Schválně, kolik kelímků s krémy a líčidel jste se už vzdali, protože jste si někde přečetli, že vám spíše škodí, než že by byly užitečné? Neskočit na lep mýtům, kterých je všude kolem nás spousta, není vůbec jednoduché. Pojďme si jich alespoň pár vyvrátit, ať se zbytečně neochudíte o některé kosmetické radosti!

Zdroj: Youtube

Přírodní kosmetika je pro citlivou pleť to nejlepší

Pravda je, že do certifikované kosmetiky s přírodními složkami se nepřidávají látky, které by mohly citlivou pokožku podráždit. Například umělé parfémy, některé druhy konzervantů.

Nicméně ani přírodní složení není bez rizika. Vysoká koncentrace blahodárných látek nemusí být tváři příjemná. Překvapit mohou především intenzivní séra nebo obličejové oleje. Pozor na esenciální oleje, jejich snášenlivost je hodně individuální.

ZÁVĚR: Vybírejte péči podle požadavků pleti, ne podle nápisu na kelímku.

Nejlepší krém a masku si umíchám sama

Složky z kuchyně vypadají neškodně, ale opatrně. Mohou při aplikaci narušit ochranný plášť pokožky, který se obnovuje několik hodin. Například citronová šťáva, doporučovaná pro bělení pokožky, dokáže povrch pleti oslabit a výrazně ji vysušit. Oleje, v čele s kokosovým, doporučované jako součást masek na pleť a tělo, mohou naopak ucpat póry a zatížit pramínky.

ZÁVĚR: Berte to s rozumem. Zkuste ručně vyrobenou kosmetiku nejdřív na malé ploše pokožky.

Make-up způsobuje pupínky, není vhodný na každodenní nošení

Od hutných konzistencí, které obličej dusily, už make-upy dávno přestoupily ke snesitelnějším. Ale ani dříve se neprokázalo, že by přímo make-up způsobil, že se osypete. Mírné podráždění by mohla vyvolat u citlivé pokožky určitá složka.

Zhoršení stavu pleti v souvislosti s líčidly si způsobíme sami. Protože vzniká nevhodným používáním. Make-upy jsou určeny na den, nikoli na spaní. V noci by mohlo dojít k ucpání pórů a vytvoření prostředí, které budou milovat bakterie. A během pár dnů se pupínky objeví. Když si večer tvář dokonale odlíčíte, ideálně olejem a následně vodou či pleťovým tonikem, udržíte pleť krásnou a zdravou.

ZÁVĚR: Make-up neškodí, když ho večer odlíčíte.

Nemusíte používat opalovací krém, když má make-up SPF

Velmi nebezpečný mýtus. Víte proč? Aby tvář účinně ochránil, muselo by být make-upu asi trojnásobné množství, než ženy obvykle používají. U opalovacích krémů záleží nejen na výšce faktoru, ale také na dokonalosti pokrytí pleti. Pokud strávíte většinu dne v místnosti a pod širákem jste jen desítky minut cestou domů, make- -up to unese. Při delším pobytu na slunci použijte pod líčení opalovací krém SPF 30. Volte širokospektrální, který má na obalu informaci, že chrání před UVA i UVB paprsky.

ZÁVĚR: Make-up používejte na zkrášlování, ne na ochranu před sluníčkem.

Červená rtěnka každému nesluší

Omyl, kterým si upíráte nejženštější líčidlo. Samozřejmě, pokud máte dostatek sebevědomí, protože rudé rty přitahují pohledy okolí jako magnet. Rudé rtěnky mají desítky odstínů.
Všeobecně jsou univerzálnější ty, které mají modrý pigmentový podtón, což samozřejmě každý nevidí. Bývají trochu do chladnějšího tónu. Pozor na červenou s oranžovým nádechem, dělá žluté zuby. Pokud bude příležitost, poraďte se s profesionálním vizážistou. Parfumerie pořádají zdarma konzultace, najdete to na jejich webových stránkách, nebo se zeptejte na místě. Jinak je to maraton. Hlavně myslete na to, že rtěnka, kterou si vyzkoušíte v umělém světle, vypadá venku jinak. Vezměte si proto do kabelky větší zrcátko a zkontrolujte výsledek na slunci.

ZÁVĚR: Hledání té pravé nevzdávejte.

Když je na kelímku nápis hypoalergenní, je bezpečný

Samotné označení se sice dá přeložit jako nezpůsobující alergie, ale legislativa kolem používání je trošku neprůhledná. Prakticky se výrobce může jen vzdát známých alergenů, třeba parfemace a některých konzervantů a tím považovat složení za bezpečné. Ale nemusí to dokazovat žádnými laboratorními testy. Zatímco když si koupíte krém třeba v lékárně, nároky na složení jsou mnohem vyšší. Často se musí dokládat dermatologický test, který potvrzuje, že krémování přináší minimální riziko.

ZÁVĚR: Nevěřte označení a ověřte si složení.

Zdroj: Vlasta č. 20/2023

Související články