rokům samoty. Čtu hodně a pořád. Miluju ságy.
Lucie Fendrychová, redaktorka
Chystám se udělat si o dovolené čas na tištěné knížky. Ačkoliv vůni potištěného papíru miluju, od chvíle, co vlastním čtečku, knihy dost zanedbávám. Moje přetížená knihovna si samozřejmě libuje… K tomu připojuju závazek, že to bude něco, co byste ode mne nečekali. Žádná krvavá krimi. Od kamarádky jsem dostala tip na knížku Pastoral Brothers Boží příběhy aneb Biblické bizáry. Když si hodíte do vyhledávače Pastoral Brothers, vyskočí vám: youtuberské duo mladých farářů. Jakub a Karel kromě toho, že pravidelně konají bohoslužby a vyučují, také točí videa. Troufli si na úkol vysvětlovat náboženství jinak, otevřeněji, s nadsázkou. Stvořili už druhou knížku. Beru ji pro sebe jako přiblížení k mladší generaci, zábavu a určitě si také rozšířím obzory.
Jarka Švarcbachová, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadační fond Seňorina
Těším se na letní čtení po práci nebo o víkendu doma na zahradě. Na dovolenou knihy nevozím. Loni jsme s manželem jeli na kolech z pražských Holešovic k Baltu, letos se chystáme na jih, asi do Chorvatska. Jednak zvažuju každé deko, které musím vézt, a druhak bych po prvním řádku po 120 km denně okamžitě odpadla… Mám teď novou knihu Eduarda Tomáše Milarepa, kterou jsem neznala, tak ji v rámci letního relaxu budu louskat po kouskách po práci.
Štěpánka Pivcová, módní návrhářka
Mám dvě rozečtené a chci je dočíst, protože jedna je rozhovor s geniálním malířem Davidem Hockneyem A bigger message autora Martina Gayforda o roli malby a umění v současnosti, kdy máme možnost vidět cokoli, ale nestíháme to vnímat, natož dát do kontextu. A pak knihu, kterou mám přečtenou tak z půlky, První dáma elegance Hana Benešová autorky Miroslavy Burianové. Ta obsahuje spoustu dobového kontextu spojeného se stylem odívání první republiky. A spoustu detailů oděvů, látek a stylingu.
Zdroj: časopis Vlasta