Černé tečky se tvoří z mazu a odumřelých kožních buněk, které ucpávají póry. Když se maz a špína dostanou na vzduch, oxidují a zčernají. Obvykle se tvoří v místech, kde se hromadí hodně oleje, jako je okolí nosu, čela, brady, a dokonce i ramen, zad a hrudníku. Kdy zvládneme péči o pleť doma a kdy je potřeba návštěva dermatologa?

Zdroj: Youtube

Vznik černých teček

Černá tečka nemá tmavou barvu, protože je to nečistota. Vzniká, když se pór ucpe mazem a dalšími drobnými částečkami. Když k tomuto podráždění dojde, mazové žlázy přejdou do režimu přežití a začnou produkovat více oleje a mastnoty, což má za následek další černé tečky. Důležité je nepoužívat hutné komedogenní make-upy a samoopalovací krémy. Alfa a omega je čistá pleť, proto nikdy nepodceňujte odlíčení.

Kyselina salicylová

Mastnotu a odumřelé kožní buňky rozkládá kyselina salicylová, která se nachází v mnoha kosmetických produktech na čištění pleti. Zkuste začít tím, že budete používat mycí gel s kyselinou salicylovou jednou denně. Až si na něj vaše pleť zvykne, můžete zvýšit používání na dvakrát denně. Myslete na to, že méně je více. Nezatěžujte pokožku nadměrným množstvím krémů a kosmetických přípravků. Pleť potřebuje hlavně dýchat.

Jílové masky a peelingy

Jílové masky fantasticky odvádějí mastnotu z ucpaných pórů a mnohé z nich obsahují také síru, která pomáhá odbourávat odumřelé kožní buňky. Dřevěné uhlí dělá něco podobného a přináší ještě lepší výsledky. Exfoliace sice není vhodná pro léčbu kožních onemocnění, jako je akné, ale je skvělá na černé tečky, zejména pokud použijete takovou, která obsahuje alfa a beta hydroxykyseliny (AHA a BHA). Obě odstraňují vrchní vrstvu pokožky. BHA jsou obecně levnější a dostupnější.

Hlavně ne silou

Trhání, škrábání a praskání v jakékoliv formě je v podstatě vždy zakázáno. Například pásky na odstranění pórů odstraňují i prvky, které jsou pro pokožku užitečné, jako jsou vlasové folikuly a oleje, což pak zanechává pokožku suchou a podrážděnou. Susan Massicková, dermatoložka a docentka dermatologie na The Ohio State University Wexner Medical Center, uznává, že kartáčky na pleť jsou sice pro exfoliaci skvělé, ale doporučuje postupovat opatrně. Zvlášť lidé s citlivou pletí by se jim měli obloukem vyhnout.

Extrakce

Mezi další extrakční metody patří použití profesionálních kovových nebo plastových nástrojů, které uvolňují póry, aniž by poškrábaly pokožku. Problémem mnoha metod je ale to, že i když je lze provádět z domova, zanechávají jizvy, infikují a dráždí. Většina procesů, které vás zbaví černých teček nebo je alespoň učiní méně viditelnými, trvá přibližně šest až dvanáct týdnů.

Zdroj: vlasta.cz starsinsider.com

Související články