Vypadá to, že rty budou mít po mrazech a ledovém větru trochu klidnější období, ale nevěřte tomu. Protože sluneční paprsky, horko a suchý vzduch v místnostech, kde se brzy spustí klimatizace, jim nakonec může škodit ještě víc.

Zdroj: Youtube

Každodenní rutina

Na jaře ve své každodenní péči s balzámem počítejte. Důležitější než mít ho doma je, aby vás věrně provázel celý den a byl v pohotovosti, když pusa volá o pomoc. Chytře si pořiďte alespoň dva a dejte si je podle potřeb na různá místa. Například do zásuvky pracovního stolu nebo do pouzdra na notebook. S kabelkami a kapsami džínů a bund hrozí, že je ráno změníte a balzám zůstane doma. U kabelek tomu předejdete tím, že si balzám přidáte do taštičky s doklady. A trik pro kapsy je mít v chodbě na botníku misku, kam večer pro příchodu vždy vyskladníte kapsy. A druhý den si je přihodíte do kapsy aktuálního outfitu.

TIP: Když kupujete balzám, podívejte se, jestli nemají vícekusové balení. Je levnější a zásoba se vždycky hodí.

Hydratace v hlavní roli

Pečovat o rty znamená být v pohodě, ale také si posílit sebevědomí. Lidé si totiž při pohledu na vaši tvář nejprve všimnou očí, ale pak jejich zrak sklouzne přímo na rty. Kvalitní balzám, díky kterému budou rty lesklé a plné, zvyšuje pocit jistoty. Jak ho najít? Hydratačních složek je spousta, například už se do balzámů přidává i kyselina hyaluronová, donedávna výsadní součást pleťových krémů. Před nadměrným vysušováním brání stopa rostlinných olejů. K ochráncům se řadí také vitamíny, především E, který brání předčasnému stárnutí. A protože k velkým zlodějům vody patří sluneční paprsky, přidejte do své výbavy také balzám s filtrem SPF.

Chytrá kombinace

Tónované balzámy na rtech vykouzlí rtům jemný barevný nádech. Vznikly smícháním hydratační složky a pigmentu v takovém poměru, že je o jemnou pokožku královsky postaráno. Dlouhodobá a efektivní hydratace se pozná snadno, prostě si rtů v průběhu dne nevšimnete, protože jsou v pohodě. Současně mají svěží barvu, ne tak výraznou jako rtěnka, ale zase se nemusíte bát nanášení naslepo nebo následného rozmazání. Tónovaný balzám má efekt trochu jako lesk na rty, ale tolik nelepí. Při nákupu počítejte s tím, že balzám může působit tmavě, ale po nanesení na rty bývá o hodně světlejší.

TIP: Bezbarvý balzám se dá použít i pro záchranu odřeného nosu při alergické rýmě a na další suchá místa na tváři.

Zvládne to rtěnka?

Pokud nosíte celý den rtěnku, obvykle ji s balzámem nestřídáte. I když máte líčidlo, které je vylepšené o pečující látky, dlouhodobou hydrataci jako balzám jí nezajistí. Myslete na to a balzám zařaďte na ráno a na večer. Když si ráno natřete balzám ještě na vlhké rty hned po vyčištění zubů, dostatečně se vsákne, než použijete rtěnku. Nadbytek také můžete otisknout do papírového kapesníčku. Ranní péče vytvoří dobrý podklad pod líčení a rty bude v průběhu dne chránit, aby se pod rtěnkou nevysušovaly a nepraskaly. Protože suché rty nezkrášlí ani nejluxusnější rtěnka. Večerní dotek křehkou pokožku zklidní, během noci přispěje k regeneraci a chrání jí před mechanickým odíráním.

Tohle nedělejte!

  1. Když si doma zapomenete balzám, od kamarádky, ani té nejbližší, si ho nepůjčujte. Maximálně si nehtem kousek odloupněte nad místem, kde je balzám upevněný v tyčince a kde se ho nikdo nedotýkal rty.
  2. Neskladujte balzámy v ledničce, narušuje to jejich složení.
  3. Nepoužívejte prošlé kousky. Podivně barevné a žluklé balzámy vyhoďte.

Zdroj: vlasta.cz, skincancer.org, healthline.com