Ve snaze krotit pot co nejvíc spousta z nás automaticky sahá po antiperspirantu. Jenže chytrost je víc než síla.
Silný účinek, který krotí akci potních žláz, může podpaží ukrást pohodlí, nebo dokonce dráždit pokožku. A potřebujete vůbec antiperspirant?
Zeptejte se, čeho chcete dosáhnout. Jestli vám jde o pocit svěžesti bez mokrých skvrn na oblečení, je to správná volba. Máte-li už po obědě pocit, že vás zachrání jen převléknutí do čistého a suchého trička, volte antiperspirant. Stejně tak v případě, že vás čeká perný pracovní den, kdy nebude čas na nějaké osvěžování. Krotitel potu se osvědčil také při cestování.
Ovšem pokud se více děsíte zápachu potu obtěžujícího okolí, tím pravým bude deodorant.
Na co je deodorant
Spoustu času se pohybujeme v klimatizovaných prostorách, takže stačí pohlídat, aby se pot, který se vyplavuje jako čirá tekutina bez vůně, neproměnil ve čpavou pohromu. Odhalí ji vlastní nos, když ucítíte, že jste nepříjemně cítit, opravdu to tak je. Jsme totiž na vlastní pachovou stopu celkem zvyklí, ale když přestaneme vonět sami sobě, určitě to obtěžuje i okolí.
Deodorant má jedinou nevýhodu, že ztrácí účinek. Průměrně vyprchá za 3–4 hodiny, takže si jeden odneste do práce a než se to stane, nástřik obnovte. Respektujte kolegy a odejděte se sprejem na toaletu, velká část se uvolní jen tak do vzduchu a okolí to nemusí potěšit.
Když se nemůžete rozhodnout, jestli krotit vodu, nebo pach, nemusíte se trápit. Výrobci už antiperspirant a deodorant natolik skamarádili, že se prodávají i varianty 2v1. Brzdí uvolňování potu a kryjí nežádoucí „aroma“ současně.
Aby fungovaly
U současných hlídačů pohody je jedno, jestli vsadíte na tuhou tyčinku, kuličku či sprej. Pozornost věnujte způsobu použití.
Přejet či přestříknout si rychle podpaží těsně před odchodem z domova sice vypadá pohodlně, ale hodně sníží efekt. Startujte vždy na čisté a suché pokožce. Pokud se po ranní hygieně začnete vypravovat s holým podpažím, zapotíte se a odstartujete řetězovou reakci s páchnoucí koncovkou. Ale pozor, ani okamžitý dotek péče po osušení hned v koupelně není to pravé, protože si pokožka uchová hodně vlhkosti. Dopřejte jí pár minut a klidně před antiperspirantem či deodorantem ještě použijte papírový kapesník. Posílíte tím přilnutí aktivních složek k pokožce.
Deodorant funguje hned, ale antiperspirantu chvíli trvá, než zablokuje potní žlázy. Funguje buď jako mechanický špunt, nebo chemicky stahuje pokožku, často se v jedné péči obě funkce kombinují. Chemie funguje v hloubce, proto mohou výrobci slibovat třeba dvoudenní účinnost. Odolá mytí.
Související články
Pro dokonalé pokrytí plochy pokožky nanášejte sprej krouživým pohybem. Kuličkou či tyčinkou udělejte dva tahy zdola nahoru a dva v protisměru. Jestli vás nadměrné přílivy potu opravdu trápí, pro mytí podpaží použijte antibakteriální mýdlo a používejte antiperspirant na noc. Dokonale se rozvine jeho účinek a bude pak chránit podpaží celý den. Ale klidně ještě jeden nástřik ráno přidejte nebo kombinujte s deodorantem.
Nadměrné pocení krotí i speciální kúry omezující produkci potních žláz. Nastudujte si pečlivě návod k použití, to je podmínka úspěchu. Na začátku se obvykle používají 1–2x denně, ale až potní žlázy vycvičíte, možná postačí i dotek dvakrát za týden.
Zdroj: časopis Vlasta