Na prstech jedné ruky by se dali spočítat čeští literární autoři, kteří dosáhli věhlasu i ve světě. Milan Kundera se řadí mezi ně, navzdory (anebo právě proto) všem kontroverzím, které jeho osobnost doprovází. Autor, který patří mezi nejpřekládanější české spisovatele, se narodil v roce 1929 v Brně do umělecké rodiny. Vystudoval FAMU, kde později i učil, začal psát básně a zařadil se mezi nadějné agilní básníky. Jako spousta dalších, i on na začátku podlehl opiu komunismu, vstoupil do KSČ, ve které byl od padesátých let. V šedesátých letech prozřel, stal se pro stranu nepohodlným a nakonec zvolil emigraci.

Otestujte si, jak dobře znáte osobnost a dílo Milana Kundery

V úterý, ve věku 94 let zemřel nejslavnější z českých spisovatelů 20. století, Milan Kundera. Na jeho životě se dají ilustrovat pohnuté dějiny 20. století, což se promítá i do jeho tvorby. Ukažte v kvízu, jak znáte tohoto velikána české a světové literatury. 

Rozhodl se pro Francii, protože, dle jeho slov, tam může zůstat svobodným. Nejprve zde psal česky, později přešel do francouzštiny, ve které psal výhradně. Proto některá jeho pozdější díla mohli jeho čeští obdivovatelé poznat až teprve nedávno, když dal konečně svolení s jejich překladem.

Do exilu odešel i se svojí ženou Věrou, která byla jeho druhou manželkou a důležitou celoživotní partnerkou. Stala se jeho agentkou a i když později některé pravomoci předala agentuře Wylie, nechala si Čechy a Francii. Nestál o pozornost, chtěl vždy promlouvat k lidem skrze svá díla. Literaturu a beletrii považoval za svobodné prostředí, kde je možné cokoli, a které nemá hranic.

Umělec, pro kterého byly hranice v mnoha směrech abstraktní, je pro mnohé kontroverzní osobností, kolem které je stále ještě spousta tajemství a otazníků. To ale nic nemění na tom, že jeho díla jsou jedinečná, s hlubokým přesahem a neustále opakující otázku, kdo vlastně jsme a co vlastně na tomto světě děláme.

Kdo byl Milan Kundera, a jaká byla jeho díla, si můžete zkusit otestovat v kvízu.

Související články