Určitě to znáte také. Nalakujete si nehty a nemůžete se vynadívat, jak hezké jsou, ovšem jen do prvního karambolu. Tím může být mytí nádobí, anebo třeba jen obyčejné sebrání klíčů z mističky, a tragédie je rázem na světě. Pokud ale dodržíte sedm kroků k báječné manikúře, máte vyhráno a na několik dnů pokoj.
Krok č. 1
Pilníkem nasucho upravte délku nehtů. Jakmile jsou jen trochu vlhké, prohýbají se a časem se začnou štěpit. Nehty pohodlně zkrátíte pilníkem označeným soft nebo medium. Hrubé jsou určené pro zkracování nehtů na nohou. Skleněné pilníky se dobře udržují v čistotě, ale papírové mají velký bonus. Když na ně zatlačíte, ohnou se a ochrání tak nehty před přílišným tlakem.
Krok č. 2
Teprve teď přichází čas pro louhování rukou a změkčování nehtové kůžičky. Ale než ruce ponoříte, nakrémujte si je výživným krémem. Voda má být vlažná, nikoliv horká. Kápněte do ní trochu tekutého mýdla či sprchového gelu. Nechte ruce ve vodě pět minut, to úplně postačí.
Krok č. 3
Ještě vlhkou kůžičku zatlačte tam, kam patří. Natrénujte si způsob, který vám půjde a bude odpovídat stavu kůžičky. Pokud je přerostlá a zanedbaná, napoprvé na ni tolik netlačte, aby se nepotrhala a nevytvořily se záděry. Dokonalá bude až po třetím zásahu, a když se jí budete věnovat jednou za týden, už si udrží snesitelnou kondici. Bezpečně se odstraní gumovým kopýtkem nebo navlhčenou vatovou tyčinkou. Manikérky v salonu často používají pomerančové dřívko. Namočí ho, obalí kouskem vaty a tu napustí olejíčkem. Kovovým nástrojům se vyhněte.
Krok č. 4
Zanedbávat podkladový lak je škoda. Chrání nehet a vyhladí jeho povrch, takže lak dokonale přilne, má sytou barvu, leskne se a déle vydrží. Navíc existují speciální báze, které nehet zbaví žlutého nádechu, zamaskují rýhy, posílí růst… Snažte se nanést co nejtenčí vrstvu, pokrýt celou plochu nehtu. Ale nepřetahovat a nenechat lak zatéct pod kůžičku na nehtovém lůžku.
Krok č. 5
Barevný lak nanášejte ve dvou vrstvách. Nemusíte čekat, až zaschne ten podkladový, někdy má i schválně lepivý povrch, aby k němu další vrstva lépe přilnula. Na jedno nabrání natřete pruh uprostřed nehtu a přidejte dva po stranách. Potom štěteček otočte a natřete hranu přečnívajícího nehtu. Barva i nehet se „uzamkne“. Brání to štěpení nehtů i olupování barvy.
Krok č. 6
Nadlak je žádoucí finále. Obvykle se nečeká, až nehty uschnou, protože má vlastnost schnutí urychlit. Naneste co nejtenčí vrstvu. Můžete ji obden zopakovat a prodloužit původní vzhled nalakování.
Krok č. 7
Nedokonalosti okolo, především u tmavých laků, napravte. Nejlépe to jde opět pomerančovým dřívkem, které obalíte vatou a tentokrát napustíte odlakovačem.
Zdroj: časopis Vlasta