Nebohé oblouky čelí střídajícím se trendům a vlastně už ani nemyslíme na to, že mají i jinou funkci než rámovat tvář. Příroda nás vybavila obočím z praktických důvodů. Funguje jako zábrana, aby se do očí nedostaly tekutiny a nečistoty, například pot z čela. V dávné historii bylo samozřejmě více útoků zvenčí, proto měli naši předkové oblouky mnohem vystouplejší a obočí hustší. Osvědčilo se jim ve vánici, dešti i jako ochrana před ostrým sluncem. Obočí přispívá také k jednoduššímu rozlišování obličejů a pro neverbální komunikaci, oboje nám usnadňuje život i v moderní době. Už mírné pozvednutí obočí nám naznačuje, že šéfka není s odevzdaným úkolem spokojená a máme šanci připravit se na následující výtku.

Zdroj: Youtube

Oblouček jedním tahem

Nad pohybem obočí moc nepřemýšlíme, ale nad tvarem ano. Dá se říct, že všechno vypuklo ve dvacátých letech minulého století, kdy se začalo chodit do kina a zrodily se první filmové hvězdy, tedy vzory k napodobování. Maskéři měli za úkol krásu hereček přehánět, protože ostré nasvícení reflektory kradlo barvám sytost. Aby bylo ve výsledku na plátně něco vidět, používaly se černé nejenom tužky na obočí, ale také rtěnky. Kráska amerických filmů Heda Lamarr přispěla k trendu uzkého obloučku, který byl nízko nad okem, začínal daleko od nosu na konci ostře padal dolu. Dodával ženské tváři dětskou nevinnost a zranitelnost. Vznikl zajímavý kontrast mezi ním a sexy umělými řasami a tmavými rty. Později bylo obočí ještě tenčí a delší na konci, tvořilo vyšší oblouk tím získaly ženy výraz větší autority. Například Marlene Dietrich na dobových fotografiích působí velmi sebevědomě, po zranitelnosti ani stopy.

Stříška a elegance

Zavřít pinzetu do šuplíku se odvážily ženy až koncem 40. let. K ikonickému vzhledu Marilyn Monroe patří obočí tvarem přirozené. Ponechávala mu ženskost jemného klenutí, zvedal se do stříšky a potom lese klesal. Obrys se dokresloval tužkou a zvýrazňovala se barva. Obočí bylo tmavé, ať už měla žena vlasy světlé nebo byla brunetka. Ačkoliv si Marilyn odbarvovala vlasy, obočí měla přirozeně hnědé.

Rozmary

O dvacet let později se trendy trhly na dva směry. Herečkám začaly konkurovat modelky, a tak jste si mohly nechat přirozené, husté a rovné obočí, stejně jako Audrey Hepburn. Nijak se neupravovala širší část, jenom pinzetou čistila oblast pod dolní hranicí obočí. Na konci šedesátek se podle Twiggy se vracelo k protrhávání, široká základna u nosu se ztenčila, aby vznikl zužující se oblouk s tenkou špičkou. Obočí působilo nenápadně, vyvážil se tím styl výrazných očních linek s megařasami, které vypadaly jako pavoučí nohy.

Léta 80. a 90.

Není to tak dávno, tak si to určitě budete pamatovat. Stalo se moderním nestydět se za pořádné křoví a ani ho moc neupravovat. Na platinu odbarvená zpěvačka Madonna měla obočí jako uhel a herečka Brooke Shields, tehdy na výsluní díky filmu Modrá laguna, měla obočí jako kluk.

Přelom století a dále

Nemohly jsme se dočkat roku 2000, ale pro obočí to moc příjemné období nebylo. Trhalo se a tvarovalo zdola i shora do nudného pravidelného oblouku a herečky, zpěvačky i modelky, pak vypadaly podobně tuctově. Právě tehdy zřejmě ženy napáchaly nejvíce škody na svém obočí a zvedly se prodeje pinzet a tužek na dobarvování. Univerzální styl ukradl originalitu například zpěvačce Gwen Stefani. Ovšem nové století pozvedlo obočí na výsluní. Získalo tvar přesných kontur a dokonale barevné jednoty, kdy obočí vypadá jako natištěné na kůži, jak ho dlouho nosila hvězdná Rihanna. Kosmetický trh přípravků obočí se rozrostl o séra pro pěstování, pinzety a tužka mají konkurenci gelů, vosků, pudrů. Dokonce vznikly speciální Brow Bary, kam si můžete místo oběda skočit na rychlou úpravu.

Právě teď

  • Aktuálně nejvíc jede laminování. Vyrábějí ho v kosmetických salonech, ale dá se napodobit i doma. Hodně pracuje s přirozeným porostem, i když je trochu neposedný.
  • Proces hezky odděluje jednotlivé chloupky, vyčesává je nahoru a drží na místě jako přilepené.
  • Laminování působí mírně nedbale a tváři dodává svěží vzhled, jak dokazuje nadějná mladá herečka Florence Pugh či její zkušenější kolegyně Lily Collins.

Zdroj: Vlasta.cz, https://www.byrdie.com/brows-through-the-ages

Související články