Pokud jste si někdy sama barvila vlasy, pak určitě víte, že neodborné domácí barvení nemusí vždy dopadnout dobře. Proto velké změny, jako například přechod z černé na blond a podobně, si opravdu raději nechte na salon. Některá barvení vyžadují složitější postupy a je k tomu potřeba zkušený profesionál. Jestliže ale potřebujete sjednotit barvu přelivem nebo dobarvit odrosty, takové barvení doma zvládnout můžete. Jak na to?
Připravte si pomůcky
V první řadě si nakupte správné vybavení. Bez něho to nepůjde. Dále si připravte pracovní plochu, kterou obalíte starým ručníkem či ubrusem. Stoupněte si před zrcadlo, ale po ruce mějte ještě zrcátko do ruky (budete si muset kontrolovat vlasy i zezadu). Potřeba bude také miska, ideálně skleněná, štětec na barvení (koupíte v drogerii), hřeben se špičkou, mastný krém, igelitová koupací čepice, skřipce a barvicí pláštěnka nebo starý ručník.
Výběr barvy
Barvu si můžete vybrat v klasické drogerii, kde koupíte set určený k jednorázovému použití. Také si ale můžete přes internet objednat barvu přímo z kadeřnického obchodu. Tam musíte koupit zvlášť barvu a vyvíječ. Nevýhoda je, že barvu i vyvíječ musíte vážit na kuchyňské váze nebo odlévat do odměrky a míchat přesně dle poměru. Naopak výhoda je, že vám materiál zůstane na příště, protože balení bývá větší.
Rozdělení vlasů na sekce
Pro pečlivé a rovnoměrné barvení vlasů je potřeba si vlasy rozdělit na sekce, stejně jako to dělají kadeřníci v salonech. Nejdříve si udělejte klasickou pěšinku uprostřed hlavy a tu následně rozdělte na další dvě poloviny. Vzniknou vám čtyři partie, dvě vpředu a dvě vzadu. Každou z nich poté smotejte do drdůlku a sepněte do sponky či skřipce. Vlasy barvěte po částech.
Příprava barvy
Nasaďte si rukavice a postupujte dle návodu na krabičce. Barvu vždy precizně promíchejte štětcem v misce na hladkou kašičku. Je důležité pracovat rychle, protože ihned po smíchání vyvíječe a barvy začíná proces působení. To znamená, že okamžitě po docílení žádoucí konzistence začínáme barvit.
Postup
Nejprve si mastným krémem natřete kontury tváře kolem vlasového porostu – předejdete tak nežádoucímu zabarvení pokožky. Nasaďte si ochrannou pláštěnku nebo si dejte přes ramena starší ručník, abyste si neponičili oblečení. Vždy barvíme od kořínků, ať už máte odrosty, či nikoliv. Vlasy bereme po tenkých pramíncích, které oddělujeme špičkou barvicího štětce.
Barvu nanášíme k hlavě, ale zatím ji neroztíráme do konců. Postupujeme rychle, dokud nenatřeme odrosty, a následně směs protáhneme až do konečků. Vlasy můžeme během procesu ručně promnout, aby se barva dostala opravdu všude. Díky tomu bude výsledný efekt dokonalý a bez nechtěných fleků.
Vymývání barvy
Barvu smývejte v době uvedené na návodu, nikdy ne později. Delší čas by měl za následek hodně tmavý odstín i extrémní vysušení vlasů. Barvu z vlasů vymýváme tak dlouho, dokud nepoteče zcela čistá voda. Následně použijte šampon, ideálně na barvené vlasy, a ošetřete je vyživující maskou nebo alespoň kondicionérem. Nežádoucí barvu z kůže odstraníte alkoholem, citronovou vodou smíchanou se lžičkou sody nebo speciálním přípravkem k tomu určeným.
Tipy
- Zásadní je vždy si koupit dostatek barvy. Pokud jí budete mít málo, hrozí, že výsledný účes s největší pravděpodobností vyjde flekatý a nerovnoměrně obarvený.
- Proces můžete urychlit tím, že vlasy obalíte do alobalu, případně do potravinové fólie. Díky teplu bude barva účinkovat v kratším čase a intenzivněji.
- Vždy hlídejte dobu působení a dodržujte pokyny napsané v návodu od prodejce, vlasy si totiž můžete snadno poškodit.
- Při aplikaci tmavších odstínů nechte barvu vždy působit o něco kratší dobu. Proces barvení totiž probíhá už během nanášení i následného umývání. Vždy je proto lepší doporučenou dobu nepřekračovat.
- Vyzkoušejte si barvu nejdřív na jednom prameni vlasů, ideálně někde níže pod vlasy, kdyby vám odstín barvy nevyhovoval.