1. Parfému zavřete dveře

Do kosmetických produktů se vůně přidává pro zvýšení atraktivity. Efekt krémů obvykle nezvyšuje, i když samozřejmě aromaterapie působí na psychiku, se kterou vše souvisí. Pro citlivou tvář však parfemační složky, především chemické, znamenají zbytečnou zátěž.

2. Dvakrát mažte

V průběhu dne čelí citlivá pleť útokům zvenčí, k tomu třeba i stresu. Pokud si domů přinesete červenou tvář, po večerním odlíčení jí dopřejte druhý dotek pleťového krému. Zklidní ji a připojí se také k regeneraci, což se při pravidelném používání krému projeví nejenom bezprostředně ráno, ale také později. Pokožka se posílí a bude odolnější.

3. Buďte věrnější

Reklamě v televizi se snadno podléhá, ale obrňte se. Nešokujte tvář střídáním krémů ani odličovadel. Držte se přírody a dopřávejte přísun stejných látek minimálně jednu sezonu. Jestli nekamarádíte s kalendářem, další pomůckou je koupit si a spotřebovat dvě balení jednoho produktu.

4. Využijte noc

Noc citlivá pokožka miluje, protože na ni útočí jenom polštář. Žádný jiný dotek, žádné sluníčko ani smog. Má čas na zklidnění a regeneraci a také na vstřebání složek nočního krému. Ale pozor, nesnažte se pokožku v krému utopit, stačí velikost hrášku. Dopřejte krému čas na vstřebání, alespoň čtvrt hodiny, než zalehnete do peřin.

5. Zkuste probiotika a prebiotika

Zapracují na obnově narušeného mikrobiomu pokožky, tedy kolonie žádoucích mikroorganismů na povrchu. Nerovnováha je problém, který citlivou pokožku provází velmi často. Ale kam biotika vpašovat? Třeba do čisticích rituálů v kombinaci s hyaluronem. Gelová konzistence pohladí.

6. Kombinujte v řadě

Výběrem ranní a večerní péče z jedné řady hydratační péče připravíte citlivé pokožce kompletní menu. Intenzivní, ale respektující její zranitelnost. Kyselina hyaluronová a glycerin jsou namíchané tak, aby ve dne vyživovaly a chránily a v noci posílily regeneraci.

7. Olejujte

Večerní čištění okoukejte od korejských žen, které jsou v rozmazlování náročné pokožky na špici. Odstartujte ho masáží hydrofilním olejem. Oplachuje se vlažnou vodou.

8. Čtěte obaly

Určitě víte, že pro citlivou tvář existuje „black list“, tedy listina nežádoucích složek. Nápis na kelímku „pro citlivou pleť“ nebo „hypoalergenní“ není tak spolehlivý, jak by se zdálo. Pokud už vám podobný produkt někdy nesedl, kontrolujte při nákupu také složení. Zrádné jsou parfémy a konzervanty, ale také například některé typy alkoholu. Zapamatujte si ISOPROPYLALKOHOL, ten dlouhodobě narušuje kožní bariéru.

9. Přidejte sérum

Je to logické, každá ochranná vrstva se u citlivek počítá. Sérum patří pod krém. Používejte ráno i večer.

10. Oči nešiďte

Krémy určené pro oční okolí respektují křehkost pleti, která je u citlivé pokožky dvojnásobná. Nedávejte ho až k hranici spodních řas, respektujte neutrální území na šířku malíčku. Krém se totiž na pleti rozpije a žádoucí plochu pokryje dostatečně.

11. Chytře hydratujte

Závlaha platí na zklidnění i posilu křehké pleti. Povolejte do služby také méně známé látky, než je hitovka kyselina hyaluronová.

  • Skvalen – Říká se mu suchý olej, protože se rychle vstřebá a nenechá na povrchu mastný flek. Zamkne v pokožce hydrataci, a ještě ji chrání před oxidanty, které také odvodňují.
  • Ceramidy – Tuky jsou nezbytnou přirozenou součástí pokožky, a když chybí, projeví se to právě svěděním, napínáním a podrážděním, typickým pro citlivou tvář. Udržují totiž vláhu a tvoří ochrannou bariéru. Ideální i pro péči o oční okolí, například ve formě masky.
  • Konopí – Olej a další účinné látky z veselé rostlinky řeší následky vysušování, ve formě výživného gelu platí i na suché šupinky.

12. Dejte si na čas

Nechte citlivou pokožku mezi jednotlivými kosmetickými kroky vydechnout a nechat aktivní složky, aby se rozvinuly.

  • Ráno krémujte s desetiminutovým odstupem od čištění pleti. Pauzu tváři dopřejte i mezi nanášením séra a krému, dejte si třeba mezi těmito kroky snídani. Také matlat si krém na tvář v chodbě a hned vybíhat ven z domu není chytré, protože se nestačí rozvinout ochranný štít.
  • Večer s odlíčením neváhejte, ideálně jděte do koupelny hned po příchodu domů. Až bude tvář zklidněná a připravená, použijte noční krém. Řekne si, jestli to bude pár minut po očistě, nebo až ve chvíli, kdy se začnete vypravovat do postele.

13. Odlehčete kelímek

Pro pečování o citlivou a suchou pokožku těla volte gelový krém. Snadno se roztírá, rychle vstřebá a nezanechá pocit mastnoty, který citlivky obzvlášť otravuje. Naopak potěšíte ji složením s pH5, které nenarušuje přirozené pH pokožky a její obranné mechanismy.

BONUS:

Když nakoupíte dermokosmetiku v lékárně, její účinek a snášenlivost potvrzují klinické a dermatologické testy.

14. Mějte sprchu po ruce

Okamžité zklidnění a osvěžení citlivé pokožky v nouzi se skrývá v minerální/ termální vodě ve spreji. V lékárně najdete pestrý výběr značek. Na e-shopech si dopředu zjistěte velikosti a ceny, často se vyplatí přímo tam i objednat. Samozřejmě výhodnější pro peněženku i přírodu jsou maxi spreje, ale do kabelky se nehodí. Průměrně zaplatíte za 50 ml od stovky, „stolní“ balení má 300 ml. Tip: Zakloňte hlavu a sprej zmáčkněte asi 20 cm nad tváří, aby se snesl jako mlha. Někteří výrobci doporučují osušit papírovým kapesníkem, jiní ne. Tak si vyberte, co vám bude příjemnější.

15. Poctivě filtrujte

Zlaté pravidlo péče o pleť je každodenní používání kvalitního slunečního filtru. U citlivé pokožky by to měla být třicítka – SPF 30, v létě padesátka. Koukněte, aby se jednalo o mix UVB a UVA filtrů. Až půjdete k vodě, zkuste letos minerální opalovací krém. Říká se mu fyzikální a na rozdíl od klasické chemie se filtr nevstřebává do kůže, ale zůstává na povrchu. Je pro citlivou pokožku šetrnější, nehrozí zánět.

Zdroj: časopis Vlasta

Související články