Jak název techniky napovídá, jedná se o zvýraznění kontur obličeje. Díky tomuto umění zvládnete pomocí hry světla a stínu vymodelovat na své tváři úplně jiné tvary, například změnit linie v obličeji, zakrýt nedostatky, a naopak zvýraznit přednosti. Žádná z celebrit nevykročí na červený koberec, aniž by prošla touto úpravou vizáže. Vyzkoušejte i vy, jak si opticky zmenšit nos, zvýraznit rty nebo zúžit obličej.

Zdroj: Youtube

Přirozený vzhled

Všimněte si, že ty největší světové celebrity na červeném koberci vypadají převážně přirozeně. Tu a tam má někdo výrazný nebo extravagantní make-up, ale pokud se jedná o herečky, máte pocit, že všechny jsou přirozeně krásné a svěží. Cílem kvalitního contouringu je totiž perfektní vzhled tváře. Pokud se pečlivě zapracuje make-up a konturovací barvy, odstíny plynule přecházejí, pleť je hladká a obličej vypadá jako od sochaře.

Proč vůbec konturovat?

Jakmile sjednotíte svoji pleť nebo na ni nanesete krycí make-up, jako by vaše tvář ztratila tvar. Stane se z ní možná dokonale hladké plátno, ale obličej vypadá jako maska bez výrazu. Proto je potřeba obličej vystínovat a vrátit mu hezké tvary. Naučíme vás to krok za krokem. Díky tomu zjistíte, že vám to nikdy neslušelo víc než právě teď. Pro začátek to určitě nepřehánějte, udělejte první pokus a nezapomeňte, že přechody se musejí opravdu zapracovat.

Základní vybavení

Vaše kosmetická taštička by měla být vybavena několika nezbytnostmi, bez kterých se neobejdete. Na vizážistické hrátky budete potřebovat:

  • Kvalitní štětce (jemné měkké štětce, na tvrdé štětiny zapomeňte)
  • Blender (houbička na make-up)
  • Konturovací paleta (mastná)
  • Korektory
  • Tvářenka
  • Highlither (rozjasňovač)
  • Make-up (kvalitní a krycí)
  • Konturovací tyčinka (ideálně více odstínů)
  • Suchá pudrová paleta

1. Suché konturování

První možností, jak konturovat, je s pomocí suchých stínových barev. Paletka by měla mít zemité a tělové stíny. Používá se na tzv. suché konturování tváře. Je potřeba vybrat si odstíny, které jsou vaší barvě pleti co nejbližší. Tato varianta není příliš vhodná pro lidi, kteří mají hodně suchou pleť. Takovou pleť pudrové konturovací barvy ještě více vysuší, nebudou hezky držet a mohou způsobovat fleky a šupinky na pokožce.

2. Mastné konturování

Vlhké nebo spíše mastné modelování tváře probíhá s pomocí krémových produktů a tyčinek. Houbička by měla být ideálně trochu vlhká, aby šly produkty snáz zapracovat do pleti. Díky tomu se lépe prolínají barvy a celkově to působí přirozeněji. Povedený výsledek vypadá jako krásná zdravá a zářivá pokožka.

Je potřeba si na začátek uvědomit stavbu své tváře. Obličej má vlastní anatomii a tu je potřeba identifikovat a znát. Začněte tím, že si osaháte prsty kosti svého obličeje. Vnímejte všechny vrcholky, prohlubně, linii lícních kostí i svoje čelo.

Jak na konturování

Jako první sjednoťte pleť kvalitním make-upem, precizně ho rozetřete. Make-up nanášejte buď štětcem, nebo houbičkou. Postupujte systematicky, od středu tváře do krajů. Optická kouzla můžete zahájit zvýrazněním lícních kostí. Nahmatejte si kost a do prohlubně pod ni patří tmavší stín. Definovat linii lící můžete i vcucnutím vzduchu a tváří, tak se vám přímo odhalí váš cíl. Vezměte si konturovací tyčinku a načrtněte si linku pod touto kostí.

Zatím jsou čáry tvrdé a nerozetřené, to bude následovat ve druhém kroku. Další místa, na která se zaměříte, jsou čelist, kraje nad čelem u začátku vlasového porostu a v podstatě celá hranice vaší tváře. Roztírat barvu začněte štětcem vždy od vrchu modelované linie krouživými pohyby dolů. Netlačíme, ale jemně propracováváme tmavou konturu s okolní texturou již aplikovaného make-upu. Zpočátku to chce trpělivost, aby si vaše ruce zapamatovaly pohyb.

Grande finále

Až budete naprosto spokojena s výsledkem, celou tvář zafixujte pudrem. Ale pozor, pamatujte na to, že aplikace pudru je finální krok a po něm už nelze do líčení zasahovat. Po závěrečném zapudrování nikdy nepoužívejte tvářenku, suché ani mastné konturovací přípravky. Udělalo by vám to na pleti nevzhledné fleky a nezbylo by vám nic jiného než se celá odlíčit a celý proces dělat od začátku. Po fixaci si můžete dolíčit obočí a oči. Nebo lze naopak jako první nalíčit oči a obočí, a až potom následně aplikovat make-up a konturovat na závěr.

Modelace rtů a očí

Opticky modelovat světlem a stínem lze i oči a rty. Můžete se rozhodnout pro nude (nahý) styl líčení a stejným způsobem, jako jste tvarovaly tvář, lze vystínovat i oči. Opět místa, která mají definovat hloubku, stínujeme tmavším stínem, a naopak místa, která chcete zvýraznit, podpořte světlými tóny. Kouzelný trik je nanesení světlého perleťového stínu do vnitřních koutků očí. To oči jakoby rozsvítí. Na stínování očí se hodí suché stíny.

Trik, jak zvětšit rty, je v pěkném tvaru a vystínování rtů minimálně dvěma odstíny rtěnky. Aby rty vypadaly větší, doporučuje se nanést světlou konturovací tyčinku nad srdíčko. Nejdřív tužkou na rty namalujte pěknou konturu rtů, pokud chcete rty vizuálně zvětšit, udělejte ji o maličký kousíček nad svou přírodní linií rtů. Poté stínujte od nejtmavší barvy k nejsvětlejší. Od ohraničení rtů ke středu. Světlá barva uprostřed rtů na masité části vytvoří krásně plné rty.

Zdroj: vlasta.cz Highlighting and Contouring for Beginners : 5 Steps - Instructables How to Contour: A Complete Tutorial From Makeup Artists | IPSY

Související články