Šplíchnout a nechat žít
Je velmi pravděpodobné, že děláte častou chybu při nanášení parfému. Nasprejujete si obě zápěstí a pak je důkladně třete o sebe. Právě jste vůni zabili. Zhatili jste náročnou práci parfumérů, kteří poctivě budují pyramidu použitých složek. Začínají od hlavy, kam obvykle dávají svěžejší, ovocné ingredience jako předkrm, který má nabudit chuť. Do srdce vůně vkládají nejvzácnější složky, především květinové. Základ patří silnějším, omamným ingrediencím, které dávají parfému smyslnost. Takže až budete příště sprejovat, udělejte to bez tření a nechte vůni žít vlastním životem.
Na písmenech záleží
Jestli máte pocit, že vás vůně doprovází jen chvíli, vyměňte toaletní vodu EDT za parfémovou EDP. Získáte body za intenzitu a téměř dvojnásobnou výdrž. Zatímco toaletní voda voní 2-3 hodiny, její silnější sestra s vámi přežije téměř celou pracovní dobu. Pokud ji budete chtít přece jen v průběhu dne či večera přiživit, netahejte v kabelce celý flakon. Nastříkejte si parfém na vatový tampon, dejte do uzavíratelného sáčku a použijte dle potřeby.
Konec mlžení
Vytvořit si voňavou mlhu a vstoupit do ní byl hezký tip, jak parfém používat. Ovšem aby se rozvinul naplno, potřebuje přímý a intenzivní kontakt s pokožkou. Stříkejte ho na místa, kde pod pokožkou pulzuje krev. Na tepny na krku a zápěstí, to je všeobecně známé. Ale přidejte také ohyb loktů. Pro vášnivé chvíle také podkolenní jamky. Parfém dlouho vydrží v látce, ale s voněním oblečení opatrně, aby nevytvořil skvrny. Zkuste například nastříkat vnitřní stranu podprsenky, voňavé složky často přežijí i praní.
Žádoucí výměna
Nechte parfém hrát sólo. Koukněte se v drogerii po deodorantu či antiperspirantu bez vůně. Také se můžete poptat v lékárně, kde mají nabídku pro citlivou pokožku, která se obvykle parfemaci obloukem vyhýbá. Podobně vybírejte tělové mléko, ideálně bez vůně, nebo s přirozenou vůní přidaných složek, například rostlinných olejů. Ty se s parfémem celkem snesou.
Nové postavení
Nepotěší vás to, ale ideální by bylo parfém ponechat v originálním balení, to znamená po každém navonění ho vrátit do původní krabičky. Tak odolá vnějším vlivům, které ovlivňují složení, ať už je to výkyv teplot či sluneční paprsky. Jenže tím přijdete o potěchu oka při pohledu na flakon. Udělejte kompromis. Nedávejte parfém do koupelny ani blízko okna. Dobře mu bude v ložnici na nočním stolku.
Podkladování a vrstvení
Parfém lépe přilne a déle vydrží, když je pokožka před nanesením mastná. Dá se to pojistit tím, že vyměníte sprchový gel za sprchový olej. Použijte parfém co nejrychleji po hygieně, prospívá mu také spojení s vlhkostí. Odolnost posílí i použití tělového mléka či suchého oleje ve spreji. Opravdové parfémové závislačky si dokonce místa, kam stříkají parfém, natírají vazelínou. Když ráno losujete mezi dvěma oblíbenými vůněmi, klidně je navrstvěte na sebe. Tu intenzivnější použijte jako první.
Šetříme
- Když už je ve flakonu jen pár kapek na dně, nalijte je do lahvičky s tělovým mlékem nebo ho přidejte do krému na ruce.
- Udělejte si z prázdných flakonů zajímavou dekoraci. Naaranžujte je na dortový podnos.
Zdroj: vlasta.cz eisenberg.com/pa1173/how-to-make-perfume-last-longer,