Symbol čistoty a elegance
V dějinách nebyly chloupky jen chloupky. Šlo také o prostředek, kterým se vymezovaly genderové role, sociální třídy nebo se diktovaly ideály krásy. Ženy si tělesné ochlupení odstraňovaly už v době starověkého Egypta, Řecka a Říma. A používaly k tomu například včelí vosk nebo cukrovou pastu. Hladká kůže byla v té době u žen i u mužů symbolem čistoty a elegance. Ostatně s holením je to ale jako se vším. Během let podléhalo trendům a ty se lišily i v závislosti na konkrétním místě.
Zaostřeno na obočí
Řešilo se také obočí. Zatímco zmíněné starověké národy upřednostňovaly přirozeně vypadající, ve středověké Anglii, konkrétně v šestnáctém století, bylo trendy se ho zbavovat a nechávat ho jen v podobě tenké čárky. Lépe tak vyniklo čelo považované za symbol krásy. Trendy v obočí se ještě několikrát změnily – chvíli bylo in tenké, chvíli husté.
Revoluce v podobě šatů bez rukávů
V průběhu dalších století nebyly ženy v Evropě a v Americe nijak zvlášť tlačeny k tomu, aby si odstraňovaly ochlupení. To přišlo až na počátku dvacátého století. Souviselo to s tím, že se na trhu objevily první šaty bez rukávů a móda začala ženám diktovat, aby si vyholovaly podpaží. Profesorka genderových studií Rebecca Herzig tvrdí, že na ženy začal být vyvíjen nátlak – hladká pleť začala být považována za nutný symbol ženskosti a také se stala způsobem, jak odlišit vyšší společenské třídy od těch nižších.
První žiletka pro ženy
V roce 1915 byla navíc představena první žiletka určená výhradně ženám. Od podpaží se postupně přešlo k nohám a s vynálezem bikin ve čtyřicátých letech i k úpravě intimních partií. K rozšíření holení přispěla i druhá světová válka. Do té doby si ženy nohy halily do nylonových punčoch. Tento materiál ale potřebovala armáda a na punčochy už se ho nedostávalo. Ženy si tedy začaly na nohy nanášet speciální make-up, takzvané tekuté punčochy neboli punčochy ve spreji. Ty ovšem držely jen na hladce oholených nohou.
Holit, nebo neholit
Vlna feminismu v šedesátých a sedmdesátých letech ovšem nutnost holení ženského těla zpochybnila a chlupy se pro řadu žen staly symbolem boje za rovnoprávnost. Ne však pro všechny a trend holení byl stále velmi silný. Rozrůstaly se i metody odstraňování ochlupení. Například sestry z Brazílie přivezly v devadesátých letech do Ameriky metodu brazilské depilace, tedy úplné odstranění chloupků z intimních partií. Dnes jsou populární třeba lasery, epilátory apod. Mnoho žen však nedá dopustit na žiletku nebo depilační pasty a krémy.
V současnosti je to ale hodně individuální. Na otázku holit, nebo neholit neexistuje jednoznačná odpověď a každý se může zařídit podle sebe. Neoholená podpaží můžeme v posledních letech vídat i na celebritách, jako jsou třeba zpěvačky Madonna nebo Miley Cyrus.
Zdroj: vlasta.cz Stars Insider Synouvelle.cz Depilujeme.cz Wikipedie