Přestaňte nehty ignorovat

Dělat, jako by neexistovaly, jim nepomáhá. Naopak, posuňte je na žebříčku pečování na první místo. Překvapí vás, jak to bude snadné. Položte si na noční stolek tubu krému na ruce nebo tělové mléko s pumpičkou. Hned po probuzení, klidně ještě poslepu, si ruce nakrémujte. Než se posunete do sprchy, většina péče se vstřebá a teplá voda efekt podpoří. Při použití sprchového gelu už se jen umyje nadbytek krému na povrchu.

Neubližujte jim

Nejzranitelnější místo je nehtové lůžko, které kryje kůžička. Pokud si nehty pořád oždibujete a kůžičku narušujete, nejenom, že to vypadá šeredně, ale také ovlivňujete růst nehtů. Pak se dělají rýhy, skvrny, nehty se štěpí a lámou. Obvykle se tento zlozvyk pojí s nervozitou a provádíme ho doma. Když se při něm přistihnete, vezměte tužku a papír a napište si, co vás trápí. Nebo zkuste napočítat do desíti. Jestli to nezabere, kupte si tenké bavlněné rukavice a nekompromisně si je oblékněte.

Vyhýbejte se chemii

Jen tak narychlo opláchnout jarem pár zaschlých talířů, než je dáte do myčky. Nebo pokládat mytí nádobí v rukavicích za zbytečné. Tohle dělá spousta z nás. Ale představte si, co má za úkol saponát. Odmočit usazeniny a rozpustit mastnotu na nádobí. To samé dělá nehtům. Změkčí je a ukradne přirozenou ochrannou vrstvu. Než se jim vrátí rovnováha, trvá to pár hodin. Nedivte se, že pak nezvládnou další útoky zvenku, třepí se a lámou. Heslo zní: Nikdy víc na nádobí bez rukavic.

Nešetřete na nástrojích

Kolik let máte nehtové nůžtičky? Jestli si ani nepamatujete, kde se u vás doma vzaly, budou pravděpodobně tupé a uvolněné. Při stříhání vlastně žužlají. Tím, že nehet ohnou, popraská, i když mikrotrhlinky nemusíte hned vidět. Ale projeví se to za pár dní, délka se štěpí nebo se udělají na konečcích nehtů rýhy. Investujte do ocelových nůžek, a těch nejdražších, které si můžete dovolit.

Lakujte bez obav

Všeobecný názor, že lakování nehtům škodí, patří mezi přežitky. Moderní laky naopak vytvoří pečující a ochrannou vrstvu. Ubrat na kondici jim může laciný odlakovač. Nekupujte ten nejlevnější, který vidíte, ale třeba aspoň druhý nejlevnější. Bez odlakování se obejdete u pečujících transparentních laků. Když se odírají, není to vidět. A řeší se to tím, že jednou za 2–3 dny nebo podle potřeby opět přidáte novou tenkou vrstvu. Zkuste to měsíc a uvidíte pořádnou změnu.

Zdroj: časopis Vlasta

Související články